Galatasaray'ın oyun planındaki önemli sıkıntılar

Serbest Vuruş
Uzay Gökerman Serbest VuruşTüm Yazıları
02 Mart Cumartesi 2013

Galatasaray'ın oyun planı, oyuncu tercihleriyle ilgili çok önemli sıkıntıları var ve bu giderek daha da artıyor.

Fatih Terim geçen hafta Orduspor karşısında büyük sorunlar yaşamış olan kadroyu Eskişehir'de de denedi. Bunu anlamaya çalışabiliriz.

Nedir? Takımın birbirine uyum sağlaması beklentisi olabilir.

Ancak başka sorunları var Galatasaray'ın, mesele sadece uyum değil.

Sezonun dört önemli transferi; Hamit, Amrabat, Sneijder ve Drogba Galatasaray'ın bildik, alışıldık bütün oyun yapısını değiştirdiler. Onlar takıma girince, Emre, Elmander, Umut, Engin kulübeye çekildiler.

Şimdi Fatih Terim istese de bu oyuncuları oynatamıyor.

Galatasaray karşılaşmalar önde rakibi hataya zorlayan baskıyla başlar ve ilk 15 dakikada da bu sonuç alırdı. Kulübede oturan oyuncuların öncelikli görevleri buydu.

Galatasaray zaten çok rahat gole gidebilen bir takımdı, pasa dayalı, organize oyun da kurabiliyordu; stoper ve sol kanatta eksiği vardı. Sneijder ve Drogba öncesinde de belli bir taktiksel disiplin kurulabilmişti.

Lidere Es-Es çelmesi! 

Ancak yeni transferlerle birlikte Fatih Terim'in hazır olmadığı bir şey ortaya çıktı, kafası karıştı. Bunu daha önce yazmış, konuşmuştuk. Bu durum sadece Fatih Terim için değil her kim olursa olsun önemli sorun yaratırdı.

1998-99 sezon ortasında iyi top oynayıp, ligi önde götüren Fenerbahçe'nin Sergen Yalçın transferiyle nasıl değiştiğini hatırlamakta fayda vardır.

Transferler ihtiyaca ve takımın oyununa göre yapılmazsa uyumsuzluk yaratır.

Amrabat bu haliyle Galatasaray'ın oyuncusu olamaz. O varken bir de Sneijder'ı oynatmak büyük bir risktir. İkisi bir arada oynayamıyorlar.

Riera'nın geride, Emre'nin onun önünde olduğu tercihe geri dönmesi gerekiyor Fatih Terim'in.

Burak ve Drogba'dan da birisini tercih etmek zorunda Fatih Terim.

Dördünün birden sahada olduğu dizilişin karşılığı Eskişehirspor maçıdır; mesele oyuncuların performansı, gününde olmaması değildir.

Galatasaray'ın tek bir organize atak yapamadığı, rakip kaleye isabetli şut çekemediği ve topa sahip olamadığı bir karşılaşma izledik.

Eskişehirspor, Galatasaray'a göre iki kat daha fazla pasla oynamayı başardı.

Galatasaray yumuşak kaldı; maçı kaybetmemiş olması da kendileri için futbol şansıdır.

Dünkü karşılaşmanın sahadaki en teknik oyuncuları, Alper Potuk, Erkan Zengin ve Tello'ydu. Kamara ve Necati Ateş biraz daha dikkatli olabilseler ve onları geriden besleyen bu üç teknik oyuncuya ayak uydurabilseler bütün hafta Galatasaray'ın yaşadığı büyük bozgunu konuşmaya başlardı futbol kamuoyu.

Buna rağmen Galatasaray kalesini bulan 7-8 çok önemli şut girişimi var üçü Muslera'yı da geçti, direklerde patladı. Ama içeri girmedi.

Haftalardır sahada bir Selçuk İnan mücadelesi izliyoruz. Bu yükü nereye kadar taşır merakla izliyoruz.

Servet'in Drogba ile mücadelesi kendisi için fazlasıyla dramatikti.

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com