23.05.2008 07:54 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Üniversitesiz il kalmadı

Türkiye'de üniversitesi olmayan son 9 ile de üniversite kuruldu. TBMM'de dün kabul edilen yasa ile Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova üniversitesine kavuştu. Yasayla yeni üniversitelere toplam 14 bin 100 kadro ihdas edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda 9 devlet ve 2 vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarının görüşmeleri sırasında söz alan muhalefet milletvekilleri, üniversitelerin kadro ve ödenek yetersizliğinden yakınırken, yeni "tabela üniversitesi kurulmaması" gerektiğini vurguladı. CHP'li Tayfur Süner, yeni üniversiteler kurmak yerine, kamu üniversitelerine kaynak ayrılmasını isterken, 116 üniversiteye ayrılan kaynağın Harvard Üniversitesi'ne ayrılandan az olduğunu vurguladı. Süner, öğrencilerin, yurt bulamadığı için tarikat yurtlarına yöneldiğini de savundu.

Atatürkçülere ceza

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de YÖK Başkanı'nın, akademik atama ve yükseltmeleri durdurmasını eleştirirken şunları kaydetti:

"Temmuzdan itibaren 22 üniversiteye yeni rektör atanacak. O zaman kadroları serbest bırakacaksınız. Yeni atanan rektörler, sizin iradenize biat edecek nitelikteki rektörler, o kadroları istedikleri gibi dolduracak. Bu son derece açık. Biz başka gerçekleri de biliyoruz. Örneğin İnönü Üniversitesi için niye kadro verilmediğini biliyoruz. Bakın görün, temmuzdan sonra bu kadroları vereceksiniz. Kendi siyasi ideolojinize aykırı olduğu düşündüğünüz, ’Atatürkçü’ diye nitelendirdiğiniz rektörleri cezalandırıyorsunuz. Ben bu cezaları çok yakından biliyorum. Sürekli denetçi gönderirsiniz, Maliye müfettişlerini eksik etmezsiniz. Kadro, para vermezsiniz."

Eve çıkıyorlar

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, örgün öğretime devam eden 1.5 milyon öğrencinin yarısının aileleriyle kaldığını, 750 bin öğrencinin yurda ihtiyaç duyduğunu belirtirken, yurtların doluluk oranının yüzde 70 - 80’e düştüğünü söyledi. Çelik "Yurt yapılmıyor, öğrenciler yurt bulamadıkları için tarikat yurtlarına yöneliyor" iddiasının afaki olduğunu, yurda kayıt yaptıran öğrencilerin daha sonra eve çıkmayı tercih ettiğini söyledi.

Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 3Şaşkınım
  • 3Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 3Üzgünüm
Toplam Oy15