16.04.2011 02:30 | Son Güncelleme:
SERKAN ARMAN - ÖZEL HABER

Ülker’le röportajda tanıştım vizyonuna hayran olup geldim

‘İnovasyon üstadı’ Bilal Kaafarani, Coca-Cola’dan transfer olduğu Ülker’de göreve başladı. Kaafarani, iş liderleri hakkında yazdığı kitap için röportaj yaptığı Murat Ülker’in vizyonundan çok etkilendiğini belirterek, “Yıldız Holding ve Türkiye için kendisiyle konuştuğumuz pek çok fikrin hayata geçmesini çok arzu ediyorum” dedi

Bilal Kaafarani, ABD’li ekonomi dergisi BusinessWeek tarafından dünyanın ‘25 inovasyon üstadı’ arasında gösteriliyor. Son 4 yıl boyunca Coca - Cola’da Global İnovasyon ve Teknoloji Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Kaafarani, bu hafta içinde Ülker markasını da bünyesinde barındıran Yıldız Holding Global İnovasyon ve Ar-Ge Grup Başkanlığı’na (içecek dışı tüm kategoriler) atandı.
Görevine başlayan Kaafarani, ayağının tozuyla Milliyet’in sorularını yanıtladı. Kaafarani, Ülker’in patronu Murat Ülker ile tanışmasından, aklındaki projelere, Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent ile mesaisinden, Amerikalı eşinin İstanbul izlenimlerine kadar bir çok konuyu anlattı.

* Yıldız Holding’le çalışmaya nasıl karar verdiniz? Birlikte çalışma teklifini nasıl aldınız?
Yeni kitabım ‘Kopuş - Harika liderler nasıl sürdürülebilir büyüme sağlayan inovasyon yaratır ve niye bazıları bunu başaramaz’ (Breaking Away) isimli kitabımı yazarken Murat Ülker ile tanışma fırsatım oldu. Yıldız Holding’de Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Jim Zaza ile daha önce birlikte çalıştık. Jim beni Murat Bey ile tanıştırdı. Kitabımı birlikte yazdığım Jane Stevenson ile birlikte 150 lider kişiyle röportaj yaptık. Bunlardan biri de Murat Ülker oldu. Tanışmamız ve kitap vesilesiyle geçirdiğimiz zamanda birbirimizi yakından tanıma fırsatı bulduk. Bu süreç içerisinde de Murat Bey’den teklif aldım. Kendisi hakikaten çok vizyoner bir işadamı. Bugün ulaştığı başarı seviyesi ve kendini anlatış biçimi beni çok etkiledi. Ayrıca gözlemledim ki, Murat Bey’in vizyoner ve açık fikirli düşünce tarzı holdinge ve çalışanlarına da nüfuz etmiş.

Godiva çok önemli
* Daha önce Yıldız Holding ve Ülker’i tanıyor muydunuz? Holdingin Godiva gibi bir markaya sahip olması sizi etkiledi mi?
Ülker ve Yıldız Holding hakkında daha önceden de bilgim vardı. Kitap çalışmaları sırasında da daha derinleşti. Murat Bey’in vizyonu ve gitmek istediği noktalara bakıldığında Godiva önemli dönüm noktalarından bir tanesi. Yıldız Holding ve Türkiye için kendisiyle konuştuğumuz pek çok düşüncenin ve fikrin takım arkadaşlarımızla beraber gerçekleştireceğimiz çalışmalar sonucunda hayat geçmesini çok arzu ediyorum. Türkiye’nin inanılmaz bir potansiyeli var. Şu anda sosyal ve ekonomik olarak çok iyi bir yerde. Ben de bu başarının bir parçası olmak için elimden gelen katkıyı yapmak istiyorum. Godiva’nın Yıldız Holding bünyesine katılması bu ülkenin neler yapabileceğinin bir işareti ve ben de bu vizyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.
‘İnovasyona yeni mekân tasarlıyoruz’

