09.11.2017 21:22 | Son Güncelleme:
Hakan AKGÜN/SAMSUN, (DHA)

Ukraynadan gelen turist sayısı yüzde 23 arttı

UKRAYNA'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini belirterek, "Bu yıl Türkiyeye Ukraynadan gelen turist sayısında yüzde 23lük bir artış yaşandı ve 1 milyon 120 turist geldi" dedi.

Karadeniz Ukraynalılar Derneği, Samsun'da hizmete açıldı. Derneğin açılış kokteyli Atakum İlçesi'nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde yapıldı. Kokteyle Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen, davetliler ile dernek üyeleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Liudmyla Shymko, "Ben 15 yıldır Samsunda yaşıyorum. Derneğimizin amacı, Türkiye-Ukrayna arasındaki dostluğu, kültürü ve ticari ilişkilerine katkı sağlamak" dedi.

Türkiye'ye gelen Ukraynalı turist sayısının yüzde 23'lük bir artış gösterdiği söyleyen Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise, "Karadenizde ilk kez bir Ukrayna Derneği kuruluyor. Aynı şekilde bu iki ülke arasında bir köprü özelliği taşıyacaktır. Bugün buraya ailemle birlikte geldim ve kendimi yabancı gibi hissetmedim. İki ülkenin nüfusunu topladığımızda 120 milyonlara tekamül ediyor. Türklerin bir atasözü vardır. 'Dost seninle sevinici paylaştığında o sevinç çoğalıyor, ama bir acıyı paylaştığı zaman o acı azalır' diye. Özellikle bugün bizlerle beraber bu sevinci paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkiler çok iyi şekilde gelişmeye devam ediyor. Bunun temelinde Cumhurbaşkanlarımızın yakın diyalogu ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması yatmaktadır. Geçen yıl Ukraynadan Türkiyeye birçok turist gelmişti. Bu yıl Türkiyeye Ukraynadan gelen turist sayısında yüzde 23lük bir artış yaşandı ve bu yıl Türkiyeye 1 milyon 120 turist geldi. Bu rakamlar, daha da artmaya devam edecek dedi.

Büyükelçi Sybiha ayrıca, ilerleyen dönemlerde Samsunda bir fahri konsolosluk kurulması konusunda düşüncelerinin olduğunu da sözlerine ekledi. Program, konuşmaların ve kokteyin ardından sona erdi.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5