Ekonomi
13.01.2009 - 13:21 | Son Güncelleme: 13.01.2009-13:22

Ülker’in püre mama fabrikası Ankara’da açıldı

Sitene Ekle

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2009 yılının Türkiye’de sağlıklı ve güvenilir gıdanın temin edilmesi yönünden birçok projenin hayata geçirileceği bir yıl olacağını belirtti.
Hero-Ülker Ortaklığı ile kurulan ve Türkiye’nin ilk püre mama fabrikası olan "Ülker Hero Baby" Ankara, Akyurt’ta açıldı.
Tarım ve Köyişeri Bakanı Eker, fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, küresel krizin etkilerinin tartışıldığı bugünlerde böylesi bir yatırımın çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade ederek, son bir kaç ayda gıda ve tarım sektörüyle ilgili bir çok tesisin açılmasının da, gıda sektörü yatırımlarının küresel krize rağmen hız kesmediğinin göstergesi olduğunu söyledi.
Ülker’in, Türkiye’nin gıda sektöründe çok önem taşıyan kuruluşları arasında bulunduğunu belirten Eker, söz konusu markanın yurtiçi ve yurtdışında 42 fabrika kurduğunu ve 30 bin kişiye istihdam sağladığını kaydetti.
Anadolu topraklarının bitki açısından çok zengin olduğunu ve 3 bin 500 endemik bitki türünün bu topraklarda yetiştiğini anlatan Eker, toprakların potasyum bakımından zengin olmasının da sebze ve meyvede lezzeti artırdığını ifade etti.
Türkiye’de yetişen bitkisel ürünlerin sanayi ve endüstriyel ürünlere dönüşerek yurtdışına ihraç edilmesinin hem Türk tarım sektörü hem de ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğuna işaret eden Eker, Türk gıda sektörünün son yıllarda önemli uluslararası sermaye çeken bir konuma geldiğini söyledi.

SEKTÖR YATIRIM AÇISINDAN CAZİBELİ
Gıda ürünleri ve içecek grubunda 2003-2008 yılları arasında 2 milyar 700 milyon dolar üzerinde bir yatırım yapıldığını anlatan Eker, sektörün yatırım açısından cazibe merkezi haline geldiğini ifade etti.
"Türk tarım sektörü önemli ilerlemeler kaydediyor" diyen Eker, bu kapsamda rekabet gücününün artırılması ve verimli üretimin yanı sıra gıdanın hijyenik ve güvenilir olması noktasında da çok önemli adımlar atıldığını kaydetti.
2009 yılının Türkiye’de sağlıklı ve güvenilir gıdanın temin edilmesi yönünden birçok projenin hayata geçirileceği bir yıl olacağını vurgulayan Bakan Eker, bu konuda üreticiler ve tüketicilere önemli sorumluluklar düştüğünü söyledi.
Amaçlarının, gıda üretiminde yüksek standartlara ulaşmak ve toplumun sağlıklı, güvenilir gıdaya ulaşmasını temin etmek olduğunu belirten Eker, bunun için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE-ALMANYA EKONOMİK İŞBİRLİĞİ
Yıldız Holding Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker de, yatırımın, küresel kriz ortamında küçük da olsa bir moral olduğunu söyledi.
Toplam 20 milyon liralık bir yatırımla inşa edilen fabrikada yılda 50 milyon adet püre mamanın üretileceğini bildiren Ülker, bu yatırımla ürünlerin, daha fazla katma değerle ihraç edileceğini ifade etti.
Hero Grubunun Ana Hissedarı-Yönetim Kurulu Başkanı Arend Oetker ise Ülker ile işbirliğinden memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiye’nin ilk tahıllı mama farikasının 2003 yılında açıldığını, bunun da ilk püre mama fabrikası olduğunu kaydetti.
"Gitgide daha fazla Türk bebeği bu üründen faydalanacak" diyen Oetker, fiyat ve eko konsept olarak bu pazarı daha da büyütmek istediklerini söyledi.
Düşük fiyat ve yüksek kalite ile düşük gelirli ailelerin bile bu üründen yararlanmasını hedeflediklerini anlatan Oetker, söz konusu ürünlerin vitaminlerinin dışında bütün diğer unsurlarının Türkiye’de üretildiğini kaydetti.
Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Eckard Cuntz da, söz konusu yatırımın Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında önemli olduğunu ifade ederek, ikili işbirlikleri ile tarım ve gıda sanayisini geliştirmeyi arzu ettiklerini bildirdi.
Konuşmaların ardından Bakan Eker, Ali Ülker, Hero Grubu Yönetim kurulu Oetker, Hero Ceo’u Stefan Heidenreich, Ülker İstişare Konseyi üyeleri ve Hero üst düzey yetkilileri ile tesisin açılışını yaptı.
Bakan Eker, beraberindekilerle tesisi gezerek, püre mama üretim aşamaları hakkında bilgi aldı.

1 LİRAYA BEBEK MAMASI
Verilen bilgiye göre, Ülker Hero Baby üretiminde, mevsiminde toplanmış, zirai kalıntısı olmayan, analizden geçirilmiş sertifikalı ürünler kullanılıyor.
2003 yılında Türkiye’nin ilk tahıllı mama fabrikasında üretime başlayan Ülker Hero Baby’in ikinci fabrikası olan püre mama tesisleri ile yılda 50 milyon kavanoz püre mama üretilmesi hedefleniyor.
Ülker Hero Baby, aralarında Almanya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Suudi Arabistan, Kazakistan ve Libya’nın da bulunduğu 15 ülkeye ihracat yapıyor.
Tüm ailelerin sağlıklı mamalara ulaşmasına ve sektörün büyümesine katkı amacıyla da Ülker Hero Baby, fiyatını püre mamalarda 1 lira, tahıllı mamalarda ürün özelliklerine göre 2 ve 3 lira olarak belirledi.


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Etiketler:
Bilgi YarışmasıRed Kit'in maceralarında önemli yeri olan ünlü haydut çetesinin adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Dünyanın kendi etrafında dönmesinden hangisi oluşur?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100104.918 %-1.52
  Deger%
  KRTEK2.3015.00
  ROYAL1.208.11
  YBTAS1720.204.89
  HEKTS7.504.46
  ARTI0.734.29
  Tümü »

  ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX