Gündem
15.04.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 15.04.2012-2:30

Üniversite sınavında randevu sistemi

YGS’de TOEFL gibi randevu sistemi uygulayacaklarını ve yılda 3 kere sınav yapılacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Dinçer, ‘Öğrenci, bu sınavların hangisinde başarılı puan aldıysa onu kullanabilecek’ dedi

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yıl içinde birkaç defa yapılması planlanan YGS sınavları için randevu sistemi getireceklerini söyledi. İsteyen öğrencinin, yıl içinde düzenlenecek sınavlardan istediğine gireceğini belirten Dinçer, “Tıpkı TOEFL’da olduğu gibi, randevu sistemi getireceğiz. Öğrenci gidecek, birbirine eşdeğer olan bu sınavlara katılacak. Diyelim haziranda hazır değilse eylülde girecek, eylülde düşük not aldıysa şubatta girecek. Hangisinde başarılı puan aldıysa onu kullanabilecek” dedi.

‘Milli Görüşçü olmadım’


Dinçer, Bilkent Üniversitesi Marka Kulübü’nün düzenlediği “3. Liderlik Forumu”na katıldı. Konuşmasının ardından, foruma katılan üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Dinçer, bir öğrencinin “Konuşmanızda değişimden bahsettiniz, sizin siyasi hayatınızda Milli Görüş hareketiyle ilgili en önemli değişim nedir?” sorusu üzerine, kendisinin hiçbir zaman Milli Görüş hareketi içinde bulunmadığını, doğrudan doğruya siyasete AK Parti’de atıldığını söyledi. Dinçer, hayatında çok değişiklik yaşadığını belirterek, bir üniversitede sıradan, kendi halinde bir öğretim görevlisiyken Başbakanlık Müsteşarı, milletvekili, Çalışma Bakanı ve son olarak da Milli Eğitim Bakanı olduğunu söyledi.

SBS’de durum
Dinçer, “YGS’nin yıl içinde 3 kere yapılacağına ilişkin bir açıklamanız oldu. Bu konudaki çalışmalar ne yönde” sorusunu yanıtlarken şunları söyledi:
“SBS’yi önümüzdeki iki, üç yıl içerisinde kaldırmayı planlıyoruz. Evet, biz SBS’yi kaldırmak istiyoruz. Daha doğrusu SBS’yi seçme esaslı yapmak istemiyoruz. SBS’yi öğrencinin bilgi ve becerilerini ölçmek için ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın niteliğini değerlendirmek için yapmak istiyoruz.

Öğrenci istediğine girecek
Tüm dünyada TOEFL diye yabancı dil sınavı yapılıyor. Hiç bu sınavların toplumda büyük bir gerginliğe sebebiyet verdiğini, birilerinin bu sınav için kriz geçirdiğini gördünüz mü? Bütün toplumu bir günde birkaç saatlik bir sınava almayı düşünmüyorum. YGS’de biz öğrenciyi birden çok sınava almayacağız, sınavı birden çok yapacağız. İsteyen öğrenci istediği sınava girecek. Tıpkı TOEFL’da olduğu gibi. Randevu sistemi getireceğiz. Öğrenci gidecek, birbirine eşdeğer olan bu sınavlara katılacak. Diyelim haziranda hazır değilse eylülde girecek, eylülde düşük not aldıysa şubatta girecek. Hangisinde başarılı puan aldıysa onu kullanabilecek. Bu bizim toplumumuzu bir güne endekslemekten uzaklaştıracak diye bakıyorum. Çocuklarımızın üzerindeki stresi azaltacak, dershanelere olan talebi de azaltacak. Kabul sistemiyle öğrenci almak için bizim mevcut altyapımız henüz yeterli değil. Zaman içinde inşallah.”


Etiketler:
Bilgi YarışmasıŞebnem Ferahı'n 2009 yılında çıkardığı albümünün adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Voleybolda oyunu başlatmak için atılan atışın adı nedir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX