Ürkütücü gerçeklerden esinlenerek yazılan 5 masal

Gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek kurgulanmış hikayeler kalbimizde iz bırakıyor. Bazı ölümsüz klasikler ve modern şaheserlerin ardında da, yazarlarının kederli gerçeklikleri yatıyor.

Ürkütücü gerçeklerden esinlenerek yazılan 5 masal

1- Çirkin Ördek Yavrusu

1- Çirkin Ördek Yavrusu

Zorluklara direnerek başarı elde etmeyi ve zenginlik-yoksulluk kavramları hakkında bir bakış açısı oluşturmayı amaçlayan Çirkin Ördek Yavrusu masalını bilirsiniz.

Andersen'den Masallar'ın yaratıcısı Hans Christian Andersen'in, güzel bir kuğuya dönüşene kadar çirkinliğiyle alay edilen küçük bir ördek yavrusunu anlattığı bu masal, aslında yazarın hayatından izler içeriyor.

Andersen fakir bir ailenin koca burunlu, büyük ayaklı çocuğu olarak dünyaya geldi. Müzik ve tiyatro sevdası yüzünden zorluklar yaşadı. Potansiyelini fark edenlerin dikkatini çektikten sonra eğitim alıp yeteneklerini geliştirerek şöhrete ve büyük bir servete kavuştu.

Yani o hikayedeki çirkin ördek yavrusu, aslında bizzat Andersen'di.

2- Harry Potter

2- Harry Potter

Büyüler ve fantastik yaratıklarla dolu Harry Potter evrenindeki her şeyin kurgusal olduğu sanılır.

Yazar JK Rowling ise, Harry'nin hikayesini besleyen bazı detayları kendi yaşam hikayesinden esinlenerek yarattığını anlatıyor.

Seride, insanların mutlu anılarını çalan ve onları umutsuzluğa mahkum eden Ruh Emiciler vardı. Rowling, Ruh Emiciler'in depresyonla mücadele ettiği dönemi temsil ettiğini söylüyor.

Ayrıca annesinin zamansız ölümü nedeniyle Harry'nin ebeveylerinin ölümlerinin öne çıkardığını ve hikayenin temeline oturttuğunu belirtiyor. 

3- Hansel ve Gretel

3- Hansel ve Gretel

Hansel ve Gretel de trajediden doğan bir şaheser. 1600'lerin başlarında Katharina Schraderin, yemek yapma becerileri sayesinde Almanya'da birçok kişinin imrendiği bir aşçıydı. Özellikle zencefilli kurabiyeleriyle ünlenen Schraderin, kendine has tariflerini kimseyle paylaşmıyordu.

Bir diğer fırıncı olan Hans Metzler, Schraderin'e tariflerini paylaşması karşılığında evlilik dahil birçok şey teklif etti; fakat hep reddedildi.

Hans, kıskançlığı yüzünden ve sürekli reddedildiği için Katharina'nın aslında büyücü olduğu dedikodusunu yaydı. Zamanla iş büyüyüp Katharina'nın mahkemeye çıkarılmasına kadar gitti. İşkenceye ve hapis hayatına maruz kalan Katharina ise suçlamaları asla kabul etmedi. Sonunda da masum olduğu anlaşılarak serbest kaldı.

Ancak Hans'ın intikam isteği bitmemişti. Kız kardeşi Grete'nin de yardımıyla Katharina'yı Spessart Ormanı'ndaki evine kadar takip etti ve onu öldürerek bedenini fırında yaktı.

İki kardeş yakalanmalarına rağmen serbest bırakıldı.

Jacob ve Wilhelm Grimm kardeşler tarafından Hansel ve Gretel adıyla masallaştırılan bu hikayede, Hans ve Grete masum çocuklar, Katharina ise cadı gibi gösterilir.

Halbuki gerçek olaydaki kurban, hikayedeki canavardır.

4- Peter Pan

4- Peter Pan

JM Barrie'nin yarattığı Peter Pan karakterinin ortaya çıkışı, üzücü bir olaya dayanıyor.

Barrie'nin kardeşi David, 12 yaşındayken bir paten kazasında hayatını kaybetti. Barrie'nin annesi bu olayı atlatamadı. Üzüntüsünden hastalanıp yatalak oldu.

Barrie ise, annesini avutabilmek için vefat eden kardeşini taklit etmeye başladı.
 

Başlangıçta bu taklitler kısmen işe yarasa da, Barrie asla kardeşi David gibi dünyayı toz pembe gören biri olamıyordu.

David, annesinin aklında sonsuza dek masum bir çocuk olarak kaldı, tıpkı Neverland'teki Peter gibi.

Barrie ise büyüdü; tıpkı Wendy ve fani dünyadaki kardeşleri gibi...

Peter Pan, Barrie'nin hayatından birçok iz barındırıyor.

5- Alice Harikalar Diyarında

5- Alice Harikalar Diyarında

Alice'in Harikalar Diyarı'ndaki maceraları 150 yıldan uzun zaman önce Lewis Carroll tarafından kaleme alındı.

Zamanın ötesinde olan ve popülerliğini hala koruyan bu eserin başlangıcı hakkında ilginç söylentiler var.

Dönemin tanınmış fotoğrafçılarından olan Lewis Carroll, hikayedeki karaktere adını veren kız çocuğu Alice Liddell'ın fotoğraflarını çekerken canı sıkılmasına diye ona kısa hikayeler anlatırdı.

Alice Liddell, Carroll'ın masallarından o kadar etkilendi ki, ondan kendisinin kahramanı olduğu bir hikaye yazmasını istedi.

Lewis Carroll'ın çekim yaparken ve hikaye yazarken uyuşturucu etkisinde olduğu ve küçük Alice Liddell'a karşı uygunsuz tavırlar sergilediği hakkında iddialar ortaya atılsa da, bunlar hiçbir zaman kanıtlanamadı.
 

Bu makaleye ifade bırak