19.10.2014 18:33 | Son Güncelleme:
İHA

Ümit Kocasakal yeniden Baro Başkanı

İstanbul Barosu Başkanlığı’na yeniden Ümit Kocasakal seçildi. Üçüncü kez Baro Başkanı olan Kocasakal, en yakın rakibine 11 bin 580 oy fark attı.

İstanbul Barosu Genel Kurul Seçimleri sonuçlandı. Oyların sayılmaya başlamasıyla salonlara koyulan plazma ekranlardan avukatlar sonuçları takip etti. Tüm oyların sayılmasının ardından seçimi, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Doç. Dr. Ümit Kocasakal, en yakın rakibine 11 bin 580 oy fark atarak yüzde 65 oy oranıyla 14 bin 435 oy alarak 3’üncü kez güven tazeledi.

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından açıklamada bulunan Kocasakal, “Benim bildiğim kadarıyla görülmemiş bir sonuç. Genellikle 2 adaylı bir seçimde bu olur ama 5 adaylı bir seçimde 1 kişinin yüzde 65 oy alması bir grubun benim hatırladığım bir şey değil. Birincisi bu sonuç bizimle ilgili olarak açılmış olan davalarda, asıl beraat kararıdır. Yine bizimle ilgili yürüyen sonuçlarda verilen takipsizlik kararıdır. İkinci bu oy uğruna herkese göz kırpmamanın, ilkelerine sonuna kadar sahip çıkmanın, yalpalamamanın sadece hukuka ve hukuk devletine sahip çıkmanın bir neticesidir. Bundan zannediyorum sadece biz değil Türkiye’deki bütün ilgili kurumların bir sonuç çıkartması gerekir diye düşünüyorum. Aynı zamanda bu avukat kamuoyunun bu zamana kadarki uygulamalarının açık bir şekilde desteklediğinin de net bir göstergesidir. Ben ama seçime katılan bütün gruplara tüm adayları teşekkür ediyorum. Bu bir demokrasi şöleni oldu. Avukatlar yine kendilerine yakışır bir kongre yaptılar. O anlamda da mutluyum. Hem baromuz açısından hem ülkemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hukukun Üstünlüğü Platformu, yüzde 13'lük oy oranıyla 2 bin 855 oy alarak 2'nci, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar yüzde 8'lik oy oranıyla bin 763 oy alarak 3'üncü, İstanbul Milliyetçi Avukat Grubu yüzde 6'lık oy oranıyla bin 502 oy alarak 4'üncü, Çağdaş Avukatlar Grubu ise yüzde 6'lık oy oranıyla bin 369 oy alarak 5'inci oldu. Öte yandan seçimi kaybeden diğer avukat grupları da stantlarında sloganlar attı. Bazı gruplar slogan atıp marşlar söylerken, bazı gruplar da halay çekti. Herhangi bir gerginlik yaşanmadan gruplar dağıldı.

Ankara'da Baro başkanlığına Canduran seçildi

Ankara Barosunun 63. Olağan Genel Kurulundaki seçimlerde Baro Başkanlığına, "Demokratik Sol Avukatlar" grubunun adayı Hakan Canduran seçildi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki Genel Kurul, bugün yapılan seçimlerle sona erdi. Seçimler sonucunda 3 bin 552 avukatın oyunu alan Canduran, Ankara Barosunun yeni başkanı oldu.

Seçimlerde, diğer başkan adayları ve aldıkları oylar şöyle: Baroda Birlik Grubu adayı Bülent Yağmur 796, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Murat Yılmaz 630, Devrimci Demokrat Avukatlar Grubu adayı Medeni Ayhan 120, DSA Taban Hareketi adayı Fatih Deniz Alaeddinoğlu 3 bin 178, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Seyit Kıvanç Koç bin 72, Sol Avukatlar Grubu adayı Bülent Turhan Gündüz 167.

Canduran, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Ankara Barosu, Cumhuriyetin değerlerine, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve evrensel hukuk kurallarına aykırı davrananlara karşı gene dimdik duracak, gerekirse sokaklara inecektir" diye konuştu.

Sandıktan "Şeytanın Avukatı" da çıktı

Öte yandan, bir avukat seçimde "başkan adayı" olarak, Çakal Carlos'tan Filistinli militanlara, Baader-Meinhof üyelerinden Cezayirli direnişçilere kadar birçok sanığın avukatlığını yapan ve "Şeytanın Avukatı" olarak anılan Jacques Verges'in ismini yazdı. Verges'in ismi, birleştirme tutanağında da yer aldı.

KAYSERİ BAROSU SEÇİMİNİ ESKİ BAŞKAN KONAÇ KAZANDI

Kayseri Barosu'nun Genel Kurulu'nda yapılan seçimler sonucu, yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Seçim sonucunda Fevzi Konaç yeniden başkan seçildi.
 
Kayseri Adalet Sarayı'nda yapılan seçimlerde Baro'ya kayıtlı 1069 avukattan 917'si oy kullandı. Kayseri Barosu seçimlerinde mevcut Başkan Fevzi Konaç ile Ali Köse'nin listeleri yarıştı. Yeniden başkan seçilen Fevzi Konaç, seçimlere katılan ve kendisine güven tazeleyen meslektaşlarına teşekkür etti.
 
ADANA BAROSU'NDA ÇITIRIK YENİDEN BAŞKAN
 
Adana Barosu 28'nci dönem Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçim sonrası mevcut başkan Gazi Mengücek Çıtırık, yeniden başkanlığa seçildi.
 
Dün başlayan Adana Barosu 28'inci dönem Olağan Genel Kurulu bugün seçimle sona erdi. Adana Baro'su Sosyal Tesisleri'nde yapılan seçimde mevcut başkan avukat Gazi Mengücek Çıtırık 1070 oy alarak yeniden Adana Baro Başkanı seçildi. Çıtırık'ın rakibi Avukat Zehra Bulut ise 625 oy alarak seçim yarışını kaybetti.
 
Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5