Dünya

15.03.2011 - 12:07 | Son Güncelleme: 15.03.2011-12:10

Ürküten benzerlik!

Bu fotoğraflardan biri 2011 yılında çekildi, diğerinin tarihi ise günümüzden tam 66 yıl öncesine dayanıyor.

Sitene Ekle

milliyet.com.tr

Deprem ve ardından gelen devasa tsunami dalgası Japonya'yı İkinci Dünya Savaşı'ndan beri vuran en kötü felaket oldu.
Cuma günü yaşanan korkunç felaketin ardından ajansların dünyanın dört bir yanına geçtiği yıkımın fotoğrafları, ülkenin şimdiye dek yaşadığı insan elinden çıkmış korkunç felaketle korkutucu derecede benzerlik gösteriyor.
Amerika'nın atom bombaları ile Hiroşima ve Nagazaki kentlerini vurmasının ardından çekilen fotoğraflar ve Japonya'nın bugün yaşadıkları oldukça benzer kareler içeriyor.
ABD ilk atom bombasını Hiroşima'ya 6 Ağustos 1945 yılında atmış ve 70 bin Japon o anda yaşamını yitirmişti. Bundan üç gün sonra da ikinci atom bombası atılmış ve Nagazaki'de 75 bin kişi daha ölmüştü.
Cuma günü Japonya'yı vuran tsunamide en az 10 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor ancak satının çok daha yüksek olmasından korkuluyor.
Birçok sahil kasabası, tıpkı Hiroşima'nın uğradığı yıkım gibi yerle bir olurken, Japonya İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaptığı gibi yaralarını hızla sarmaya çalışıyor.

 


Etiketler: ABD
Haritaların yer aldığı kitaplara, ne ad verilir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.