Vegan beslenme nedir? Hangi ünlüler vegan besleniyor?

Vegan beslenme bir diyet yöntemi olarak görüldüğü gibi bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak da kabul ediliyor. Birçok ünlü, vegan yaşamı benimsemiş. Pamela Anderson, Joaquin Phoenix, Daryl Hannah, Alanis Morissette, Bryan Adams, Carrie Anne Moss, Natalie Portman ve Tobey Maguire. Peki vegan beslenme nedir? Vegan beslenme ile sağlıklı yaşamak mümkün mü?
Vegan beslenme nedir? Hangi ünlüler vegan besleniyor?

Veganizm et ve süt ürünlerinin yanı sıra hayvan kaynaklı yumurta, bal, süet, deri, yün gibi ürünleri de reddeder. Veganların yaşam felsefesinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi çeşitli sebepler var. Fakat vegan beslenmenin en büyük nedeni, hayvanlara duyulan saygı.

Çiftliklerde hayvanların çok kötü şartlarda yetiştiğini hatta eziyet çektiğini duyuyoruz, belki de görüyoruz. Veganlar hayvanlara yardım etmenin ve acı çekmelerini önlemenin yolunun et, yumurta ve süt ürünleri yerine vegan yiyecekleri tercih etmekten geçtiğini savunuyorlar.

Peki veganlar ne ile besleniyor?

Yumurta yerine patates/kabak püreli karışımlar, inek sütü yerine soya sütü, peynir yerine tofu ya da soya sütüyle yapılmış peynir, yoğurt yerine vegan maya ve soya sütüyle yapılan vegan yoğurdu yiyorlar. Gördüğünüz gibi vegan olmak biraz fedakarlık istiyor. Yurt dışındaki marketlerde veganlar için vegan burgerler, pizzalar, dondurmalar, pastalar bulunurken, Türkiye’de veganlık yaygın olmadığı için bu ürünleri organik marketler dışında bulmak kolay değil.  

Vegan olmanın olumlu ve olumsuz yönlerini kısaca özetleyelim; vegan beslenmeye geçtiğinizde bütün etleri ve hayvansal ürünleri beslenmenizden çıkarmanız gerekir. Tam tahıllar, meyve, sebze ve baklagiller gibi gıdalara bağımlı hale gelirsiniz. Böylece bol miktarda lif, antioksidan, potasyum, A- C ve E vitamini almış olursunuz.  Bu nedenle vegan beslenme kalp hastalığı riskini azaltır, eklem ağrılarını hafifletir, toksinleri temizler.

Bu arada ilginç bir gözleme göre vegan beslenenler diğer gruplara oranla daha hızlı kilo veriyorlar. Hatırlarsanız bir dönem Hande Erçel verdiği kilolarla konuşuluyor sırrının ise  vegan diyeti yapması olduğu söyleniyordu. Beyonce, Jennifer Lopez ve Shakira'nın uyguladığı vegan beslenme programına başlayan Erçel’in 24 yaş doğum günü pastası vegan ve glutensizdi. 

Siz de vegan beslenmenin nimetlerinden yararlanmak isterseniz öncelikle doktorunuza danışmayı unutmayın ve sağlık kontrollerini ihmal etmeyin. 

Çünkü hayvansal hiçbir besin tüketilmediğinden vegan beslenmeyle birlikte  B12, demir ve çinko eksikliği görülebilir. Bu da ilerleyen yaşlarda sağlık problemlerine neden olabilir.

 

Büşra Özbelli

Instagram: www.instagram.com/ozbellibusra

Bu makaleye ifade bırak