25.08.2015 02:30 | Son Güncelleme:
MERT İNAN İstanbul

Ünlü antrenörün sağ gözü Türkiye’de kurtarıldı

Halkbank voleybol takımıyla kazandığı şampiyonlukla hatırlanan antrenör Veselin Vukoviç, Japonya’da yapılmayan göz tedavisi için geldiği Türkiye’de sağlığına kavuştu

Geçmiş dönemlerde Halkbank voleybol takımını şampiyonluğa taşıyan Karadağlı antrenör Veselin Vukoviç, Japonya’daki yeni takımı JT THUNDERS Hiroshima’yı tam 60 yıl sonra ilk kez şampiyonluğa taşıdı. Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Şampiyonluk kutlamaları sırasında sağ gözüne isabet eden konfeti nedeniyle Vukoviç gözünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Görme kaybı yüzde 85’e ulaşan Vukoviç, son çare olarak Türkiye’ye geldi ve başarılı bir ameliyatla göz sağlığı ve ışığa kavuştu.

Bir ayda iyileşti
Japonya’dan Türkiye’ye uzanan yolculuğun ayrıntılarını ve tedavisindeki gelişmeleri anlatan Vukoviç, “Kazadan sonra yüzde 40 ila 60’lık bir görme oranına razıydım. Oysa şu an iyileşme durumum gayet iyi, artık görüyorum. Japonya’da tam teşekküllü hastaneye gittim ancak operasyon riskli olabileceği için ameliyata pek yanaşmadılar. Göz tansiyonum 40 mm HG’ye yükselmişti. İki hafta boyunca bu tansiyonla dolaştıktan sonra son çare olarak Dünyagöz Hastanesi’ne geldim. Muayenemde göz merceğinin yerinden oynadığını ve göz içindeki vitreus dokusunun gözün ön tarafına geçmiş. Başarılı ameliyatın ardından hem görme kabiliyetini yeniden kazandım hem de göz tansiyonum bir ay içinde düştü.”
Veselin Vukoviç’in operasyonunu gerçekleştiren Dr. Levent Akçay ise “Bu teknoloji Japonya’da da var. Fakat müdahalede tereddüt etmişler. Çünkü hasta ünlü bir kişi ve yanlış bir şey yapmaktan korkmuş olabilirler. Teknolojiye sahip olsalar da bu riski almamışlar. Oysa biz ülkemizde bu tür zor ameliyatlarda çok tecrübeliyiz” dedi.  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0