17.03.2009 16:35 | Son Güncelleme:
Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

Velayet davasında ilginç iddia

İZMİRLİ işadamı Serdar Şınlak ile 5 yıl önce boşandığı eşi Nevşah Fidan arasında, kızları Melisa'nın velayeti için süren dava kızıştı. Son duruşmada Serdar Şınlak’ın avukatı, dünyaca ünlü nefes terapisti Nevşah Fidan’ın, ABD'de ve Türkiye’de kullanımının yasak olduğunu öne sürdüğü rahatlatıcı ve bağımlılık yapan ‘ayahuasca’ adlı bir madde kullandığını iddia edip, internetteki sitesinde de bunun yer aldığını belirterek araştırma yapılmasını istedi.
Dört yıl önce mahkemeye başvuran Serdar Şınlak, şiddetli geçimsizlik nedeniyle 2004 yılında boşandığı Nevşah Fidan ile birlikte yaşayan kızı 7 yaşındaki Melisa'nın velayetinin kendisine verilmesini istedi. Şınlak, eski eşi Nevşah Fidan'ın, Türkiye'nin en yoğun çalışan ‘Transformal nefes koçu, eğitmeni ve Türkiye Transformal Nefes Ailesi Başkanı’, dünyada bu işi yoğun olarak yapan 5 eğitmenden biri olduğunu ve işi gereği sürekli şehir dışı ya da ülke dışında bulunmak zorunda kaldığını ileri sürdü. Fidan'ın kızlarına gerekli zamanı ayıramadığını iddia etti. Nevşah Fidan ise kızının kendisiyle yaşamaktan çok mutlu olduğunu, yeterince zaman ayırdığını belirterek, eşinin iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Velayet davası sürerken, Nevşah Fidan, kendisini rahatsız ettiğini belirttiği işadamı Serdar Şınlak’a karşı, bir süre önce 20 bin liralık tazminat davası açtı. İzmir 7'nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada Nevşah Fidan, eski eşinin, İstanbul Maslak Park Orman’da seminer verdiği sırada, basının ve toplumun gözü önünde kendisine ağır sözler söylediğini iddia etti. Fidan, Serdar Şınlak’ın, müşterek çocuklarının İzmir’de olduğunu bile bile ‘Çocuğumu almaya geldim’ bahanesini uydurup seminer verdiği yere girdiğini ve “Nevşah Fidan gibi ahlaksızlara burada yer vermeyin. O bir ahlaksızdır. Herkes onun ne olduğunu görecek. Basın önünde rezil edeceğim. Hayatının sonuna kadar para kazanmasını engelleyeceğim” dediğini öne sürdü.
Park Orman yetkililerinin bu kötü olaydan sonra “Bir daha burada size yer veremeyiz” dediklerini belirten Nevşah Fidan, eşinin o gün, çocuğunu almak için değil olay çıkartıp, kendisini rahatsız etmek için geldiğini ileri sürdü.
Velayet davasının son duruşması ise bugün yapıldı. Duruşmaya her iki tarafın da avukatları katıldı. Serdar Şınlak’ın avukatı Ayla Selışık Tamar, Nevşah Fidan’ın, ABD’de ve Türkiye’de kullanımı yasak ‘ayahuasca’ adlı bir ilacı kullandığını, bunu da kendisine ait internet sitesinde itiraf ettiğini ileri sürdü. Nevşah Fidan’ın avukatı ise, Serdar Şınlak'ın her duruşmada ayrı bir iddia ile ortaya çıktığını, iddialara cevap vermekten kaçınmadıklarını, ama bu tutumun tamamen davayı uzatmak amacıyla yapıldığını, bir an önce karar verilmesi gerektiğini belirtti.
Hakim, duruşma sonunda Şınlak’ın avukatının ileri sürdüğü, bağımlılık yaptığı iddia edilen ilaçla ilgili olarak, bağımlılık testleri yapılan hastanelerden ve narkotik polisinden bilgi alınmasına, karşı tarafa cevap vermesi için süre tanınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

AYAHUASKA NEDİR? 
Ayahuasca adı ile bilinen, kutsal ve şamanik bir iksir olan, aynı zamanda bu iksiri isimlendiren, peru Amazonları’na has bir bitki. Yüksek miktarda alınırsa bir insanı kolaylıkla öldürebilir. Asıl mantığı ruhu ve aklı analiz etmektir. Şaman rahipleri bunu şifa dağıtmak için de kullanır. Bundan bir miktar hastasına içirir ve kendi de içer, hastasıyla transal iletişime geçerek problemi tespit etmeye ve çözmeye çalışır.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDPeru