27.04.2013 12:02 | Son Güncelleme: 27.04.2013-12:04

Ülker, DiaSA’da neler yapacak ?

DiaSA'yı bünyesine katan Ülker'in şemsiye kuruluşu Yıldız Holding, yeni dönemde neler yapacak ? DiaSA devam edecek mi, ŞOK bünyesine katılacak mı ? İçki satılacak mı ? Murat Ülker bu soruları cevapladı.

Ülker markalarını çatısı altında bulunduran Yıldız Holding Başkanı Murat Ülker, DiaSA’yı aldıktan sonra neler yapacaklarını anlattı. DiaSA’nın İspanyol yöneticisi, içki alımını kesmiş bile.

Fenerbahçeliliği ile bilinen Murat Ülker, Avrupa Liginde yarı final oynayan Fenerbahçe-Benfica maçını Şürkü Saraçoğlu Stadı’nda gazetecilerle birlikte izledi. Maç öncesinde gazetecilerle sohbet eden Murat Ülker, DiaSA’nın satış sürecini anlattı.

Gazeteciler, Ülker’e ilk olarak “Ben müşterilerime rakip olmam” sözü hatırlattı. Murat Ülker de konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Babam rahmetli Sabri Ülker, ‘Müşterilerine rakip olma’ diyordu. Ben de onun sözünü aktarmıştım. Ben bakkal dükkanı açmıyorum. Yani, yine sözüm söz. Satışa çıkan market zincirini bünyemize katıyoruz. Bu alanda bakkallarla bağlantılı en önemli işimiz Bizim Toptan. Orada da bakkallara toptan satış yapıyoruz.”

TEKLİF BİZDEN GİTMEDİ DIASA’DAN GELDİ

İlk teklifin kendilerine DiaSa yönetiminden yöneldiğini belirten Ülker şöyle devam etti: “DiaSa yönetimi, ‘Bizi alın’ diye geldi. Biz de şartımızı koyarak masaya oturduk. Kendilerine, ‘Bizimle iş bitene kadar başkalarıyla görüşmeyin” dedik. Yani münhasırlık istedik. Masaya oturduktan sonra DiaSa’yı devralma konusunda anlaşmaya imza attık. Şimdi başta Rekabet Kurulu izinleri olmak üzere işlemlerin bitmesini bekleyeceğiz. Birkaç ay içinde bu işlemlerin biteceğini düşünüyoruz.” Murat Ülker’e 1.200 Dia mağazasının Şok bünyesine katılıp katılmayacağı sorulduğunda da şunları söyledi: “Dia’nın patronu Şok oldu. Şok Marketler’in Yönetim Kurulu Başkanlığını Cengiz Solakoğlu yürütüyor. Koç Holding’in eski üst düzey yöneticilerinden olan Cengiz Bey, Ülker’de de bağımsız üyemiz. O bizi yönlendirecek. Ancak, ilk planımız Dia’yı da ayrı marka olarak sürdürmek. Dia markasını kullanma hakkını da aldık. En azından devirden sonra 6 ay kadar ayrı marka olarak sürdüreceğiz. Başarılı olup olmadığını göreceğiz. Sonra karar vereceğiz. Eğer, Şok ve Dia ayrı markalar halinde başarılı şekilde yoluna devam edebilirse, o yönde ilerleriz.”

İÇKİ DE, SİGARA DA SATILMASINI İSTEMİYORUM

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ülker’e Şok Marketler’i devraldıktan sonra alkollü içki satışı yapmadıkları hatırlatıldı. DiaSA’da benzeri bir yola başvurulup vurulmayacağı soruldu: “DiaSA’nın İspanyol yöneticisi bizim genel tavrımızı sanırım biliyordu. Ya da soruşturup öğrendi. İmza aşamasına yaklaştığımızı gördüğü andan itibaren alkollü içki alımını kesmiş. DiaSA’nın İspanyol yöneticisi, mağazalardaki alkollü içki stoğunun birkaç aylık devir işlemleri sırasında bitmesini hedeflemiş olmalı. Biz devralana kadar da stokları tükenir sanıyorum. Sağlığa zararlı ürünleri pazarlamak istemiyoruz. Ben de arada puro içiyorum ama yapabilsem marketlerimizde sigara da satılmasını istemem. Ancak, şimdilik öyle bir karar veremiyoruz.”

MAĞAZALARI TEBDİLİ KIYAFET GEZMEYE BAŞLADI

DiaSa’yı satın alma sözleşmesine imza atmaları sonrasında mağazaları gizli müşteri gibi incelemeye başladığını anlatan Murat Ülker, gözlemlerini şöyle paylaştı: “Geçen gün bir DiaSA mağazasına girdim. Bir paket kepekli galeta aldım. Kasadaki hanım, ‘Bir alana ikincisi bedava kampanyamız var’ diyerek ikincisini verdi. Ardından bir başka mağazaya daha gittim. Oradan da aynı galetayi aldım. ‘Bir alana ikincisi bedava’ kampanyasını hatırlatmak şöyle dursun, ödemeyi yapmak için kasiyerin yerine geçmesini bir süre bekledik. DiaSA mağazalarını gezip göreceğiz, eksiklerini, aksaklıkları belirleyeceğiz. Daha iyi nasıl yöneteceğimize karar vereceğiz.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0