* Yıldız Holding’de uygulayacağınız ilk projeler neler olacak?
Yıldız Holding bugüne kadar son derece başarılı çalışmalar yapmış ve bunların sonuçlarını almış. Bu sonuçlarla Türkiye’nin gurur kaynağı olmuş. Benim görevim bu çalışmaların üstüne yenilerini eklemek ve inovasyon anlayışını geliştirmek. Örneğin var olan inovatif yapıyı hareketlendirmek için bir mekân tasarlıyoruz. Bu mekânda halihazırda bulunan çalışmaları iyileştirmek, geliştirmek, iş süreçlerimizi her detayıyla incelemek ve değerlendirmek, beyin fırtınaları gerçekleştirmek gibi amaçlarımız var. Genel gayemiz Yıldız Holding’deki inovasyon temelini sağlamlaştırmak ve güçlendirmek. Benim anlayışıma göre “inovasyon” sadece Ar-Ge’den ibaret değildir ve organizasyonun her fonksiyonunun birlikte içselleştirip etmesini sağlamak çok önemli.

* İnovasyonun uluslararası bir şirket için önemi nedir?
Şirketlerin inovasyon hedeflerini daha verimli ve etkin gerçekleştirebilmeleri şirketlerde değişik takımların aynı hedeflere ulaşırken çok daha iyi verim alabilmelerini sağlar. 

‘Muhtar Kent eski dostum Türkiye’de evde hissettim’
* Önceki görevinizde Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent ile yakın bir mesainiz oldu. Kendisiyle ilgili neler anlatabilirsiniz?

Muhtar Bey’i uzun yıllardır tanıyorum. Kendisi çok iyi bir yönetici, aynı zamanda eski bir dost. Geçmişte birçok önemli projede birlikte çalıştık. Muhtar Bey’in eşi Defne Hanım ve benim eşim Janice çok iyi arkadaş. Türkiye’deki kültüre kendimi çok yakın hissediyorum ve Türkiye’de kendimi evimde farz ediyorum. Türkiye’yi yıllardır takdirle izliyordum ve şu an burada olmaktan çok mutluyum.
‘Türkiye güç merkezi’

* Bu topraklara yakın bir coğrafyadan geliyorsunuz. Yıldız Holding’de çalışmak ‘eve dönüş’ hissi veriyor mu?
Lübnan’da doğup büyüdüm. 17 yaşında ABD’ye taşındım. Türkiye ve İstanbul bana çok yakın geliyor. Sanki yıllardır burada yaşıyormuşum gibi rahatım. Türkiye’nin potansiyeline gönülden inanıyorum. Türk insanının akıllı ve çalışkan olduğunu gözlemliyorum. Bu ülke ileride bir güç merkezi olmaya devam edecek. Eşim Amerikalı. Kendisi İstanbul’a ilk defa geçenlerde geldi ve gerçekten çok sevdi ve etkilendi. Bu tecrübenin bizler için çok keyifli olacağını düşünüyorum.

 

Coca-Cola ile kontratım gereği içecekte yokum’

* Daha önce Pepsi ve Coca-Cola gibi dünyanın en büyük gazlı içecek firmalarında çalıştınız. Ancak Yıldız Holding’de içecek sektöründe Ar-Ge çalışmalarına siz bakmayacaksınız. Grupta Cola Turca gibi bir da marka var. Bu tercihin nedeni nedir?
Daha önceki işverenimle aramdaki kontrat uyarınca bu şekilde bir görev tanımı belirledik. Ayrıca kişisel olarak bunun doğru bir düşünce tarzı olduğunu da söyleyebilirim. Yıldız Holding’deki görevim içecek kategorilerini kapsamayacak. Cola Turka’yı biliyorum ama Yıldız Holding’de Cola Turka ve diğer içecek kategorileri ile çalışmayacağım.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDPepsi