31.08.2009 14:17 | Son Güncelleme:
Yaşar ANTER/ BODRUM (Muğla),(DHA)

Ünlü denizci Bodrum'da

Titanik batığını da bulan Dr. Ballard'ın yeni araştırma merkezi Türkiye

TİTANİK başta olmak üzere Bismark, Lusitania gibi birçok batık geminin yerini belirleyen Amerikan Deniz Araştırma Vakfı (Ocean Exploration Trust) Başkanı Dr. Robert Ballard, araştırma merkezi olarak Türkiye'yi seçti. Dr. Ballard'ın ve ‘Naitulus’ adlı araştırma gemisinin Yalıkavak Marina'da bekletileceği, denizde olmadığı zamanlar da halka açılacağı belirtildi. Dr. Ballard, “Bugünden itibaren araştırma merkezimiz Bodrum Yalıkavak. Dünyanın neresinde olursa olsun deniz çalışmalarımızı artık Türkiye'den yönlendireceğim. Gemi aynı zamanda Türk bilim adamlarının ve genç arkeologların yetiştirilmesinde kullanılacak” dedi.

Bodrum ve Karya Bölgesi, Kültür, Sanat ve Tanıtma Vakfı (BOSAV) ile birlikte gerçekleştirmekte olduğu National Geographic belgesel dizisini tamamlayan Dr. Robert Ballard, 11 milyon dolar değerindeki 65 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde bin 250 grostonluk ‘Naitulus’ adlı araştırma gemisi ile 3 gün önce Yalıkavak'a geldi. Kasım ayında tüm dünyada yayına girecek olan ‘Çanakkale Deniz Harekatları’ adlı belgeseli ve Türkiye denizlerinin tarihi ve kültürel zenginliklerini tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen ‘Okeanus’ adlı dizisinin ilk bölümü çekimlerini tamamlayan ekip Bodrum'da BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, yönetim kurulu üyeleri Ali Tunalı ve Erman Aras tarafından karşılandı.

Dr. Robert Ballard, bu sabah da ‘Naitulus’ gemisinde Tufan Turanlı, BOSAV yönetim kurulu üyeleri Erman Aras, Ali Tunalı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü temsilcisi arkeolog Orkan Köyağasıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Güner Özlen, National Geographic Başkan Yardımcısı ve Finans Müdürü Christopher A. Liedel'le birlikte basın toplantısı düzenledi.

5 BİN METREDEKİ TARİHİ ZENGİNLİKLER GÜN IŞIĞINA ÇIKACAK 
Toplantıda 1 yıldır Türkiye kıyılarında yapılan araştırmalar ve gemiyle ilgili bilgi veren Dr. Ballard, “Bugünden itibaren araştırma merkezimiz Bodrum Yalıkavak. Dünyanın neresinde olursa olsun deniz çalışmalarımızı artık Türkiye’den yönlendireceğim. BOSAV'la bir çok deniz çalışması gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin bugüne kadar tespit edilemeyen ve en az 5-7 bin metre derinliklerdeki kültür hazinelerinin yerini tespit edip gün ışığına çıkarılmasına çalışacağız. Gemi aynı zamanda Türk bilim adamlarının ve genç arkeologların yetiştirilmesinde kullanılacak” dedi.

National Geographic Başkan Yardımcısı ve Finans Müdürü Christopher A. Liedel'le, 16'sı teknik 25 bilimsel araştırma ekibi personelinin görev aldığı geminin bundan sonra Bodrum ve Türkiye'de hizmet vereceğini ve kendilerine her türlü maddi desteği sağlayacaklarını açıkladı.

BOSAV Vakfı Başkanı Tufan Turanlı da Dr. Ballard ve başkanlığını yaptığı Amerikan Deniz Araştırma Vakfı'yla, önemli deniz araştırmaları yapacaklarını belirtti.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5