Uyuşturucu parasıyla iki otel 40 villa

Bağcılar’da ele geçirilen 87 kilo eroin soruşturması nedeniyle 6 yıldır aranan uyuşturucu baronu Mustafa Güleryüz yakalandı. Güleryüz’ün arandığı dönemde tanesi milyon dolarlık40 villa aldığıöğrenildi


Uyuşturucu  parasıyla iki otel 40 villaYüzme havuzu, spor salonu, sauna, park ve yeşil alanları bulunan lüks sitede her şey düşünülmüş.

ERDAL KILINÇ, ELVAN EZBER İstanbul?DHA

Bağcılar’da 2002 yılında ele geçirilen 87 kilo eroin soruşturması kapsamında 5 yıldır aranan ve hakkında 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Mustafa Güleryüz (60) Ataşehir’de lüks sitenin saunasında yakalandı. Mustafa Güleryüz’ün arandığı dönemde İstanbul’da 2 otel, çok sayıda tekstil atölyesi ve milyon dolarlık 40 villa aldığı belirlendi.
İstanbul polisi, 2002 yılında Avrupa’da yeni yıl partilerinde pazarlanmak üzere yurtdışına gönderilmek istenen, piyasa değeri 5 milyon doları bulan 255 kilo 359 gram eroini “sacayağı” adı verilen üç ayrı operasyonda ele geçirmişti. Operasyonlardan birinde ele geçirilen 87 kilo eroinin sahibi ise 1987 ve 1993 tarihli iki ayrı uyuşturucu davasından kaydı olan Güleryüz’dü.
İran’dan temin edilen ve İngiltere’ye gönderilmek istenen eroin, Mahmutbey Gişeler’de durdurulan bir TIR’da ele geçirildi. Organizatör Mustafa Güleryüz, aracı Hüseyin Sezgin, şoförler Sırbistan uyruklu Admir Koca ve Edin Mumdziç gözaltına alındı. Kalp krizi geçiren Güleryüz hastaneye kaldırıldı. Koca ve Mumdziç tutuklandı. 

15 gün hastanede kaldı
Güleryüz, yaklaşık 15 gün hastanede tedavi gördü. Daha sonra mahkemenin gıyabi tutukluluk kararı üzerine cezaevine gönderildi. İki yıl cezaeevinde kalan Güleryüz, yattığı süre göz önünde bulundurularak mahkemece tahliye edildi. Malatya Pötürge nüfusuna kayıtlı olan Güleryüz devam eden yargılama sonucunda 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl hapis ve 12 bin 500 TL para cezasına çarptırıldı.
Cezası kesinleşmesine rağmen yakalanamayan ve 5 yıldır firari olarak yaşayan Güleryüz’ü yakalamak için polis harekete geçti. 8 ay süren çalışmaların ardından Ataşehir’de tespit edilen bir adrese operasyon düzenlendi. Mavisu Rezidans’ın saunasında bulunan uyuşturucu ticareti organizatörü Güleryüz gözaltına alındı.
Yapılan sorgulamada 5 yıl boyunca polisten kaçmayı başaran Mustafa Güleryüz’ün Beykoz’da milyon dolarlık 40 adet villa satın aldığı tespit edildi. Hakkında kesinleşmiş 10 yıl hapis cezası olan Güleryüz’ün ayrıca Fatih’te 2 otel ve tekstil şirketi satın aldığı belirlendi. Güleryüz’ün yakalanmamak için farklı adreslerde ikamet ettiği ve özel şoför kullandığı öğrenildi.
İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Güleryüz tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: