16.12.2013 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Vali Gezi’yi CHP’ye kapattı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı CHP Gençlik Kolları etkinliğinde partili gençler bir tek, İstanbul Valiliği izin vermediği için Gezi Parkı’ndan yayın yapamadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı tarafından Ahmet Taner Kışlalı Salonu’nda düzenlenen “Dev Çınarlar Yeni Filizlerle Buluşuyor” adlı etkinliğe partili gençler İstanbul Gezi Parkı’ndan bağlanamadı. İstanbul Valiliği, Taksim Gezi Parkı’na kurulmak istenen canlı yayın noktasına izin vermedi.

Mansur Yavaş tepkisi
Kılıçdaroğlu, etkinlikte konuşma yapmadan önce 6 kente canlı bağlantı yapıldı. Toplantıda, Van’daki konteyner kentin yanı sıra, Trabzon, İstanbul Taksim, Hatay Reyhanlı, Mardin Nusaybin’de örülen duvar ve İzmir Bayındır’daki örgütlerle bağlantı gerçekleştirildi. İstanbul Valiliği’nin Taksim Gezi Parkı’nda öngörülen canlı yayın bağlantısına izin vermediği, bu nedenle CHP’nin Gezi Parkı’na yakın bir başka noktadan bağlantı yaptığı öğrenildi.
Kılıçdaroğlu, kürsüdeyken bir grup genç, MHP’li Mansur Yavaş’ın Ankara’dan aday gösterilmesi girişimini “Ankara’da Mansur’u istemiyoruz” sloganı atarak protesto etti.
Kılıçdaroğlu, kürsüde gençlere “Önceden izin alınacak, şehrin dışında gösteriler yapılacakmış. 12 Eylül rejiminin daha da gerisine götürüyorlar. Ne yaparsan yap Recep Tayyip Erdoğan, bu gençlik asla ve asla susmayacaktır” diye seslendi. “Küçük olsun benim olsun anlayışını asla ve asla benimsemeyeceksiniz” diyen Kılıçdaroğlu,  şöyle devam etti:
“CHP iktidarında 12 Eylül’ün ürünü YÖK kalkacak, tarihin çöp sepetine atılacaktır. Askerlik önce 9 aya, sonra 6 aya indirilecektir.”
Kılıçdaroğlu, dün Beyaz Karanfiller Yaşam Merkezi’ni hizmete açtı. Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyeler üzerinde baskı olduğunu söyleyerek, “Ama hiç korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Daha fazla denetlemezseniz, namertsiniz, diyoruz; hiç korkmuyoruz. Çünkü bizim genlerimizde var, biz kul hakkı yemeyiz” dedi.

Anadilde eğitim raporu bekliyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, önceki gün “ekşisözlük” kullanıcılarına anlattığı anadilde eğitim için Avusturya modeline ilişkin beklediği raporun detayları şekilleniyor.
 Kılıçdaroğlu’na Avusturya’da görev yapan bir Türk akademisyen tarafından önerilen modele göre, anadili Türkçe olmayan yurttaşların öğrenimlerine başladıkları ilk iki yıl boyunca Türkçenin yanı sıra anadilinde de eğitim alması olanaklı olacak. Kılıçdaroğlu, rapordan tatmin olursa, parti çift dilli eğitime ilişkin anayasa ve yasa değişikliği önerecek ve konuyu tartışmaya açacak. n MERİÇ TAFOLAR Ankara

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0