UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? UEFA Avrupa Uluslar Ligi kuralları

Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın da mücadele ettiği UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? UEFA Avrupa Uluslar Ligi neden düzenleniyor? UEFA Uluslar Ligi kuralları ve formatı hakkında bilgiler...

UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? UEFA Avrupa Uluslar Ligi kuralları

UEFA Avrupa Uluslar Ligi Milli takımların yıl içerisinde yaptıkları hazırlık maçlarının yerine getirilen yeni bir turnuva. Milli takımların devamlı hazır kalmasını amaçlıyor. Kendilerine denk takımlarla düzenli aralıklarla maç yapacak olan ülkeler, turnuvada başarılı olmaları durumunda kısa yoldan Avrupa Şampiyonası'na gitmeye hak kazanacak. Peki UEFA Avrupa Uluslar Ligi kuralları nelerdir?

 

UEFA Avrupa Uluslar Ligi kuralları

UEFA bu turnuvayı kendisine üye 55 takım arasında düzenliyor. Ülkeler, A, B, C ve D olmak üzere 4 seviyeye ayrılıyor. A ve B Ligi'nde 4'er grup var ve gruplarda 3'er takım bulunuyor. C Ligi'nde 1 grup 3 takımdan, diğer 3 grup ise 4 takımdan oluşacak. Son olarak D liginde ise 4 grupta 4'er takım bulunuyor.

A Ligi: En üst lig olarak öne çıkıyor. 4 grupta yarışan 4 lider takım haziran ayında oynanacak olan Uluslar Ligi Finalleri'nde mücadele edecek. Aralık ayında ise finalistlerden biri ev sahibi olarak seçilecek.

4 grubun sonuncuları ise bir sonraki Uluslar Ligi'nde küme düşmüş olacak ve B Ligi'nde yarışacak. En çok puana sahip olmasına rağmen Euro 2020'ye katılamayan 4 takım ise kendi aralarında play-off oynayarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na gidecek son takımı belirleyecek.

B Ligi: 4 grubun lideri bir sonraki Uluslar Ligi için küme yükselmiş olacak ve A Ligi'nde oynayacak. Sonuncular ise C Ligi'ne düşecek. En çok puana sahip olmasına rağmen Euro 2020'ye katılamayan 4 takım ise kendi aralarında play-off oynayarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na gidecek son takımı belirleyecek.

 

 

C Ligi: C Ligi'nde 1 adet 3 takımlı grup ve 3 adet 4 takımlı grup var. Grup liderleri küme yükselecek. Grup sonuncuları ise küme düşecek.  küme yükselmiş olacak ve A Ligi'nde oynayacak. Sonuncular ise C Ligi'ne düşecek. En çok puana sahip olmasına rağmen Euro 2020'ye katılamayan 4 takım ise kendi aralarında play-off oynayarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na gidecek son takımı belirleyecek.

D Ligi: Grup liderleri C Ligi'ne yükselecek. Grup sonuncuları ise zaten en alt ligin sonuncuları olduğu için herhangi bir değişiklik olmayacak. En çok puana sahip olmasına rağmen Euro 2020'ye katılamayan 4 takım ise kendi aralarında play-off oynayarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na gidecek son takımı belirleyecek.

 

 

Bu makaleye ifade bırak