Ege

10.02.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 10.02.2018-1:30

Urla’ya teknoloji üssü

İzmir ‘in teknoloji üssü olması için çalıştıklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Urla’da 9.5 milyon metrekare arazi üzerinde yapılacak. 800 şirketin faaliyet göstermesi, 40 binden fazla istihdam planlanıyor” dedi

Sitene Ekle

TAYLAN YILDIRIM-DHA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir ziyaretinin ikinci gününde, ‘İzmir Teknoloji Üssü Çalıştayı’na katıldı. Özlü, “İzmir, tarih boyunca ticaretin merkezi oldu. İzmir’de yaşayanlardan, İzmir’i teknoloji üssü yapmak için fikri katkı bekliyoruz. İzmir’in teknoloji üssü olması için hazırlayacağımız programı müşterek hazırlamış olacağız” dedi.

Türkiye’nin sanayi üretiminin yüzde 10’unu yapan İzmir’in, bilim ve teknolojide de en ön saflarda yer alabilecek olanaklara sahip olduğuna dikkat çeken Bakan Özlü, İzmir Teknoloji Üssü projesinin, ülkenin topyekûn teknoloji geliştirme kapasitesinin artırılmasına hizmet edeceğini kaydetti. Bakan Özlü, ‘İzmir Teknoloji Üssü’nü tasarladıkları sırada, hangi sektörlerin ve şirketlerin yer alacağı, ne tür hizmetlerin verileceği, kamusal teşvik ve destek sisteminin nasıl olacağı, yer alacak şirketlerin yeterli finansmana ulaşmaları için neler yapılacağı gibi soruların cevaplarını da bulmaya çalıştıklarını kaydetti. 

Ürünlere tescil belgesi

Bakan Özlü, “Üssün, Urla’da yaklaşık 9.5 milyon metrekare arazi üzerinde yapılmasını planlıyoruz. 800 şirketin faaliyet göstermesi, uzun vadede doğrudan ve dolaylı etkileriyle beraber 40 binden fazla istihdam oluşturulması planlanmaktadır” diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, İzmir’le özdeşleşmiş ürünler için verilen coğrafi tescil belgesi törenine de katıldı. Bakan Özlü, kumru, boyoz, Bergama granit taşı ile Urla sakız enginarına tescil belgelerini verdi.

‘OSB’ler burayı örnek alsın’

Bakan Faruk Özlü, Manisa OSB’de tarafından yapılan Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri’ni (ZEKİ) ziyaret etti. Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, Bakan Özlü’ye Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri hakkında bilgi verdi. 5 bin 811 metrekarelik alanda, engelli gençlerin de üretim yapabilmesi için yapılan merkezde, 12 atölyenin bulunduğunu ifade eden Türek, 44 engelli gencin, Manisa OSB’deki 5 fabrika için üretim yaptığını kaydetti. Bakan Özlü, ZEKİ Yaşam Merkezi’ndeki atölyeleri tek tek gezip, engelli gençlerle sohbet etti. Bakan Özlü, diğer OSB’lerin de burayı örnek almasını istedi. 

‘Yatırımcıyı Ödemiş’e bekliyoruz’

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, İzmir’e gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yle görüştü, Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler verdi. Mahmut Badem, “Bölgemizin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak olan Ödemiş OSB’nin altyapı çalışmaları bakanlığımız desteği ile tamamlandı. Yatırımcıların büyük ilgisi var” dedi.

EGİAD’dan 4.0 vurgusu

Bakan Faruk Özlü, Manisa’da, Japon Mitsubishi Electric’in, fabrika açılışını yapıp, Manisa OSB tarafından yapılan Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri’ni (ZEKİ) ziyaret ettikten sonra tekrar İzmir’e geldi. Bakan Özlü, burada Egeli İş Adamları Derneği’nin (EGİAD) toplantısına katıldı. ‘Sanayide Dönüşüm ve Endüstri 4.0’ vurgusu yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, “Bakanlığımızın Endüstri 4.0 ile ilgili platformlarında aktif rol almayı arzu ediyoruz” dedi. İlter, Bakan Özlü’ye bir plaket sundu. 

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret eden Bakan Özlü, bilim insanlarıyla bir araya geldi. Özlü, İzmir’in kendileri için önemli olduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Budak, yerli ve milli teknolojinin üretilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ziyarette, Bakan Özlü’ye, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Milletvekili Necip Kalkan, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve bürokratlar eşlik etti.


Etiketler:
Çinisiyle ünlü ilimiz hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.