Ümran Baradan hayatını kaybetti

03 Mart 2011

Ümran Baradan hayatını kaybettiÜmran Baradan hayatını kaybetti

Turaç TOP-Mücahit BEKTAŞ / İZMİR DHA

Dünyaca Ünlü resim ve seramik sanatçısı Ümran Baradan (66), bugün sabah saat 04.00'de tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti. Baradan’ın ani kaybı büyük üzüntü yarattı.

Resim ve seramikte kendine özgü tekniği ile adını dünyaya duyuran Ümran Baradan birsüredir mide kanseri tedavisi gördü. Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar’ın eşi Yasemin Dündar’ın annesi olan, Baykal Çaygöz’le evli, Ümran Baradan tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi’nde sabaha karşı 04.00’de hayata gözlerini yumdu. Son ana kadar gençlerin eğitimi için çaba harcayan Baradan geçen 5 Şubat’da Baradan Çocuk Oyuncak Müzesi’nin 28. Geleneksel Yarışması’nın duyurusunu evinde yapmış “İçimizdeki çocukö konulu yarışmaya 8 ile 80 yaş arasında herkesin katılabileceğini söylemişti. Çağdaş Cumhuriyet kadınının Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden Baradan’ın ani vefatı İzmir’de sanat, kültür, iş, politika dünyasında büyük üzüntü yarattı. Baradan yarın (cuma) öğleyin Alsancak Hocazade Camii’nde kılınacak namazdan sonra Kemalpaşa’da toprağa verilecek.

EN BÜYÜK AŞKI ÇOCUKLARDI

Ümran Baradan çocukların özellikle sanat eğitimine büyük önem veriyordu. Baradan 1975 yılında İzmir’in Kemalpaşa ilçesi yakınlarında eğitim, sosyal hizmetler verme düşündesiyle Çiniliköy’ü kurdu. Yolu, elektriği, suyu olmayan bir yere tek başına mücadele ederek Çiniliköy’ü kazandıran Baradan burasını kendi eserleriyle süsledi. Bununla yetinmeyen Baradan, evlerini, yazlığını satıp kendi adını taşıyan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni de aynı yerde yaptırıp, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. Projesini bile kendisinin çizdiği okulda ünlü sanaçılarda Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç yeteneklerini yaz aylarında buluşturup resim, çini, seramik, heykel dersleri almasını sağlamıştı. Sanatçı, birsüre sonra Çiniliköy’deki eserlerini sergilediği “Ümran Baradan Güzelsanatlar Müzesiöni de Kemalpaşa Belediyesi’ne bağışladı. Baradan Konak Varyant’da kendisine ait tarihi evi Konak Belediyesi’ne bağışlamış, içindekilere kendisinin de katkı koyduğu “Oyuncak Müzesiö burada açılmıştı.

UĞUR DÜNDAR’IN ÜZÜNTÜSÜ

Star TV Haber Dairesi Başkanı Uğur Dündar, kayınvalidesi Ümran Baradan’ın ölüm haberinin ardından İzmir’e geldi. Eşi Yasemin Dündar’ın bulunduğu Güzelyalı Semti’ndeki yakınlarının evinin önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uğur Dündar, “İzmir’in yetiştirdiği, İzmirli olmakla gurur duyduğunu söyleyen, gerçekten, Atatürk’ün, Cumhuriyet’i emanet ettiği evlatlarından biriydi. Hayatının son döneminde özellikle kendini hayır işlerine adamıştı. Ümran Baradan Kız Meslek Lisesi’ni inşa etti. Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti. Ardından Konak Belediyesi’ne mülkiyetiyle birlikte Çocuk ve Oyuncak Müzesi’ni devretti. Sonrada Kemalpaşa Belediyesi’ne mülkiyeti ve içindeki eserlerle birlikte Sanat Müzesi’ni armağan etti. Dolayısıyla kısacık ömrüne çok büyük başarılar sığdırmış, eserleri Ayasofya Müzesi’nde, Topkapı Sarayı’nda. Dünyanın önde gelen sanatseverlerinin koleksiyonlarında bulunan bir insandıö diye konuştu. Baradan’ın son röportajını Bilal Özcan’ın Laf Aramız’da programında verdiğini anlatan Dündar, “Orada hastalığını ayrıntılarıyla anlattı. Geçen hafta sonunda kadar çok iyiydi. Birden bire ağırlaştı ve kaybettik. İzmir’in başı sağolsun, nur içinde yatsınö dedi.

BAŞARILARLA DOLU BİR HAYAT

Ümran Baradan 4 Şubat 1945 tarihinde İzmir’de doğdu. Dedesi İsmail Hakkı Baradan şair, babası Ali Ulvi Baradan ise Klasik Türk Müziği sanatçısıydı. Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni bitiren sanatçı daha sonra Viyana Bildedenn Güzel Sanatlar Fakültesinde devletlerarası yetenekler bursu kazanarak okudu. Baradan bu eğitimin ardından da Amerikan hükümetince tıp kitaplarına tıp resimleri çizmek ve tıp ressamlığı üzerinde de eğitilmek üzere 1966-1968 yılında Amerikaya götürüldrü. Baradan kanser tedavisinde Radyoterapiyi bulan Prof. Dr. J.R Maxfield ile iki yıl çalışıp “X-Işını ile tedaviö kitabının resimlerini çizdi. Baradan çini konusunda da Memen’deki üretim atelyelerinde Kütahya’da çalışarak kendini geliştirdi, klasik Türk çinilerini bordür olarak eserlerinde kullandı. Eserlerinin özelliği resim gibi karolar üzerine ve sadece bir defa yaptığı panolarındaki renk harmonisi, kompozisyon ve tekniktir. Çok sayıda sergiler açan, Türkiye’de dünyanın değişik ülkelerindeki üniversitelerde konferanslar veren Baradan’ın “Sanat ilan-ı Aşktırö, “1. Yüzyıl Çinileriö, “Sanatla Yaşamö adlı üç kitabı bulunuyor.

ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ

Ümran Baradan 1994'e kadar Uluslararası Sanatçılar Derneği Türkiye Temsilciliğini yürüttü. 1995’ten itibaren Baradan 45 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Kadınlar Dayanışma Birliği’nin Dünya Genel Başkanlığını üstlendi. Bu görevini 2007’ye kadar sürdürdü. Baradan 1994 yılında Uluslararası Kadınlar Finlandiya başkanlığınca 20. Asrın Başarılı 100 kadını arasında Türkiye'den seçildi.

BARADAN’IN ESERLERİ

Ayasofya ve Topkapı saraylarında da erserleri bulunan Ümran Baradan'ın diğer çeşitli eserleri dünyanın en ünlü müzelerini süslüyor. İzmir Çocuk Müzesi, İzmir Güzel Sanatlar Müzesi, Malezya Kualalumpur Güzel Sanatlar Müzesi, Hindistan Yeni Delhi Güzel Sanatlar Müzesi, Bosna-Hersek Müzesi, Endonezya Cakarta Müzesi, Azerbaycan Bakü Müzesi, Tahran Mehrebat Camii, Pakistan Karaçi Tiyatrosu, Damascus-Suriye Bibliotek Sarayı, Ürdün Amman Kraliyet Sarayı, Portekiz Artee istasyonu, Newyork Senfoni binası, İzmir Devlet Tiyatrosu, İzmir Konak Camii, İzmir Kültür Sarayı, Çiniliköy Ümran Baradan Anadolu Lisesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Çiniliköşk, Çırağan Oteli, Altın Yunus-Çeşme, Mısır İskenderiye Bibliotek Sarayı’nda Baradan’ın eserleri bulunuyor.

 

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: