Dünya
05.01.2016 - 16:25 | Son Güncelleme: 05.01.2016-16:46

Ürdün'den Suudi Arabistan'a destek

Ürdün Parlamentosu İran'ı "Komşu Arap ülkelerine yönelik endişe verici siyasetine ve Körfez ülkelerini hedef almaya son verme" çağrısında bulundu. Temsilciler Meclisi Başkanı "Her türlü tehlike ve tehdide karşı Suudi Arabistan'ın yanındayız" dedi.

Sitene Ekle
 Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atıf et-Taravne tarafından, bugünkü  meclis oturumunda parlamento adına yaptığı açıklamada, Ürdün'ün her türlü tehlike  ve tehdide karşı Suudi Arabistan'ın yanında olduğunu vurguladı. 
 
Açıklamada, "İran'ın bölgedeki mezhebi ayrılıkları körükleyici  tutumları" konusunda uyarıda bulunan Taravne, Suudi Arabistan'ın İran'daki  diplomatik misyonlarına yönelik saldırıları şiddetle kınadıklarını belirtti. 
 
"Komşu Arap ülkelerine yönelik endişe verici siyasetine ve Körfez  ülkelerini hedef almaya son verme" çağrısında bulunan Taravne, "Körfez  ülkelerinin egemenlik ve bağımsızlıklarına saygı göstermek, içişlerine  karışmamak, Arap ve bölge ülkelerinin teröre karşı çabalarını birleştirmeye  hizmet edecektir" ifadelerine yer verdi. 
 
Taravne, "İran hükümetinin davranışları ve açıklamalarıyla ümmetin  içine fitne tohumları ekmek, İslam dininin imajını bozmak isteyen ve pusuda  bekleyen düşmanlarına hizmet ettiğini idrak etmesi gerektiğini" belirtti. 
 
Daha önce Ürdün Enformasyon Bakanı ve hükümet sözcüsü Muhammed  el-Mumeni, yaptığı basın açıklamasında, "Ürdün, Suudi Arabistan'ın İran'daki  büyükelçilik ve konsolosluk binalarının ateşe verilmesini şiddetle kınıyor. Bunun  uluslararası hukukun ve diplomatik misyonların korunması ve saygı gösterilmesine  ilişkin Cenevre anlaşmasının ihlalidir" demişti. 
 
Ürdün'ün Suudi Arabistan'la dayanışma içinde, terör ve radikalizmle  mücadele konusunda yanında olduğunu yineleyen Mumeni, "Kardeş Suudi Arabistan'ın  hüküm giyen vatandaşları hakkında verilen yargı kararını uygulamasının ardından  İran'ın gerilimi tırmandırması ve müdahalesini kınıyoruz" diye konuşmuştu. 
 
Suudi Arabistan yönetimi, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı  Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz  edildiğini duyurmuştu. 
 
İran Dışişleri Bakanlığından ise idamlara tepki gösterilerek, "Bu  kısır ve sorumsuz politikanın sonuçları, faillerine dönecek ve Suudi yönetimi  izlediği bu politika için ağır bedel ödeyecek" şeklinde açıklama yapmış, Suudi  Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası ateşe  verilmişti. 
 
  
 

Erken rezervasyon’da %50’ye varan indirimler...


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
MİLLİYET.TV
    Doğu ve Batı Almanya, ne zaman birleşmiştir?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.