Cumartesi

14.04.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 14.04.2018-10:15

Uçma hissini yaşamaya hazır mısınız?

Son dönemin yükselen egzersiz trendlerinden aerial dansta yumuşak, kumaştan yapılmış bir hamak üzerinde oturuyor, dans edip müthiş figürler verebiliyorsunuz. Ama asıl önemli nokta tüm bunları havada uçarken yapıyorsunuz...

Sitene Ekle

Özge Tabak

Hangimiz çocukken bir sirke gittiğimizde havada o rengarenk kumaşlar arasında estetik figürler sergileyen, birinden diğerine kuğu gibi süzülen akrobatlara özenmedik? Sizi tam da o günlere döndürüp içinizdeki çocuğu serbest bırakabileceğiniz bir ortam sunan egzersizleri denemenin tam sırası: Aerial dans ve aerial yoga son dönemin yükselen egzersiz trendlerinde ilk sıralarda. Nedir bunlar diyorsanız, yüzü olduğu şampuan markasının son reklam filminde Serenay Sarıkaya’nın havada, kumaşlar arasında sergilediği performansı hatırlatayım. Gözünüzde canlanıyor sanırım. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi aerial yogada yoga pozlarını, aerial dansta ise dans figürleri yapıyorsunuz adeta havada uçuyorken... Bu egzersizlerin eğitim ve atölyeleri de gittikçe popülerleşiyor. Hem sayıları hem de katılımcıları artıyor. Akbank Sanat aerial dans dersleri sunanlardan bir tanesi. Sene boyunca salı günleri saat 18.30-19.30 ve cumartesi günleri 14.30-15.30’ta olan derslerin her biri birbirinden bağımsız olarak gerçekleşiyor. Ben de yoga eğitmenliği eğitimi almış biri olarak bu trendi deneyimleme fırsatını kaçıramazdım. Akbank Sanat’ta, eğitmen Önder Çevik’in verdiği aerial dans derslerinden birine konuk oldum... 

Esneklik, güç ve denge kazanımı 

Aerial dansta uzun bir perde gibi görünen yumuşak, kumaştan yapılmış bir hamak üzerinde oturuyor, dans edip muthiş figürler sergiliyorsunuz. Bu hamaklar 400 kilogram taşıyabilen özel, yüksek yoğunluklu ipek ve sentetik karışımı malzemeden yapılmış. Yani parçalamak oldukça zor, o yüzden endişelenmeyin. Hamakların yüksekliğini kişisel tercihinize göre veya daha iyi manevra kabiliyeti için ayarlayabiliyorsunuz. Hareketlerde illüzyon düşüşleri yaratmak için yerden yükseklik mesafesi 1.5 metreden yükseğe hatta 3 metreye kadar çıkabiliyor. İleri-geri sallanmalar ve dönüşlerle hareketler zenginlik kazanıyor. Önder Çevik şöyle özetliyor aerial dansı: “Vücut enerjisini yeniden düzenlemek, vücut hizasını bulmak için yer çekimi kuvvetinin etkisiyle çalışan bir egzersiz metodu. İçerisinde dans, pilates, kondisyon, akrobasi ve özellikle rahatlama ve esneme içeren hareketlerle teknik bir disiplin yaratılmıştır. Bu disiplinlerin desteğiyle zenginleştirilmiş ve en önemlisi yer çekimini avantaja çevirerek daha az enerjiyle daha yüksek esneklik, güç ve denge kazanımı sağlayan bir disiplin. Vücudu yeniden düzenlemek, bedeni zihin merkezli duygusal kirliliklerden arındırmak için harika bir araç. Yer çekimiyle boşluk hissine güvenme bu teknikte bir bütün olarak çalışıyor. Ve ayrıca uçmanın tarifsiz hissini de size yaşatıyor.”

Kendi vücut ağırlığınızla çalıştığınız bu egzersiz esnekliğinizi geliştiriyor tabii. Hareket özgürlüğünüz olduğundan, vücudunuzu daha önce hiç denemediğiniz pozlara sokabiliyorsunuz. Özellikle ofis çalışma alanlarında uzun süreli oturan kişiler için, omurga çevresindeki kasları güçlendirmek, ağrı ve sıkışıklık hissini azaltmak gibi yenileyici bir etki yarattığını söylüyor Çevik.

Terapi etkisi: Kendinizi bırakabiliyor musunuz?

Aerial dansı denerken dikkatimi çeken noktalardan biri de psikolojik etkisi oldu. Çünkü ‘Kendini bırakma’ üzerine, güven duygusuyla çalışmak için o kadar elverişli bir ortam sunuyor ki... Hamakta dururken gözlerinizi kapatıp kendinizi boşluğa bırakmak; fiziksel olandan öte duygusal anlamda bırakabilme, güvenme, teslim olma hislerini de yüzeye çıkıyor. Ve bu noktada kendinizle yüz yüze gelmenize, nerede durduğunuzu görmenize olanak tanıyor. Deneyin bakalım, güvenip kendinizi boşluğa rahatlıkla bırakabiliyor, akışa teslim edebiliyor musunuz?


Deyimi tamamlayın: "Anladımsa (........) olayım."
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.