21.08.2012 02:30 | Son Güncelleme:
EMRAH PALABIYIKOĞLU Kastamonu DHA

Valla Kanyonu’nda can pazarı

İstanbul’dan Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Valla Kanyonu’na gelen 2’si kadın 6 dağcı kötü hava koşulları nedeniyle mahsur kaldı Dağcılardan 5’i kurtarılırken kanyondaki şelalede akıntıya kapılıp boğulduğu belirtilen Anıl Bakan’a ulaşılamadı

12 kilometre uzunluğu, 800-1200 metre derinliği ile dünyanın en büyük ikinci büyük kanyonu olarak bilinen Valla Kanyonu’na önceki gün öğle saatlerinde girerek yürüyüş yapan bir grup, kötü hava şartları ve şiddetli yağmur nedeniyle mahsur kaldı. İstanbul’dan bayram tatili için geldikleri öğrenilen gruptan bir kişi cep telefonuyla 112’yi arayarak, bir arkadaşlarının şelalede boğulduğunu, kendilerinin ise mahsur kaldıklarını belirterek yardım istedi. Bunun üzerine havadan ve karadan kurtarma çalışması başlatıldı.

Yiyecek atıldı
Yapılan çalışmalar sonucu kayıp 6 kişinin yeri belirledi. Dağcıların kurtarılması için helikopterle olay yerine giden ekipler, yağmur ve karanlık nedeniyle kanyondakilere ulaşamadan gece saatlerinde geri dönüş yaptı. Yeniden havalanan helikopterden dağcıların mahsur kaldığı yere yiyecek, içecek ve yaşam malzemesi atıldı. Arama çalışmalarına dün sabah erken saatlerde yeniden başlandı. Ankara’dan gönderilen jandarma helikopteriyle kanyonun uygun bir noktasına inen İl Afet ve Acil Durum ekipleri ile Jandarma Arama Kurtarma timleri, 5 dağcıya ulaşıp kurtardı. Dağcılar Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez’i alan helikopter, Pınarbaşı İlçe Stadı’na iniş yaptı. Dağcılar, buradan ambulanslarla önce Pınarbaşı Devlet Hastanesi’ne, ardından Azdavay Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Beş kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Vadideki şelalede sulara kapılıp kaybolan ve boğulduğu sanılan Anıl Bakan’ı arama çalışmaları ise sürüyor. Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla Kantay, kanyona giren 6 kişilik ekipte bulunanlardan 4 kişinin profesyonel olduklarını ve çok sayıda kanyona gittiklerini, ancak buraya ilk kez girdiklerini, diğer 2 kişinin ise amatör olduklarını söyledi.

Balıkadam kıyafetleri
Görgü tanıklarından Nurperi Sancak, kendilerinin de Muratbaşı Köyü’ndeki kanyona doğa turizmi amaçlı geldiklerini belirterek, kaybolan kişileri gördüğünü söyledi. Bu kişilerin bir doğa grubu ekibi olduğunu tahmin ettiğini belirten Sancak, “6 kişilerdi. Balık adam kıyafetleri giyerek kanyona doğru ilerlediler, ikisi kadındı. Yanlarında çeşitli eşyaları vardı, bir doğa grubu oldukları belliydi. Bu kanyon güzel ama o kadar da tehlikeli” diye konuştu. Teçhizatsız ve rehbersiz geçilmesinin mümkün olmadığı belirtilen Valla Kanyonu’na 2010 yılında giren 12 kişi kaybolduktan 22 saat sonra İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Kastamonu Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından kurtarılmıştı. 1994 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisu 4 genç kanyonda kaybolup, 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmıştı.

Kurtarılan 5 dağcı helikopterle stadyuma getirildikten sonra ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0