Siyaset
28.03.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.03.2013-2:30

Ve Uludere kapandı!

Uludere’de meydana gelen ve 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili rapor Ak Partili vekillerin oylarıyla kabul edildi. Raporda olayda kasıt olmadığı tespiti yapıldı ve sorumlular da faili meçhul kaldı

Sitene Ekle

NAMIK DURUKAN Ankara

Uludere’de 28 Aralık 2011’de meydana gelen ve 34 sivilin yaşamını yitirdiği olayın ardından TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu’nun 84 sayfalık Uludere Raporu, sert tartışmaların ardından Ak Partili milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Olayda “kasıt olmadığı” tespiti yapılan raporda, sorumlular faili meçhul kaldı. Uludere raporunun görüşüldüğü Komisyona BDP, çok sayıda milletvekili ile adeta çıkarma yaptı. Komisyon üyesi Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü dışında grubun yarısına yakını komisyon toplantısını yakından izledi.
Toplantıda Alt Komisyon Başkanı Ak Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, rapor hakkında, muhalefet parti üyeleri ise şerhleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Nasıl kasıt olmaz?
Sunum devam ederken rapordaki, “kasıt yok” ifadesi iktidar ve muhalefet arasında tartışma yarattı. Araya giren BDP’li Hasip Kaplan, “Pilotu dinlemediniz, emri vereni dinlemediniz. Nasıl kasıt yok dersiniz. Yaptığınız ihsası reydir” dedi.
Ak Partili Şener ise, “Pilot bilgisi elimizde yok” karşılığını verdi. Bunun üzerine Kaplan, “Sadece AKP’liler elde edememiş... Nasıl olmaz, o zaman kasıt yok demeyin, ihmal var deyin, başka bir şey deyin” diye konuştu.
Şener ise, “Sizlerde varsa verseydiniz komisyona” dedi. Araya giren Komisyon Başkanı Üstün’ün, “Biz her türlü bilgiyi aldık. Bir süre sonra olay hakkında bilgi alamaz olduk. Yarısına dair bilgi alabildik. Bilgi akışı kesildi” diye konuştu.
Komisyonun CHP’li üyesi Levent Gök, raporun oylanmasından vazgeçilmesini isteyerek, 34 vatandaşın içinde PKK’lıların olduğu bilgisi ile rapora gerekçe yaratıldığını söyledi. Gök, bu iddia için ise ASELSAN raporunun tahrip edildiğini ileri sürdü.

‘34 can gitti’
MHP’li Atilla Kaya, raporu, “Rapor, biz yapmadık, devlet yaptı dese daha doğru olurdu” sözleri ile eleştirirken CHP’li Malik Ecder Özdemir, “Cami bombalayacağı iddia edilenler 18 yıl hapis cezası aldı. Burada 34 can gitti, sorumlular ortada yok” eleştirisi yaptı. MHP’li üye Yusuf Halaçoğlu ise olayda Genelkurmay’ın birinci derece sorumlu olduğunu bu nedenle Genelkurmay Başkanı’nın dinlenmesi gerektiğini anlattı. Toplantının sonunda yapılan oylamada Ak Partili üyelerin oyları ile Alt Komisyon’un Uludere Raporu kabul edildi. 

 

‘Eğer unutursak kalbimiz kurusun’
Toplantı sürerken olayda yaşamını yitiren ailelerin yakınları ise BDP grubunda oylamanın sonucunu bekledi. Ellerinde çocuklarının fotoğraflarını taşıyan ve siyah elbiseler giyen kadınların olaya yönelik tepkilerini anlatırken zaman zaman gözyaşı döktükleri görüldü. Ailelerin sözcüsü Ferhat Encü, “Daha son sözümüzü söylemedik. Roboski’yi unutursak kalbimiz kurusun” diye konuştu.

 

Gözyaşı ve öfke
Karar sonrası komisyon üyesi Kürkçü, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, ailelerle birlikte basın toplantısı düzenledi. Türk, “Sonuçların saklanması katliam kadar acı bir şeydir. Bu Kürt halkına karşı bir yaklaşımın da ifadesidir. Helalleşmeyi bile beceremeyen bir mantık bu ülkede nasıl bir uzlaşma sağlayacak. Keşke bu raporu oylamasalardı” diye konuştu.

 

‘Bu insanlığa karşı suçtur’
Komisyon üyelerinden CHP’li Tanrıkulu ile Levent Gök, raporun oylanması sonrası basın toplantısı düzenledi. Tanrıkulu, “Bugün kabul edilen bu raporla bu olayın failleri ve sorumlularının Ankara’nın karanlık dehlizlerinde, Başbakanlığın karanlık koridorlarında kaybedildiğinin tescili yapılmıştır. Bu katliam insanlığa karşı suçtur. Zamanaşımı yoktur” dedi.
 


Etiketler: Genelkurmay
Bilgi YarışmasıÇanakkale Savaşları'na katılan Avustralya ve Yeni Zellandalılara verilen genel ad nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
12 Eylül darbesi hangi yılda olmuştur?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX