Milliyet Tatil

12.09.2017 - 16:27 | Son Güncelleme: 12.09.2017-16:49

Uçak seyahatinde göz kuruluğunu önlemek mümkün

Uçak seyahatleri sırasında kabin basıncı nedeniyle tatilciler çeşitli rahatsızlıklar yaşayabiliyor. Göz kuruluğu sorunu da bunların başında geliyor.

Sitene Ekle

Uçak yolculuğu, her ne kadar en güvenilir seyahat yöntemi olarak kabul edilse de kişilerin sağlıkları açısından dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar barındırıyor. Bunların başında da kabin basıncı nedeniyle yaşanan göz ağrıları ve göz kurulukları geliyor. Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, uçak seyahatlerini kolaylaştıracak önemli ipuçları veriyor.

Göz kuruluğu ve gözde batma hissi, en önemli uçuş rahatsızlıkları arasında
Uçak yolculuklarında ortamın nem oranı yerden yükseldikçe azalır. Gözde de, daha fazla gözyaşı buharlaşması oluşur. Bu durum da göz kuruluğunun artmasına zemin hazırlar. Çünkü gözyaşı film tabakası, ortamın nemi ile bağlantılı olarak ciddi yapısal farklılıklar gösterir. Bu nedenle uçuşlarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklar, göz kuruluğu ve gözde batma hissi olarak tanımlanabilir.

Ortam neminin yüzde 20 – 25 azalması göz kuruluğunu başlatıyor
Ortamdaki nem, yüzde 100’ün altına düşmeye başladığında gözyaşı yüzeyinde buharlaşma başlar. Ortam neminde yüzde 20–25 azalma ise, gözyaşında yüzde 40-45 oranında buharlaşmaya sebep olur. Uçuş yolculuğunun süresinin artması ve kişinin daha öncesinde gözyaşı ile ilgili problemler yaşaması ortaya çıkan şikayetlerin artış oranını yükseltir. Çünkü gözdeki bu nem kaybı, normal kişilere oranla kuru göz rahatsızlığı olanlarda daha fazla olumsuz etki oluşturur.

Ancak bazı hava yolu şirketleri, kabin havasını nemlendiren özel bir sistemle ortam nemini korumaya özen gösteriyor. Tatilciler seyahat sırasında göz ağrısı ve göz kurluğu gibi problemler yaşamamak adına bu sistemi kullanan hava yolu şirketlerini tercih edebilir.

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir?
Yaşanan göz kurulukları genellikle her iki gözü birden etkisi altına alır. Gözlerinizde batma ya da yanma hissediyorsanız, gözlerinizin içinde veya çevresinde mukus ile karşılaşıyorsanız, ışığa duyarlılık ve göz kızarıklığı yaşıyorsanız ya da bulanık görmekten şikayet ediyorsanız, göz kuruluğu probleminden şüphelenmelisiniz.

Uçak yolculuklarındaki kuruluk problemi başta olmak üzere çeşitli göz rahatsızlıklarından birkaç basit önlemle korunabilirsiniz.

Bol bol sıvı alın
Uçak yolculuğu sırasında kafeinli veya alkollü içecekler alıyorsanız beraberinde bol miktarda su tüketmelisiniz. Hatta olabildiğince az alkol almaya özen gösterilmelidir. Çünkü alkollü içecekler, vücutta nem kaybı yaşatırken kuruluğu da artırır.

Yanınızda suni gözyaşı bulundurun
Eğer kuru göz şikayetiniz varsa uçak yolculuklarında yanınızda mutlaka suni gözyaşı bulundurmalısınız. Suni gözyaşını seyahat sırasında gözlere damlatmak kuruluk sorununa iyi gelecektir.

Nemlendirici maskeler kuruluğu önleyebilir
Uçak yolculuğu sırasında yüzünüze sıcak nemli kompresler halinde maskeler uygulayabilirsiniz. Bunun için de uyku gözlüklerinden destek alabilirsiniz.

Kontakt lensler yerine gözlük tercih edin
Uçak seyahatleri sırasında kuruluk şikayetleri yaşadığınızı fark ettiyseniz yolculuklarda kontakt lensler yerine gözlük kullanmayı tercih etmelisiniz.

Koltuğunuzun üstündeki klimayı kapatın
Uçak yolculuğu sırasında ortam sıcaklığından şikayetçi olabilirsiniz. Ancak başınızın hemen üzerinde çalışan klimalar kuruluk şikayetlerinizi artıracaktır. Aktif klimayı kapatmanız ortamın kurumasına nispeten engel olacaktır.

Sık sık göz kırpın
Uçak seyahati süresince sık sık gözlerinizi kırpmalısınız. Sıkça göz kırparak gözlerinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Koruyucu gözlükler kullanın
Ayrıca gözün çevresini saran koruyucu gözlükler de kuruluğa karşı fayda sağlayabilir.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX