Van

Yerel Haber
05 Şubat 2018 - 15:33

Van Sdi Mısır'daki İdam Kararlarını Kınadı

IHA

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van SDİ) tarafından Mısır’daki idam kararları kınandı.
Van’da 54 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, Mısır’da devam eden idam kararlarına yönelik bir basın açıklaması yaptı. Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Av. Asım Şakar, “Osmanlı Devleti, dünyadaki güç dengesinden bertaraf edildiğinden bu yana yaklaşık 100 yıldır Mısır yönetimi baskıcı askeri rejimler tarafından olağanüstü hal uygulamaları ile yönetilmekteydi. Özellikle 1981-2011 yılları arasında 30 yıl süren diktatör Hüsnü Mübarek yönetimi oldukça baskıcı ve özellikle de muhaliflere ihlalleri ile anılan bir yönetim olmuştur. Bu ihlallerin yanı sıra ülkenin var olan zenginliğini emperyalizme peşkeş çeken yönetimlerden dolayı halk yoksulluk ve fakirliğin esiri oldu” dedi.
Mısır’da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarının mutlaka durdurulması gerektiğini belirten Şakar, “Ülkemizdeki tepkiler uluslararası platformlara taşınmalıdır. İnsan hak ve özgürlükleri noktasında duyarlılık sahibi uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararlarına karşı en sert tepkiyi göstermelidirler. Uluslararası toplum Mısır’a baskı yapmalıdır. İslam ülkeleri bu kararla ilgili net bir diplomasi izlemelidirler. Göstermelik açıklamalarla ve cılız tepkilerle bir netice alınamayacağı açıktır” şeklinde konuştu.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.