Vedat Milor infial yarattığı menemen anketinden yakasını kurtaramıyor

Türk toplumunu fikir olarak tam ortadan ikiye ayırabilen nadir konulardan birini Vedat Milor geçtiğimiz günlerde irdelemişti. "Menemen soğanlı mı olur yoksa soğansız mı?" anketine Vedat Milor'un bile beklemediği kadar büyük oranda katılım olmuş ve anketi 437 bin 657 kişi oylamıştı. Sonuçta kıl payıyla soğanlı menemen kazandı fakat tartışmalar sona ermedi. Milor, menemen konusunda hala çokça mesaj aldığını açıkladı. Kendi elleriyle yarattığı bu canavara dur demek de yine ona düştü.

Vedat Milor infial yarattığı menemen anketinden yakasını kurtaramıyor

İlk buluşmada hesabı kim ödemeli?

İlk buluşmada hesabı kim ödemeli?

Bu tartışma adeta bir Menemen Çıkmazı. Çünkü "ilk buluşmada hesabı erkek öder"i hakaret olarak alanlar da var; bir gelenek olarak sayanlar da. Fakat yakın zamanda en çok ses getiren açıklama YouTube kanalında bu konuya değinen Burcu Esmersoy tarafından yapılmıştı.

İlk buluşma videosu çeken Esmersoy, kadınlara "Cüzdana ihtiyacınız olmayabilir" diyerek hesabı erkeğin ödemesi gerektiğini söylemiş; gelen tepkiler üzerine de "İlk buluşmada hesabı erkek öder, bu bir görgü kuralıdır. Dünyanın her yerinde böyle. Bunun kadın-erkek eşitliğiyle ne ilgisi var?" demişti.

Kadın-erkek eşitliği mi?

Kadın-erkek eşitliği mi?

Burcu Esmersoy'un kendini savunurken kullandığı "Dünyanın her yerinde böyle" cümlesinin hiçbir dayanağı yok. Heteroseksüel bir ilk buluşmada dünyanın her yerinde aynı olan tek şey, bir kadın ve bir erkeğin buluşuyor olmasıdır. Hesabı erkek öder, buluşmaya en son kadın gelir, erkek oturmadan önce üç defa "Yihhu" diye bağırır gibi bir 'görgü kuralı' yoktur. Görgü kuralı olan tek husus, ancak hesabı davet eden kişinin ödemesi olabilir.

Vedat Milor gerçekten soracak mı?

Vedat Milor gerçekten soracak mı?

Molatik olarak Burcu Esmersoy'un yankı uyandıran bu sözleri üzerine "İlk buluşmada hesabı erkeğin ödemesi bir görgü kuralı mıdır?" diye sormuştuk ve 1100'e yakın kişinin cevapladığı ankette "Hayır" cevabı yüzde 58 oy almıştı.

Bu tartışmaya Vedat Milor'un da el atması demek çok daha büyük bir kitleye ulaşılması ve daha net bir cevap almak demek. Yine 500 bine yakın kişinin cevaplayacağı bir anket olabilir çünkü muallakta kalmış bir konu. Acaba Vedat Milor bu soruyu sorma konusundaki beyanında ciddi miydi yoksa kinayeli bir şekilde mi söyledi? Çünkü menemen konusunda çok mesaj gelmesinden tüm naifliğiyle şikayet eder gibi bir hali var.
 

Toplumun nabzını tutmayı başarıyor

Toplumun nabzını tutmayı başarıyor

Menemen konusu da, ilk buluşma konusu da Vedat Milor'un ustalık alanı olan yemekler ve restoranlarla alakalı. Atılan mesajlardan ve konunun büyümesinden biraz rahatsız olsa da, Milor son zamanlarda gündemi belirleyen birine dönüştü ve Türk toplumunun çoğunluğu sağlamada başarısız olduğu konuları iyi tespit ediyor.
 

Onun da dediği gibi, belki Twitter'da ya da internette dünyayı kurtarmıyoruz ama en azından muallakta kalmış konulara son noktayı koyuyoruz. Bu gastronomik ve ilişkilere dair problemlerimizi çözüme kavuşturmayı hedefleyen Vedat Milor'a da bunu yapmaya devam etmesini naçizane öneriyoruz. Kendi alanına dahil olan ve toplum olarak kararsız olduğumuz konularda anket yapmaya devam et sevgili Vedat Milor!

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak