05.07.2012 02:30 | Son Güncelleme:
AYDIN HASAN, MERİÇ TAFOLAR Ankara

UÇAK BULUNDU PİLOTLAR ŞEHİT

Suriye’nin 22 Haziran’da düşürdüğü Türk jeti, Akdeniz’in bin 260 metre derinliğinde bulundu. Yüzbaşı Ertan ve Teğmen Aksoy’un saldırıdan sonra uçağın içinde şehit düştükleri tespit edildi

Suriye tarafından 22 Haziran’da uluslararası hava sahasında düşürülen Türk savaş uçağının pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un saldırıdan sonra uçağın içinde şehit düştükleri tespit edildi. İki şehit pilotun denizin yaklaşık bin 260 metre dibindeki naaşlarının çıkartılarak gemiye alınması için çalışma başlatıldı. Türk donanma gemisi TCG Çeşme ile Nautilius’un ortak çalışması çerçevesinde, deniz dibinde elektronik sinyal görüntüleri ve kameralar ile tespit edilen iki şehit pilotun görüntüleri, yüreklerin burkulmasına neden oldu.
Genelkurmay Başkanlığı, dün, Suriye’de düşürülen savaş uçağının iki pilotunun naaşlarının denizin dibinde tespit edildiğini kamuoyuna duyurdu. Genelkurmay’ın açıklamasında iki şehit pilotun naaşının tespiti konusunda ayrıntılı bilgi verilmezken, kaynaklar, Genelkurmay Başkanlığı’nın ilk etapta şehitlerin bulunması konusunda duyuruda bulunduğunu, ayrıntılı bilgiyi daha sonra kamuoyuna duyuracağını dile getirdi.
Milliyet’in  edindiği ilk bilgilere göre, Türk savaş uçağının düşürülmesinden sonra bölgeye donanmaya ait TCG Çeşme gemisi gönderildi. Pazartesi gününden itibaren de ABD’ye ait Nautilus gemisinin de ekipmanlarıyla birlikte arama çalışmalarına katıldı.
 TCG Çeşme elektronik olarak yaklaşık deniz seviyesinin bin 260 metre dibindeki enkazın bulunduğu alanın ana koordinatlarını belirlerken, Nautilius da belirlenen bu koordinatlar üzerinden nokta çalışması yaptı. Bu çalışmalar çerçevesinde dün itibariyle iki şehit pilotun naaşlarının bulunduğu alan tespit edildi. Bu tespitler, Türk Hava Kuvvetleri’nin iki seçkin pilotunun, uçağın vurulması sonrasında şehit olduğu şüphesini kuvvetlendirdi. Kaynaklar, uçağın enkazı ile şehitlerin naaşlarının aynı bölgede tespit edildiğini ve ilk görüntülerin yürek burktuğunu ifade etti. Naaşların çıkarılmasının ardından otopsi işleminin yapılacağı öğrenildi.

Kokpitte ulaşıldı
Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre pilotlara ait naaşlara uçağın kokpitinde ulaşıldı. Naaşların çıkarılması çalışmalarının sürdüğü, uçağa ilişkin enkaz kaldırma çalışmalarının ise süratle sürdüğü belirtildi. Naaşlar ve enkaz denizin derinliklerinde olduğu için çıkarma çalışmalarının da, zaman alacağı ifade edildi.

 

 

ŞEHİT TEĞMEN’İN İSTANBUL’DAKİ EVİNE GÖZYAŞI HAKİM
‘Oğlum en yüksek mertebede şimdi’

Şehit Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un İstanbul’daki baba evinde sessizlik hakim.  Bağcılar’da bulunan evinin penceresine Türk Bayrağı asıldı. Şehit babası Osman Aksoy’un komşusu Adnan Uygur da olay olduğu günden bu yana baba Aksoy’un sürekli haberleri takip ettiğini bu güne akdar umudunu koruduğunu belirterek, “Ancak bugün babayı çok kötü gördüm. O da acı haberi televizyonlardan öğrendi. Zor bir acı söylenecek bir şey yok” dedi.

Dimdik duracağız
Şehit babası Osman Aksoy da, “Hepimizin başı sağolsun. Vatanımız sağolsun. Allahım onu en yüksek mertebelere yükseltti. O en yüksek mertebede şimdi. O her zaman benim ciğerimde. Benim gözümün önünde her zaman. Görüyorum ben onu şuanda hissediyorum zaten. Vatanımız için herzaman dimdik ayakta duracağız. Vatanımızın için hiçbir zaman yılmayacağız. Allah’ın izniyle ayaktayız. Benim çocuğum ölmedi sağ. Berat gecesinde bunun haberini almak bu da ayrı Allah’ımızın bize verdiği bir şey. Geride kalan şehitlerimiz, geride kalan onun arkadaşları her zaman onun arkasında yılmayacaklar devam edecekler” dedi.
SERPİL KIRKESER, UĞUR CAN İstanbul DHA

 

ŞEHİT ERTAN YÜZBAŞININ ANNESİ
‘İçim sızlıyor ama ağlamayacağım’

Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağında şehit olan Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan’ın annesi Zennure Ertan,  ”Herkes gurur duyuyor onunla, ben üç kat, beş kat daha gurur duyuyorum” dedi. Şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan’ın 7 aylık hamile eşi Nihal Ertan hastaneye kaldırdı. 5 yaşında Burak Ertan adında bir oğlu olan şehit yüzbaşının, emekli öğretmen olan babası Ali Ertan’ın da acı haberle birlikte fenalaştığı belirtildi.  Acı haberle birlikte çok sayıda akraba ve tanıdıkları eve gelip, ailenin acısını paylaştı. AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve beraberindekilerin taziye ziyaretinde konuşan anne Ertan, şunları söyledi: ”Allah bizden daha fazla sevmiş diyorum. Kendi verdi, ben, verirken ağlamadım. Alırken de ’ben ağlamayacağım’ dedim. İçim sızlasa bile ağlamayacağım. Ben zayıf bir insan değilim. Herkes gurur duyuyor onunla. Ben de üç kat, beş kat daha fazla gurur duyuyorum. ’Hayatım uçak’ diyordu. ’Uçtuğum zaman zevk duyuyorum’ diyordu. ’Baba bir gün seni de uçuracağım. Sen de bu hazzı duy’ diyordu. Onun sevdiği şey, severek gittiyse ben de severek katlanırım ona.”
Aileye taziyelerini ileten Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, kentte bugün başlayan festivalin eğlence kısımlarını iptal ettiklerini kaydetti. Bu arada, evin bulunduğu siteye büyük boyutlu bir Türk bayrağı asıldı.
DHA, AA

2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük de şehit ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0