24.11.2018 08:15 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

‘Üniversitelerimiz her bakımdan çağ atladı’

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilim ve İleri Teknoloji Merkezi’nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kitap okumaya harcadığımız süre günde birkaç dakikayı zor buluyor ve bu bize yakışmıyor” dedi.

“İstatistiklere göre ülkemizde her gün TV’ye 6, internete 3 saat harcıyoruz” diyen Erdoğan, şu mesajları verdi: “Ülkemizdeki kafe denilen vakit öldürme mekanlarının  kütüphanelerimizden çok daha yaygın, çok daha dolu, çok daha kalabalık olması üzerinde hassasiyetle durmamız gerekiyor. Ülkemizin dört bir yanında hayata geçirmeye başladığımız millet kıraathanelerinin vakit öldürülen değil, değerlendirilen yerler olarak yepyeni bir vizyonu ortaya koyacağına inanıyorum. Fakat millet kütüphanelerinin bile ne olduğunu anlamayanlar da var, onu da söyleyeyim.”

“Türkiye gibi kadim bir devletin ilmi çalışmalarda üst sıralarda olması şarttır” diyen Erdoğan, en büyük görevin üniversitelere düştüğünü söyledi. Üniversitelerin uzun yıllar kendilerini esir alan statükonun baskıcı, formatlayıcı, hürriyetleri kısıtlayıcı atmosferinden büyük oranda kurtulduğunu belirten Erdoğan, “Türk üniversiteleri her ne kadar imtiyazını kaybedenler aksini iddia etseler de 2002 öncesine göre hem altyapı imkanları hem de akademik özgürlükler bakımından çağ atlamıştır. 28 Şubat döneminin faşist zihniyetinin üniversitelerimizde sebep olduğu tahribat önemli ölçüde giderilirken üniversitelerin kapıları tekrar milletin evlatlarına açılmıştır” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0