Sakarya

Yerel Haber
11 Ekim 2018 - 09:25

Vali Balkanlıoğlu'nun Meslek Erbabı Ustaları Ziyaret

SAKARYA (AA) - Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kentte el sanatlarının yaşatılması adına eserler üreten 75 yaşındaki yorgancı Hasan Kar ile 88 yaşındaki baston ustası Nihat Çakıner'i ziyaret etti.

İlk olarak Adapazarı ilçesindeki dükkanında 62 yıldır sürdürdüğü yorgancılık mesleğini farklı motifler ve el emeği ile bütünleştiren Hasan Kar'ı ziyaret eden Balkanlıoğlu, mesleğin dünü ve bugününe dair bilgi aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı unvanına sahip olan Hasan Kar, Balkanlıoğlu'nun ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunu ifade ederken, ömrü yettiği sürece çok sevdiği mesleğini sürdürmek istediğini, el sanatlarının kaybolup gitmemesi için çağa uygun modeller tasarlayıp buna dair de üç kitap çıkardığını söyledi.

Hasan Kar'ın, "Yorganı zamana uyduracaksınız, zaman yorgana uymaz", "Olanı yaparsan arşive gider, olmayanı yaparsan tarihe geçer" sözlerinin çok manidar olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, ustanın meslek aşkının da takdire şayan olduğunu da sözlerine ekledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Işıksu’nun da eşlik ettiği ziyarette, Erenler ilçesi Kayalar Memduhiye Mahallesi'nde bulunan baston ustası Nihat Çakıner'e de uğrayan Vali Balkanlıoğlu, atölyede yapılan bastonları inceleyerek tasarımlar ve modeller üzerine bir süre sohbet etti.

Balkanlıoğlu, büyük bir meşakkat ve sabır gerektiren bastonculuk mesleğine gönül veren ustanın sanat eserlerinin görülmeye değer olduğunu ifade etti.

Çakıner'den hobi olarak başladığı bastonculuğun mesleğe dönüşme hikayesini dinleyen Vali Balkanlıoğlu, ülkenin ve dünyanın her yerine gönderilen bu değerli bastonların, özellikle de kültür yansıması olduğunu ve yok olmaya yüz tutmuş bu sanatlara katkılarından dolayı ustalara teşekkür etti.


SakaryaYerel Seçim Sonuçları

Sakarya Hava Durumu

1°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.