Dörtlü savunma

GLOKAL
Uğur Meleke GLOKALTüm Yazıları
22 Nisan Pazartesi 2013

Ve Webo yoruldu! O kadar iyi bir profesyonel ki, hiç acıkmaz, hiç susamaz, hiç uyumaz, hiç yorulmaz sanıyorsunuz; ama o da dün etten kemikten bir insan olduğunu hatırlattı ve yoruldu. Sow yüzde yüz hazır olmayınca, Webo da yorulunca Fenerbahçe rakip sahada neredeyse hiç top tutamadı ve doğal olarak kaybetti. Tabii ki, Fenerbahçe’nin hücum kalitesindeki düşüklükte yorgun Webo kadar canlı Ahmet’in de hakkını vermek gerek. Sol bek de, sol açık da oynayabilen çok yönlü solak stoper Ahmet Yılmaz Çalık, bu yaz Türkiye’de düzenlenecek Dünya Kupası’nda Salih kadar bizi gururlandırmaya aday gibi. Bravo çocuk. Bravo ona böylesine kritik bir maçta forma veren Fuat Çapa. Böyle devam.
Aslında bu maça özgü değil, Fenerbahçe’nin sezon başından beri yaşadığı bir problemin de altını çizme zamanı sanırım: Fenerbahçe şu anda ülkenin en iyi “takım savunması” yapan ekibi. Hatta belki Avrupa Ligi’nin en iyi “takım savunması” yapanı. Ama son aylarda Fenerbahçe’de takım savunmasındaki bu başarı, dörtlü savunmadaki arızaları gölgede bıraktı. Özellikle Yobo, bazen de Bekir bu sene defalarca Fenerbahçe’yi güç duruma düşürdüler, 3 kupadaki iyi gidiş onların hatalarını unutturdu. Dün ikinci golde Gökhan’ın Yobo’ya “yaklaş” uyarısı, aslında Nijeryalı’nın sorununun özeti. Yobo az hata yapıyor, çünkü az sorumluluk alıyor.
Ayrıca dün Fenerbahçe’nin yediği birinci goldeki savunma görüntüsü de çok önemli: Ceza alanı içinde 8 Fenerbahçeli var, 4 arkada 4 önde net bir alan savunması şeklinde dizilmişler. Bunu defalarca yazdım, milli takım duran toplardan her gol yediğinde de yazıyorum: Duran topta alan savunması (yıllardır birlikte oynayan özel bir takım değilseniz) intihar. Çünkü alan savunması çok fazla kesişim bölgesi içerir, birlikte çalışmaya alışık olmayı gerektirir. Üstelik siz alanınızı iyi savunsanız bile geriden gelen adam yüksek momentumuyla daha yukarıya daha kuvvetli sıçrar. Aynen Aykut gibi. Bize UEFA Avrupa Ligi’nde final hayali kurduran Fenerbahçe’nin şu anda en büyük zaafı bu... Ve dilerim bu zaaf, final biletine mâl olmaz.

canlı skor
  • Club Brugge-At. Madrid22:00
  • Monaco-B. Dortmund22:00
  • FC Barcelona-Tottenham22:00
  • FC Inter-PSV22:00
  • Liverpool-Napoli22:00
  • R.S. Belgrad-PSG22:00
  • Galatasaray-Porto19:55
  • Schalke 04-Lok. Moskova19:55
  • Portsmouth-Charlton21:45
Tüm maçlar için tıklayın