3 Silahşor yetmedi!

Kritik
Ümit Avcı KritikTüm Yazıları
13 Ekim Cuma 2017
74 sayısının 60’ını McCollum-Ledo-Dunston üçlüsünden bulan, sadece 6 oyuncudan skor katkısı alan lacivert-beyazlı ekip, Doncic önderliğindeki İspanyollar karşısında 18’e çıkan farkı 2’ye kadar indirse de devamını getiremedi, evindeki ilk maçını üzgün bitirdi.


THY Euroleague’deki ilk maçında Real Madrid’i konuk eden Anadolu Efes, salondan 88-74 yenik ayrıldı. İlk dakikalarda geçmiş yılların aksine topu sürekli pota altına sokan ve Reyes-Ayon ikilisinin yan yana oynama artısını kullanarak boyalı alandan çok kolay skor bulan Real Madrid, kontrolü ele geçirdi. Efes rakibine kısalarla yanıt vermeye çalıştı ama bu alanda da Doncic ile temsilcimize yanıt veren Real, ilk çeyreği 28-19 önde bitirdi. 
Ön alanı skorer, ancak savunma zaafı bulunan isimlerden kuran Efes, rakibine kolay geçilip, ikili oyun savunmasında da aksayınca İspanyollar bu eksikleri çok iyi değerlendirdi, farkı 41-23’te 18 sayıya kadar yükseltti. Bu dakikadan sonra McCollum işi tek başına çözmeye başladı, devre sonunda 14 sayıya ulaşırken, farkı da tek hanelere çekmeyi başardı: 45-36.
Real’in iki uzunlu sistemine karşı, ikinci yarıya Stimac-Dunston ikilisini yan yana kullanan Perasovic, potasını savunmaya başladı. Konuk takımın 3 sayı çizgisinin gerisinde ritmini bulamaması ve rakip coach Laso’nun ana kadrosunu kenarda tuttuğu anlarda, McCollum’a, Ledo’nun da ayak uydurarak, sürekli rakip boyalı alana girip skor bulması temsilcimizi ayağa kaldırdı, 3. periyot 62-56 Madrid üstünlüğüyle tamamlandı.

Destek gelmedi
Oyunu tamamen iki kısası üzerinden oynayan temsilcimizde, Dunston skoru 62-60 yaparak farkı 2’ye de indirdi ama onlara diğer isimlerden destek gelmeyince, daha fazlası olmadı. Real Madrid, oyuncularını daha tasarruflu kullanarak maçın sonuna girmenin artısını net biçimde yaşadı, Doncic bir kez daha sazı eline alıp, maçı bitirmeyi başardı. 
Efes’in 18 sayıdan dönüşü elbette güzeldi, ancak bu dönüşün tamamen bireysel yeteneklerle oluşu, skorun hiç dağılmaması soru işareti. Ön alan bu kadar yumuşak isimlerden kurulunca, boyalı alanda sertlik yapabilecek savunmacı isimlerden hiç vazgeçilmemeli.
canlı skor
  • Young Boys-Dinamo Zagreb22:00
  • Videoton FC-AEK22:00
  • Ajax-Dinamo Kiev22:00
  • Paradiso-Lugano20:00
  • Arezzo-Fiorentina22:00
  • Independiente0 - 0Santos FCMS
  • Gillingham-Sunderland21:45
  • Scunthorpe-Fleetwood21:45
  • CD FAS0 - 1CD Árabe UnidoMS
Tüm maçlar için tıklayın