Ege

24.11.2017 - 06:16 | Son Güncelleme: 24.11.2017-6:17

Ulaşımda dönüşümün meyvelerini topluyoruz

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşımda Dönüşüm projesi, 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu’nda anlatıldı. Başkan Gürün, “Sistemimizin örnek alınması gurur verici” dedi

Sitene Ekle

Muğla’da ulaşımda dönüşüm, takipli öğrenci servisleri, toplu taşıma araçlarında filo sistemi gibi hayata geçirilen yenilikler Ankara’da yapılan 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu’nda anlatıldı. Trafik güvenliği teknolojileri, altyapı, trafik yönetimi, akıllı hareketlilik, emniyetli sürüş, tehlikeli madde taşımacılığı, trafik ve insan, trafik ve park teknolojileri gibi konuların konuşulduğu sempozyumda Muğla Büyükşehir Belediyesi de yer aldı. Sempozyumda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan toplu taşıma araçlarının 24 saat online olarak denetlendiği filo takip sistemi, Türkiye’de ilk defa büyük ölçekli olarak Muğla iline uygulanan ve İçişleri Bakanlığınca diğer illerde de yapılmasına yönelik olarak mevzuata alınan öğrenci servis araçları takip sistemi ve ilçelerde yapılan geniş kaldırım alanlarına sahip, bisiklet yolu, park cepleri gibi tüm nitelikleri barındıran projeli yolların şehir hayatına ve şehir içi trafikte yayalara getirdiği olumlu etkileri anlatıldı.

Türkiye’ye örnek

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Başlattığımız Ulaşımda Dönüşüm projesi yüzde 93 seviyelerine ulaştı. Dönüşüme katılarak halk otobüsü niteliği kazanan ve yenilenen taşıma araçlarına entegre edilen kamera ve takip sistemleri ile araçlar online olarak takip ediliyor. Böylece ulaşımda toplu taşımaya olan güven endeksini arttırarak ekonomik anlamda da fayda getirmeye çalışıyoruz. Öğrenci servis araçlarında 3 yıldır uygulanan takip sistemi ile velilerimiz servisleri takip edebiliyor, aynı zamanda bu sistemle taşımacı esnafta da otokontrol sistemi yaratılarak öğrenciler güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlıyor. Bizim 3 yıldır uyguladığımız sistemin ülke genelinde örnek alınması ve uygulanmasının bizim adımıza gurur verici” dedi. 

‘Yayaya önem veriliyor’

Başkan Gürün, yapılan yol projelerinde yaya ve bisiklete önem verilmesinin meyvelerini topladıklarını, kentin taşıta değil kentliye ait olduğunu hissettirecek projelerin ülke genelinde beğeni kazanarak örnek teşkil edecek şekilde sunumlara konu olmasının da ayrıca onur verici olduğunu dile getirdi. 


"Hababam Sınıfı" filminin yönetmeni kimdir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX