28.04.2018 14:44 | Son Güncelleme:

Venedik hakkında duymadığınız tüm bilgiler

Venedik; adalar üzerinde yer alan İtalya’nın kuzeydoğusunda kalan bir şehirdir. Resmi dili İtalyancadır fakat global dil olan İngilizce de kullanılmaktadır. Çoğunluğu Hristiyan inancına sahip bir ülkedir. Venedik 270.492 nüfusa sahiptir.

Venedik’in telefon kodu 041’dir. Plaka kodu ise VE’dir. Venedik içerisinde şehir içi yolculukları taksi tekneler, otobüs ve taksi ile yapabilmek mümkündür.

Venedik, zoraki bir göç yaşamak zorunda kalan yerli halk tarafından Milattan sonra 811 yılında kurulmuştur. 13. yüzyıla kadar zengin bir yer haline gelmiştir. Venedik, ticaretin gözde merkezlerinden biri olarak kabul görmekteydi. 15. yüzyılda ise Venedik en güçlü dönemlerini yaşamıştır. Birçok önemli ada bu tarihlerde Venedik’in eline geçmiştir. İstanbul’un fethi ile Venedik eski süksesini kaybetmiştir.

 Venedik’i neden ziyaret etmeliyiz?

·         Kültür turu fırsatı sunması

·         Doğal güzelliklerle dolu olması

·         Tarihi dokusu

·         Estetik mimari

 

Venedik’te gezilecek yerler

Dükler Sarayı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Meydanı, Altın Ev, Ahlar Köprüsü, Büyük Kanal, San Marco Bazilikası, Rialto Köprüsü, Santa Maria Bazilikası, Correr ve Arkeoloji Müzeleri, Ca’Rezzonico, Murano Adası, Burano Adası, Fenice Tiyatrosu, Saat Kulesi, San Zaccaria, Rialto Pazarları, Dükler Sarayı, Güzel Sanatlar Akademisi, Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Santa Maria Dei Miracoli, Palazzo Ducale, Miracoli Kilisesi, Tarihi Saat Kulesi.

Venedik festivalleri ve etkinlikleri

Venedik’te çok sayıda festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Venedik Karnavalı, Venedik Film Festivali, San Marco Festivali, Vogalonga, Serrenisima, Redentore Festivali, Vivaldi Festivali, Opera Festivali, Festa Medioevale del Vino Soave Bianco Soave, Venedik Maratonu, Festa Della Madonna Della Salute gibi festival ve etkinlikler mevcuttur.

Venedik’te ne yenir ne içilir?

Venedik’te klasik İtalyan lezzetlerinin güzel örnekleriyle karşılaşmak mümkündür. Peynir, şarap, çikolatalı kekler, pasta, kahve,  makarna, dondurma, tiramisu, pizza, antipasti gibi İtalyan yemekleri ve içecekleri mevcuttur. Daha yöresel lezzetleri ise; baccala mantecato, sarde in saor, pasta e fasioi, carpaccio, scampetti con polenta, bigoli in salsa, cichetti, pincia, asiago, bellini, pasta sugo, spritz gibi yiyecek ve içeceklerdir. Venedik mutfağı İtalyan mutfağının eşsiz seçenekleriyle doludur.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0