Ege

10.02.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 10.02.2018-1:30

Vertigo, hastalık habercisi olabilir

Tınaztepe Hastanesi’nden Dr. Egemen Vardarlı, baş dönmesinin hastalık olmadığını ancak birçok rahatsızlığın habercisi olabileceğini vurguladı

Sitene Ekle

Özel Tınaztepe Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanlarından Dr. Egemen Vardarlı, iç kulaktaki denge kristallerinin oynamasına bağlı olarak oluşan vertigonun ilaçsız tedavisiyle ilgili bilgi verdi. 

‘İlaç, ikinci planda’

Toplumda sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan baş dönmesinin bir hastalık olmadığını, ancak birçok hastalığın habercisi olabileceğini vurgulayan Dr. Vardarlı, baş dönmelerinin santral ve periferik sebepler olmak üzere temelde ikiye ayrıldığını belirtti.

Uzm. Dr. Vardarlı, “Baş dönmesi birçok hastalığın habercisi olabilir ama en çok iç kulaktaki denge organının bozulduğunun habercisidir. Bizim en çok korktuğumuz, beyin damar hastalıklarının, tümörlerin habercisi olmasıdır. Baş dönmesinin en sık görülen nedeni, Benign paroksismal pozisyonel vertigodur. Vertigo (baş dönmesi), bir semptomdur. Benign paroksismal pozisyonel vertigoya bağlı oluşan baş dönmelerinin tedavisinde ilaçlar ikinci plana kalıyor. Bazı özel manevraları yaptığımız zaman, hasta yaklaşık 3 dakika içinde şikayetinden kurtuluyor” ifadesini kullandı. Uzm. Dr. Vardarlı, kişide baş dönmelerine eşlik eden güçsüzlük, his kaybı, yutmada güçlük, konuşmada pelteklik gibi şikâyetler de varsa en kısa zamanda hekime başvurulması gerektiğini kaydetti.

‘Kendinizi sevin sigarayı bırakın’

9 ŞUBAT Sigarayı Bırakma Günü’nde uzmanlar, sigarayı bırakma çağrısı yaptı. Özel Ege Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Deniz, “Sigarayı bıraktıktan sonra bir tane bile sigara içerseniz, yeniden başlarsınız. Yeniden yakmayın. Kendinizi sevin, sigarayı bırakın” dedi. 

Tehdit eden faktör

Sigara içmek veya pasif sigara dumanına maruz kalmanın birçok zararının bulunduğunu belirten Dr. Derya Deniz, şöyle konuştu: “Sigara, insan sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasında sigara temel etkendir. Ayrıca sigara kullanımı KOAH, astım, nefes darlığına, bazı cilt sorunlarına, erken menopoza ve düşük kilolu doğumlara neden olabilmektedir.” Dr. Deniz, Sağlık Bakanlığı’nın sigarayı bırakma konusunda vatandaşlara yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. 

 


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.