Uçan Yol’un yapımını Bakanlık üstlendi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bağlantıları nedeniyle projenin Konak Tüneli ile birlikte yürütülmesi gerektiği için, yapımının Ulaştırma Bakanlığı’na bırakıldığını açıkladı...


Uçan Yol’un yapımını Bakanlık üstlendiUçan Yol’un yapımını Bakanlık üstlendi

ELİF DEMİRCİ/TURAN GÜLTEKİN

Konak Tüneli’nin temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmirliler’in “uçan yol” olarak bildiği proje ile ilgili önemli bir adımı açıkladı. Kocaoğlu, kamulaştırma çalışmaları tamamlanan projenin devri konusunda Ulaştırma Bakanlığı ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Kocaoğlu, şöyle konuştu:

İhale iptal ediliyor
“Uçan yol’ diye tabir edilen kavşağın ihalesini yaptık. Ulaştırma Bakanlığı, Konak Tüneli yapımı için harekete geçti. Kendisine teşekkür ediyorum. Biz de görüşmeler sonucunda ihale kararından vazgeçiyoruz. Bu proje Karayolları ile Büyükşehir arasında sıkıntıya neden olacaktı. Bundan dolayı ‘Uçan yol’ projesini Karayolları gerçekleştirecek. Başlangıcı siz yapıyorsunuz ortasını biz sonunu siz. ‘Bu projenin tamamının Karayolları, Ulaştırma Bakanlığı siz yapın’ dedik.”
 

Uzlaşma sağlandı
Bakan Yıldırım, Konak Tünelleri ile kent kalbi konumundaki Konak’ın trafik yükünü azaltacağını vurgulayarak, projenin tek elden çıkması konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı ile uzlaşma sağladıklarını söyledi. Yıldırım, “‘Uçan yol’ çalışması viyadükler üzerinde 8 kilometrelik bir yol. Bu yolun, 1.5 kilometresinin ihalesini Belediye Başkanımız yaptı. Bu tünel de gelip bu yolla buluşacak” dedi.

KONAK TÜNELİ’NİN TEMELİ ATILDI
İzmir’de Konak- Yeşildere arasında 3 kilometrelik alternatif yol yaratacak Konak Tünelleri’nin Yeşildere Mehmetçik Parkı’nda düzenlenen temel atma törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ak Parti İzmir milletvekilleri bürokratlar, partililer ve vatandaşlar katıldı. Tören zeybek gösterisi ile başladı. Bakan Eker, gülümseyerek izlediği efelerin gösterisini cep telefonuyla kaydetti.  Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, yolun yapımının iki yılda  tamamlanacağını, 110 milyon lira harcanacağını söyledi.

“SİT’se de olur değilse de olur”
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, seçim öncesi “İzmir’deki çılgın projem” dediği Konak Tünelleri’nin temelini attı. Yıldırım, projenin SİT alanına yapıldığı yönündeki eleştirilerine sert sözlerle yanıt verdi. Yıldırım, “Bu tünelin temeli atılırken ‘Sıkıntılarla başladı. Projesi planı yok’ diyorlar. Biz İzmir’de olumsuzluk pompalamaya değil hizmet etmeye geldik. Çünkü İzmir bu işleri çok konuştu. Her projeye SİT, yat, yat, yat. SİT’se de yapılır değilse de yapılır. Her şeyin çözümü vardır” dedi. Bakan Yıldırım, Konak Tünelleri’nin SİT alanına yapıldığı yönündeki eleştirilere şu sözlerle yanıt verdi:  “Yaptığımız her işin hesabı kitabı planı projesi de vardır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 20 kilometre tünel yapılmışken biz dokuz yılda bunun üzerine 80 kilometre tünel yaptık. Tünel yapmanın ne olduğunu Karayollarımız bilir. Konfiçyüs der ki ‘ya bir yol aç, ya bir yol bul, ya da yoldan çekil’. Biz yol açmak için buradayız. Yolları açacağız milleti birleştireceğiz. İzmirliler’in gönlüne gireceğiz, gönlünüze de yollar yapacağız.  Zaman kaybetmeden  iki yılda bu projeyi tamamlayalım.”

Büyükşehir yolun tamamını önerdi 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Uçan Yol’un yapımını bakanlığın üstlenmesiyle ilgili açıklamasında, “Tüneli getireceğiz yola bağlayacağız. Yonca Kavşağı da yapacağız, hatta paramızın yettiği kadar Buca’ya da devam ettireceğiz. Otogar’a devam eden kısmı için Belediye Başkanı bize ‘burayı da yapın’ teklifinde bulundu. Yeni bir tekliftir. Oldukça yoğun kamulaştırma alanı, planlama gerekiyor. Ne lazımsa yaparız. İzmir’in ihtiyacımızı gerekirse belediyemizle birlikte yaparız onun yapamadığı yerde biz devreye gireriz” dedi.  Bakan Yıldırım  şöyle konuştu:  “35 izmir 35 proje’ ile yola çıktık. Bugün bu projelerin her birini gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Burada geldi açıkladı. Konak Meydanı’dan buraya kadar tüneli getiriyoruz.  Eski Aydın- İzmir devlet yoluna bağlıyoruz.”

Yeşildere’de yetki Karayolları’nda
Merhum Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Piriştina zamanında Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Yeşildere Yolu’nun tahsisi iptal edildi. Karayolları, yolu tören öncesi geri aldığını belirten yazıyı belediyeye gönderdi. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nden gelen tahsis iptal yazısı ile şok olan İzmir Büyükşehir Belediyesi anında cevap verdi. Belediye olarak şehir içi trafiğin rahatlatılması için büyük yatırımlar ve kamulaştırmalar yaptıklarını ifade eden belediye yetkilileri gönderdikleri yazıda, tahsisin iptal edilmesinin yanlış olduğunu vurguladı. Belediye eğer bakanlığın İzmir’e fayda sağlayacak bir çalışma yapmak istemesi halinde kendileri tarafından ihalesine çıkartılan yolun otogara kadar uzatılmasının daha faydalı olacağını vurguladı. 
 

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: