UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin oldu

Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin, UEFA üyesi 55 ülke federasyonundan 42'sinin desteğini alarak, UEFA'nın yeni başkanı seçildi.

AA
14 Eylül 2016 - 12:06 | Son Güncelleme: 14.09.2016 - 15:07 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Dünyadan Futbol » UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin oldu

Atina'da yapılan seçim sonucu UEFA'nın yeni patronu Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin oldu. Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleştirilen seçimlerde Ceferin,  UEFA üyesi 55 ülke federasyonundan 42'sinin desteğini aldı.

Ceferin'in tek rakibi Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael Van  Praag ise 13 oyda kaldı.

Ceferin önümüzdeki 2,5 yıl boyunca UEFA’ya liderlik edecek.

Michel Platini'nin, FIFA'nın eski başkanı Sepp Blatter'den 2 milyon İsviçre frangı aldığı gerekçesiyle futboldan 4 yıllığına men edilmesi ve UEFA başkanlığından istifa etmesinin ardından UEFA'nın yeni başkanı bugün Atina'daki kongrede oylandı. 

Seçimlere Türkiye Futbol Federasyonu adına, 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Yönetim Kurulu Üyesi Alaattiin Aykaç ile Genel Sekreter Kadir Kardaş katıldı.

Türkiye'nin istediği oldu

Türkiye Futbol Federasyonu, Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin ile Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael van Praag'ın yarıştığı seçimde Ceferin'i destekliiyordu.

UEFA başkanlık adaylığında Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael van Praag ve İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Angel Maria Villar ile yarışan Ceferin'i, başta Türkiye olmak üzere İtalya, Rusya, İrlanda ve Macaristan gibi ülkelerin federasyonlarının desteklediği öğrenildi.

'Küçük, güzel' Slovenya'nın gururu

Oylama sonrasında kısa bir konuşma yapan Ceferin, tüm destekçilerine  teşekkürlerini iletti. Başkan seçilmesinin kendisi için çok büyük anlamı olduğunu  ifade eden Ceferin, ailesinin ve "küçük, güzel" Slovenya'nın gurur duyduğunu  söyledi.

Seçimi kaybeden Van Praag ise kendisine destek olan herkese teşekkür  etti. Ceferin ve kendisinin aynı amacı paylaştığını, bundan sonra daha farklı ve  iyi bir UEFA olacağını kaydeden Hollandalı futbol adamı, "Bugün demokrasi konuştu  ve buna saygı duyuyorum". dedi.
 
"En iyi futbolcu Cristiano Ronaldo"
 
1992 yılından bu yana avukat olduğunu ve çok sayıda müvekkilini futbolla birlikte tanıdığını anlatan Ceferin, "Bana göre en iyi futbolcu Cristiano Ronaldo. En iyi teknik direktör Carlo Ancelotti. En iyi stadyum ise Allianz Arena." dedi.
 
Ceferin'den büyük kulüplere gözdağı
 
UEFA'nın yeni başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa'nın  büyük kulüplerine ilişkin, "Bir süredir UEFA yönetimsiz kaldı. Büyük kulüplerle  uğraşmak bir problemdi. Şimdi, kimin yöneten kurum olduğunu göstermemiz  gerekiyor." dedi.
 
Ceferin, Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleştirilen UEFA  başkanlık seçiminin ardından düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.
 
Başkanlığa adaylığının tamamen kendi kararı olduğunu belirten Ceferin,  "Bu kadar destek olduğunu görünce işim daha da kolaylaştı. İnsanlar,  değişiklikler ve yeni yüzler görmek istiyordu." şeklinde konuştu.
 
Sloven futbol adamı Ceferin, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne 2018-2019  sezonundan itibaren dört ülkeden (Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya) dörder  takımın direkt katılması kararına ilişkin, "Değişikliklerle ilgili yeterince  bilgilendirilmedik." eleştirisinde bulundu.
 
UEFA üyesi 55 ülke federasyonunun yetkilileriyle bu konuyu  tartışacaklarını anlatan Ceferin, "İstesem de istemesem de bu meseleyle  ilgilenmem gerekiyor ve bu ilk ilgileneceğim mesele olacak." ifadesini kullandı.
 
Aleksander Ceferin, başkanlığa seçilmesinde küçük ve orta seviyedeki  futbol ülkelerinin yanı sıra büyük ülkelerden de destek almasına ilişkin bir soru  üzerine, şunları kaydetti: "Küçük ve orta seviyedeki futbol ülkelerinin yanı sıra büyük ülkeler  de bana ve programıma inandılar.  Hiçbir zaman perde arkasında olmadım. İnsanlar  bana güvendi. Futbolda perde arkasında olan hiç kimse Avrupa'nın her kesiminden  42 oy alamazdı."
 
Eski UEFA Başkanı Michel Platini'nin onursal başkan ilan edilmesi  sorusu üzerine ise Ceferin, bu konuyu daha düşünmediğini belirtti. FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun kendisini seçim kampanyasında desteklediği yönündeki iddiaları yanıtlayan Ceferin, "Bugün konuşulanlar medyanın  ve diğer insanların hayal gücünden ibaret. Beni destekledi mi? Umarım öyledir ama  bu konuda bir şey bilmiyorum." diye konuştu.
 
Büyük kulüplerin UEFA'ya karşı takındığı "kabadayı" tavrına yönelik  yorumu değerlendiren Ceferin, "Bir süredir UEFA yönetimsiz kaldı. Büyük  kulüplerle uğraşmak bir problemdi. Şimdi, kimin yöneten kurum olduğunu  göstermemiz gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.
 
Avrupa futbolunun şike, ırkçılık, güvenlik gibi birçok sorunla karşı  karşıya olduğuna değinen 48 yaşındaki UEFA Başkanı, zengin ve küçük kulüpler  arasındaki farkın giderek açılmasından dolayı finansal fair play uygulamasının  daha sıkı hale gelmesi gerektiğini kaydetti.
 
Kongredeki rakibi Michael van Praag ile ilgili seçim öncesi yaşadığı  gerginliklere ilişkin ise Ceferin, "Seçimlerden önce insanlar aşırı gergin  olabiliyor ve hatalar yapabiliyor. Onunla bir sorunum yok." şeklinde görüşlerini  aktardı.
 
TFF'den kutlama
 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 12. Olağanüstü UEFA  Kongresi'nde başkanlığa seçilen Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander  Ceferin'i kutladı.
 
TFF'den yapılan açıklamada, "UEFA'nın bugün Atina'da yapılan  olağanüstü kongresinde 42 oy alarak başkanlığa seçilen Aleksander Ceferin'i  tebrik eder, görevinde başarılar dileriz." denildi.
 
Kongreye TFF adına, 1. başkan vekili Servet Yardımcı, yönetim kurulu  üyesi Alaattin Aykaç ve genel sekreter Kadir Kardaş katıldı.
 
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
Etiketler: uefa, ceferin
Manchester United-Manchester City maçı nasıl sonuçlanır? Anket Bitiş Tarihi : 24.04.2019
oy ver
canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX