Ukrayna'da Eurovision krizi: Maruv ve Kazka neden Vidbir'de yarıştı?

Bu yıl İsrail'de düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması için ülkeler temsilcilerini belirlemeye başladı. Şubat sonunda temsilcisini belirleyen ülkelerden biri de Ukrayna'ydı. 'Drunk Groove' şarkısıyla 2018'i sallamayı başaran Maruv, Ukrayna'nın ulusal finali Vidbir'i kazanmayı başardı. Ancak bu birincilik sonrasında ortalık karıştı...

Ukrayna'da Eurovision krizi: Maruv ve Kazka neden Vidbir'de yarıştı?

Ukrayna'nın ulusal final yarışması: 'Vidbir'

Ukrayna'nın ulusal final yarışması: 'Vidbir'

Eurovision'a katılan ülkeler, temsilcilerini genellikle 'ulusal final'ler düzenleyerek belirliyor. Uzun süre ulusal final düzenlemeyen ya da düzenlediği finallerde dönen şike muhabbetlerinden ötürü zor durumda kalan Ukrayna, birkaç yıldır 'Vidbir' adı verilen bir organizasyon yapıyor. Bu organizasyonda, iki yarı finalde ilk üçe kalan altı isim finale gidiyor. Ve böylelikle birinci, ulusal final sayesinde belirleniyor.

Önce Tayanna yarışmadan çekildi

Önce Tayanna yarışmadan çekildi

Ukrayna'ya '1944' adlı tartışmalı bir şarkıyla Eurovision birinciliği kazandıran Jamala ve geçen yıl yarışan Melovin de 'Vidbir' birincileriydi. Son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde 'Vidbir' yarışmasıyla Eurovision temsilcisini belirleyen Ukrayna, bu yıl hiç olmadığı kadar iddialıydı. Tayanna'nın 'Ochi' adlı şarkısının  yarıştan çekilmesi ile beraber, yarışa birden Maruv da dahil oldu.

'Drunk Groove' ile tanındı

'Drunk Groove' şarkısıyla özellikle Doğu Avrupa'da ses getiren, geçtiğimiz günlerde Faruk Sabancı ile de ortak bir şarkıya imza atan Maruv'a ben de geçen yıl Molatik olmuştum.

Trend ve hoş bir şarkı olan 'Drunk Groove' sayesinde Maruv, Avrupa'da popüler bir isme dönüşmüştü. Tayanna'nın yarışmadan çekilmesiyle 'Vidbir'e katılacağı açıklanan Maruv, 'Siren Song' adlı şarkısını yayınlamadan önce bile bahislerde öndeydi.

Rakipleri de çok güçlüydü

Üstelik Maruv'un rakipleri de güçlüydü. Kazka grubu, 2018'de tıpkı Maruv gibi büyük çıkış yakalamıştı. 'Karma' adını verdikleri albümle sürpriz bir başarı yakalayan Kazka'nın elektronik öğelerle süslü etnik şarkıları Ukrayna radyolarını fethetmişti.
Ukrayna'nın resmi single listesi FDR'de uzun zaman 'Sviata', 'Diva' ve 'Plakala' gibi şarkılar ilk 3'te kalmayı başardı. Grup, özellikle 'Plakala'nın yakaladığı başarıyı bir tık daha ileriye götürerek şarkıya 'Cry' adıyla İngilizce olarak da kaydetti.

Kazka'nın sürpriz başarısı

Kazka'nın 'Plakala/Cry' şarkısı bırakın Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ya da Polonya'yı, Türkiye'deki yabancı müzik radyolarında bile rotasyona girmeyi başardı. MusicTopTR'nin Twitter'dan duyurduğu ilk 10 listesinde Kazka'nın bu şarkısını da görmek mümkün...

Bir tarafta Maruv, diğer tarafta 'Apart' adlı etkileyici şarkılarıyla Kazka. Ancak hepsi bu kadar da değil. Sürpriz sahne şovlarıyla Letay, Freedom Jazz, Brunettes Shoot Blondes, Yuko, Anna Maria gibi isimler de iddialıydı.

Jamala'nın 'Kırım' sorusu tehdit gibiydi

Jamala'nın 'Kırım' sorusu tehdit gibiydi

İşlerin ters gideceğini, birinci olan belli olmadan hemen önce Jamala'nın yaptığı yorumdan anlamalıydık. Fark edememişiz.

Eurovision birincisi Jamala, muhtemelen tüm dünyanın kendisini anlaması için İngilizce olarak şu soruyu yöneltti Maruv'a: "İsrail'e gittin. Basın sana 'Kırım hangi ülkeye bağlıdır?' diye sordu diyelim. Ne diyeceksin? Ukrayna mı?"

Bu anlara Twitter'da denk gelebilirsiniz. Jamala, üstü kapalı bir şekilde Maruv'u tehdit eder gibi konuşuyor. Maruv da "Elbette Ukrayna" cevabını veriyor.

Eğer Maruv "Ukrayna tabii ki" demeseydi...

Eğer Maruv "Ukrayna tabii ki" demeseydi...

