Unuttum huyunu suyunu: Hafızayı güçlendirmenin 5 yolu

Bin tane şey var aklımızda, hiçbir şeyi de hafızamızda tutamıyoruz. Dikkatler dağınık, hafızalar zayıf. Bilim insanlarının zayıf hafıza için çözümleri var. Buyursunlar, belki huyunu suyunu hatırlarsınız geçmişte kalan dostlarınızın...

Unuttum huyunu suyunu: Hafızayı güçlendirmenin 5 yolu

Unutkanlık büyüyor

Unutkanlık büyüyor

Zihnimiz, dikkatimizi dağıtan pek çok şey yüzünden sürekli kalabalık ve sürekli bir şeylerle meşgul. Bu da, aklımızda tutmak istediğimiz şeyleri unutmamıza neden oluyor. Unutkanlık gittikçe artıyor. Herkesin bir şikayeti haline gelen unutkanlığı giderebilmek için ne yapabiliriz peki? Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, kulaklara küpe olsun.
 

1. Ters yürüyün

1. Ters yürüyün

Nasıl yani? Şöyle, zamanı yatay algılayan ve geçmişi 'geride bırakıp' gelecek için 'ileriye bakan' türümüz, geçmişi hatırlamak için ters yürümenin faydalarını görmüş.

Yapılan araştırmalarda, kısa süre önce karşılaşılan şeylerin hatırlanması için geri geri yürümenin büyük oranda faydalı olduğu ortaya çıkmış. Aklınızda olsun.

2. Bir şeyler çizin

2. Bir şeyler çizin

Alışveriş listenizi yaparken yazmak yerine çizmeye ne dersiniz? 2018 yılında bir grup genç ve yaşlı arasında yapılan araştırmada, katılımcıların yarısından söylenen kelimeleri yazmaları, yarısından ise çizmeleri istenmiş. Daha sonra ne kadarı hatırlandığı incelendiğinde, yaşlı bireylerin çizdiği şeyleri daha çok hatırladığı görülmüş.

3. Spor yapın

3. Spor yapın

Ben bu öneriyi yazmaktan bıktım, uygulamamaktan bıkmadım. Bir türlü harekete geçemiyoruz hiçbirimiz. Oysa, koşmak gibi bedensel aktivitelerin hafızayı güçlendirdiği görülüyormuş.
 

4. Hiçbir şey yapmayın (Canımıza minnet)

4. Hiçbir şey yapmayın (Canımıza minnet)

Bir şey hatırlamak istiyorsanız, hiçbir şey yapmayın. Unutkanlık sorunu yaşayan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, 15 dakika hiçbir şey yapmadan karanlıkta oturan kişilerin, kendilerine daha önce verilen kelimelerin tamamını hatırladığı ortaya çıkmış. Bayılıyorum hiçbir şey yapmamaya, müthiş işe yarıyor. 

5. Uyuyun (Bu da harika)

5. Uyuyun (Bu da harika)

Ters yürüdünüz, resim çizdiniz, spor yaptınız, hiçbir şey yapmadınız ve bunlar işe yaramadı diyelim, ne yapmalı? İnanmazsınız ama, uyumalıymışız.

Uyku, yaşadığımız şeyleri zihnimizde tekrarlamamıza ve yeniden aktifleştirme görevi taşıyormuş. 


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak