Van

Yerel Haber
10 Kasım 2017 - 13:58

Van'da 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü

IHA

VAN (İHA) – Van il merkezi ve ilçelerinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.
Valilik bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan anma törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, vali yardımcıları, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, kamu kurum amirleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. İki dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından törene Van Devlet Tiyatrosunda devam edildi. Buradaki program, Atatürk’ün hayatını anlatan konuşmaların ardından, İpekyolu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı şiirler okunarak, oratoryo gösterisi yapıldı. 10 Kasım ile ilgili düzenlenen şiir, resim, kompozisyon ve atletizm dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Garnizon Komutanlığı Bandosu tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve yöresel türkülerin seslendirilmesinin ardından program son buldu.

Erciş’te 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü
Van’ın Erciş ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.
Kaymakamlık bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Saat 09,05’te ise tüm ilçede siren sesleri eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Anma programı daha sonra Kaymakam Ferhat Kurtoğlu Çok Amaçlı Salonu’nda devam etti. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Erciş Sevim Kürüm Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hikmet İrven yaptı. 108. Topçu Alay Komutanlığından bir subay tarafından da “Atatürk’ü Anlamak” adlı konuşmanın ardından, Erciş Sevim Kürüm Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiir, oratoryo ve Atatürk konulu diğer etkinlikler sunuldu. Program sonunda protokol üyeleri ve öğrenciler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Anma programlarına Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, Garnizon Komutanı Topçu Albay Kamil Tumba, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bahçesaray’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü
Van’ın Bahçesaray ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Tören daha sonra Bahçesaray Yatılı Bölge Okulunun konferans salonunda devam etti. Günün anlam ve önemimi belirten konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiir okunarak, oratoryo ve Atatürk konulu diğer etkinlikler sunuldu. Anma etkinlikleri, Atatürk Haftası dolayısıyla düzenlenen atletizm, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
Programa Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Özcan ile kurum amirleri ve askeri erkan katıldı.

Başkale’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü
Van’ın Başkale ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törende, saat 09.05’te çalan sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Günün anlam önemini belirten konuşmanın ardından program Başkale İmam Hatip Lisesi konferans salonunda devam etti. Anma törenine İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekilli Abdulselam Öztürk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tefik Abaşlıoğlu, Cumhuriyet Savcısı Erbil Demirel, kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YYÜ’de Atatürk’ü anma töreni
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79’uncu yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.
Van YYÜ Rektörlük binası önündeki anıta Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Demirel’in çelenk bırakmasıyla başlayan anma töreni, saat 09.05’te çalınan sirenler eşliğinde Atatürk ve tüm şehitler için yapılan 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bayrak yarıya indirildi. Törene YYÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Demirel, Genel Sekreter yardımcılar Salih Yurtkuran ve Turgut Soycan, dekanlar, yüksekokul müdürleri, daire başkanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Özalp ilçesinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü
Özalp ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan anma etkinliği, iki dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra Özalp Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu salonda devam eden programda, günün anlam ve önemi belirten konuşma yapılarak şiirler okundu. Hafta nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle son bulan programa; Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, Milli Eğitim Müdürü M. Salih Aksoy, İlçe Müftüsü Nihat Koç, AK Parti İlçe Başkanı Orhan Yıldırımçakar ve öğrenciler katıldı.

Gürpınar’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü
Gürpınar ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Kaymakamlık binası önündeki anma töreni, Atatürk Anıtı’na çelenklerinin sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla bayraklar yarıya indirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının adından sona eren tören, Atatürk Ortaokulu’nda devam etti. Programa katılan Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Haluk Çakaroğlu, Jandarma Komando Taburu Komutanı Jandarma Binbaşı Alper Demir, Emniyet Amiri Şener Karaboğa, AK Parti İlçe Başkanı Halit Toktaş, kurum amirleri ve öğretmenler, öğrencilerin hazırladığı “Atatürk” konulu resim sergisini gezdi.
Ardından okulun konferans salonunda süren etkinlik, öğrencilerin günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okuması, zeybek ve müzik gösterisinin ardından sona erdi.

Çaldıran’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü
Çaldıran ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Kaymakamlık binası önündeki anma töreni, Atatürk Anıtı’na çelenklerinin sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunduğu programa Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, Cumhuriyet Savcısı Erkan Sarı, 1. Hudut Tabur Komutanı Piyade Yarbay Ramazan Çokkıyak, İlçe Emniyet Müdürü Korkmaz Polat, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

VanYerel Seçim Sonuçları

Van Hava Durumu

3°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.