Milliyet Tatil

06.12.2018 - 12:21 | Son Güncelleme: 06.12.2018-12:25

Uzungöl'de termal suyu heyecanı

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan ve her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Uzungöl'ün kaynak suları da ilgi görüyor.

Sitene Ekle

Doğal güzellikleriyle her yıl yüz  binlerce ziyaretçiyi ağırlayan turizm merkezlerinden Uzungöl, doğal kaynak  sularıyla da dikkati çekiyor. Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı, adını Uzungöl'den alan mahallenin  de bulunduğu bölgede birçok noktada doğal kaynak suyu çıkıyor.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsünün yanı sıra yaban hayatıyla da öne çıkan  "Özel Çevre Koruma Bölgesi" içinde yer alan Uzungöl'ün turizmde dünya markası  olduğunu söyledi. 

Uzungöl'ün sadece yer üstü değil, yer altı zenginliğine de sahip  olduğunu belirten Tok, "Bölgemiz doğal su kaynakları açısından zengin bir bölge.  İlçemizin tamamının içme suyu doğal su kaynaklarından sağlanıyor." dedi.

 

"Bölgeye katma değer kazandıracak"

Tok, ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacının, merkeze yaklaşık 20  kilometre mesafedeki Baltacılı Deresi'nden gelen sudan karşılandığını anlatarak,  "İlçemizin tamamının içme suyu yer altı sularından karşılanıyor. Uzungöl dünya  genelinde marka yapmış bir isim. Sadece doğa turizmi değil, yer altı kaynakları  açısından da değerlendirilmelidir. Bu noktada bölgede termal su arama çalışmaları  da yapılıyor. Bin 100, bin 200 metreye inildiği zaman termal suya ulaşılacağını,  bunun da bölgeye katma değer kazandıracağına inanıyoruz." dedi.


 


2000 yılında Ağrı Dağı tırmanışında düşerek ölen dağcımız kimdir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX