Ege

13.08.2018 - 01:30

Üretici heyecanla bekliyor

Sitene Ekle
Arada Bir  |  Engin Uğur Ağır enginuguragir@gmail.com Tüm Yazıları »
Zeytinyağı üreticilerinin yıllardır beklediği olumlu haber, sonunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. Yüzde 8’lik KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesini isteyen Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat’a, Bakan Pakdemirli, oranın düşürülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını müjdeledi. Bu haber, tüm zeytinyağı üreticilerinin yüreğine adeta su serpti.

Tüketimin oranın geri çekilmesiyle yükseleceğini, fiyatın da ucuzlayacağı için raflarda daha çok yer alacağını belirten Alhat, “Bakanımıza sorunlarımızı ilettik. Kendisi gayet makul karşıladı. Umarım en kısa sürede taleplerimiz yerine gelir. Hem biz hem de vatandaşımız rahat eder, sağlıklı ürün kullanır” dedi. Yıllardır zeytinyağı üreticisinin belinde kambur olan KDV oranının, İzmirli Bakanımız Pakdemirli ve bürokratları tarafından kısa sürede aşağı çekilmesini bekliyorum. Sonunda hem üretici hem de tüketici kazançlı çıkacak.

Çalışkan vekillerimiz

İzmir’in milletvekillerinde en çok koşturan, gecesini gündüzüne katan kimler var diye şöyle bir bakalım.

Üç vekil öne çıkıyor. İkisi AK Partili, biri CHP’li. Ceyda Bölünmez Çankırı, Atilla Kaya ve Atila Sertel.

Kaya’yı biliyorsunuz. Meclis kapanmış, kapanmamış hiç umurunda değil. Ankara’da işi bittiğinde hemen soluğu İzmir’de alıyor ve başlıyor ilçe ilçe turlamaya.

Ama ne turlama, sabah bir çıkıyor evden, gece yarılara kadar halkla buluşuyor; dert dinliyor, çözüm arıyor.

Çankırı da Kaya’dan aşağı değil yani. İzmir’in yeni vekili Çankırı, kente öyle bir giriş yaptı ki, tutana aşk olsun.

Semt semt, mahalle mahalle dolaşan, özellikle de kadın ve çocuklarla yakından ilgilenen Çankırı, “İzmir’in kadınları çok ihmal edilmiş. Dert ve sıkıntılarını anlatacakları kadın vekil bulmakta zorlanmış. Şimdi ben bu açığı kapatmaya çalışıyorum. Elimden geldiği kadar destek sağlıyorum” diyor. İzmirli kadınların kendisine yaklaşımından memnun kalan Çankırı, “Daha yeni seçimden çıktık. Ama durmak yok. Şimdi önümüzde yerel seçimler var. Bu kez Ege’nin incisi kentte fark yaratacağımıza inanıyorum” diye konuşuyor.  CHP’li Atila Sertel de çalışkan vekillerimizden. Diğer CHP’li meslektaşlarından bir tık daha fazla koşturuyor, halkın nabzını sürekli tutuyor Sertel. Semt semt geziyor, yerel seçimde daha fazla belediye başkanı çıkarmak için çaba gösteriyor.

Bu arada Sertel’in yerel seçimlerle ilgili şu açıklaması önemliydi. Sertel, “İzmir’de CHP, yerel seçimden zaferle çıkacak. Bütün ilçeleri dolaşıyorum, seçmenlerimizin görüşünü alıyorum. Üyelerimiz, belediye başkan adaylarını ön seçimle belirlemek istiyor. Ben de başta Büyükşehir olmak üzere, tüm ilçe başkan adayları ile meclis üyelerinin demokrasinin gereği olan önseçimle belirlenmesini istiyorum. Partililerimizin bu talebini, Genel Merkez’e ileteceğim” dedi.

İsterim ki, çalışan, koşturan, sürekli İzmirlilerin içinde olan vekil sayımız, bu kadar sınırlı kalmasın. Hepsi koştursun, sokakta olsun.

Vatandaş, kendisine dokunacak el istiyor el...

Başkan makam aracında!

KARŞIYAKA Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, göreve başlamasının ardından farkındalığını ortaya koydu. Hemen hemen tüm belediye başkanları makamına özel araçlarla giderken, Akpınar ya bisikleti ya da motosikleti tercih etmeye başladı. Akpınar’a son olarak Karşıyaka Nikah Sarayı’ndaki bir törende rasladım. 

Yine motosikletine binmiş, hareket ediyordu ki, “Ağabey, gelsene bir fotoğraf çektirelim” dedi. Kendisini kırmadım, birlikte bu pozu verdik.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.