Ulusal finalin yüzde 50'sinin jüri oyları, geri kalan yüzde 50'sinin de televoting olduğunu biliyoruz. Maruv'un, Kazka'dan daha çok SMS alacağı da bir diğer gerçekti. Bu soru karşısında Maruv tatmin edici bir cevap veremeseydi, jüriden en yüksek ikinci puanı alamazdı ve birinci olamazdı.

"Ukrayna tabii ki" cevabıyla ortam yumuşayınca Maruv, jüriden aldığı yüksek puanla birinciliği kazandı.

'Rusya konserleri' krizi aşılamadı

Ancak işler bir kez daha ters gitti. Bu kez de 'kontrat' krizi yaşandı. Maruv'un Vidbir ya da Eurovision ihtimalleri öncesinde çoktan ayarlanan Rusya turnesinin iptal edilmesi istendi. Basına yansıyanlara göre Maruv, Ukraynalı olduğunu dolayısıyla ülkesini doğru temsil etmek için Rusya'daki konserlerini iptal etmeyi kabul etti.

Ancak bu, basının iddiası. Çünkü Maruv, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, kanalla 7 küsür saat toplantı yaptıklarını ancak kontrat krizinin aşılamadığını, müziğinin barıştırıcı gücüne inandığını, anlamsız bir politik durumun ortasında kalmak istemediğini belirterek yarışmadan çekildiğini söyledi.

"Vidbir iptal edildi" deniliyor

Maruv'un Rusya'da konser verme ihtimali bile Ukrayna cephesini kızdırabiliyor. Basına böyle bir algı oluştu. E o zaman Vidbir'deki diğer isimlere dönüp bakıyoruz. İkinci olan Freedom Jazz ve üçüncü olan Kazka gibi grup ve isimlerin hepsi Rusya'da daha önce konser vermişti. Hal böyle olunca kontrat konusunda hepsinin sıkıntı yaşayacağı ortada.

Eurovision fan sitelerinde, Ukrayna'nın Eurovision organizasyonu Vidbir'i komple iptal ettiği, Eurovision'a yollanacak ismin 'görevlendirilerek' gönderileceği yazılıyor, çiziliyor.

Vidbir'de yarışmalarına neden izin verildi?

Vidbir'de yarışmalarına neden izin verildi?

Akıllara şu soru geliyor: Maruv ya da Kazka gibi Ukrayna dışında, Türkiye'yi de geçelim, özellikle Rusya'da ses getiren isimlerin Ukrayna'nın aşırı sert tutumuna alet edilmesi, Vidbir adı altında adaletli bir yarışma düzenleniyor gibi gözüküp enteresan bir baskı ortamı yaratılması -Jamala'nın verdiği koz sayesinde bunu rahatlıkla, özgürce söyleyebiliriz- oldukça garip.

Bu neden yapılıyor? Madem böyle krizler yaşanma ihtimali yüksekti, neden Vidbir düzenlendi? Rusya konusunda problem yaşayacağı aşikar olan Maruv ya da Kazka gibi isimlerin ulusal finalde yarışmasına neden izin verildi?

O argümanlara destek verilmiş olunuyor

O argümanlara destek verilmiş olunuyor

Kaldı ki günümüzde pek çok Ukraynalı şarkıcı, Rusya'da popüler olduğu ölçüde uluslararası çapta bir yıldıza dönüşüyor. Ukraynalı şarkıcı Vera Brezhneva'nın "Rusya'nın En Güzel Kadını" seçilmesinden sonra tüm dünyaca tanındığını da unutmuş değiliz. Evet, son dönemde Ukrayna ve Rusya arasında oldukça gergin bir ilişki söz konusu. Ama bu noktada müziğin ve dolayısıyla Eurovision'un doğrudan etkilenmesi oldukça üzücü geliyor. "Eurovision'daki politik oyunlar" gibi argümanlara destek verilmiş olunuyor.

EBU, yaşananlara kayıtsız kalmamalı

EBU, yaşananlara kayıtsız kalmamalı

Biliyorsunuz, Eurovision'un yayıncı kuruluşu EBU. Yani Avrupa Yayın Birliği... Ukrayna'da yaşanan bu olayın peşine düşülmesi gerektiğini düşünüyorum EBU'nun... Jamala'nın birinci olduğu ve Sergey Lazarev'le kapıştığı o yıl, Rusya'nın tutumu oldukça agresif ve yanlıştı. Jamala'ya pek çok sempati oyu gitmişti.

Ancak görüyoruz ki bu kez Ukrayna yanlış olan tarafta. Ukrayna'nın en büyük yanlışı da halihazırda yerel ve uluslararası çapta yıldız olan Kazka ve Maruv gibi yıldızlarını küstürmesi, hayal kırıklığına uğratması. En yanlış ve kabul edilemez olan da zaten bu.

Şu anda her ne kadar son dakika gelişmesiyle, tüm bu yaşananlardan ötürü bu yıl için Eurovision'dan çekilse de Ukrayna, pek çok kişinin de antipatisini kazanmış durumda. Diliyorum EBU, Ukrayna konusunda sağlam bir adım atar ve bir daha bu tarz bir gariplik yaşanmaz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak