Yazarlar
12.03.2018 - 00:00

Cengiz Hortoğlu

Dördüncü Bakış

Tüm Yazıları
Milliyet Yazarı

Videomuzu Yayınlarım Şantajı

Sitene Ekle

“24 yaşında genç bir kızım. Bundan bir süre önce sosyal medya üzerinden bir adamla tanıştım.

Buluştuğumuzda bana gösterdiği ilgi nedeniyle adeta büyülendim. Çok güzel bir restoranda yer ayırtmıştı. Ben arabaya binerken de inerken de arabanın kapısını o açıyordu.

Her defasında ellinde çiçekle geliyordu. Çok cömert davranıyordu. Sık sık pahalı hediyeler alıyordu.

Biz sık sık görüşmeye başladık. Adeta ona aşk olmuştum. O da beni sevdiğini söylüyordu.

Ancak bir gün, bir restoranda yemek yerken yan masada birine baktığım gerekçesiyle, herkesin içinde bana hakaret etmeye başladı. Ben neye uğradığımı şaşırmıştım. O nazik adam gitmiş yerine kaba saba bir adam gelmişti.

Hesabı ödeyip dışarı çıktığımızda da aynı kabalığını sürdürdü.

Ben çantamı alıp hızla yanından ayrıldım.  Daha sonra defalarca mail yazdı ve benden özür diledi. Ancak ben maillerine verdiğim cevapta; böyle bir şeye tahammül edemeyeceğimi ve kesinlikle ayrılmak istediğimi yazdım.

Bir ara mailleri kesildi. Ancak sonra tekrar yeni bir mail geldi, mailin bir de eki vardı. Mailde; ‘Bu seninle çekilen aşkımızın videosu, bana dönmezsen bunu internetten paylaşacağım,’ diye yazıyordu. Mailin ekini açtığımda şoka uğradım. Gerçekten de gizli kamera ile ilişkimizi videoya çekmiş.

Çok korkuyorum, ne yapacağımı bilemiyorum. Bana yol gösterin.”
***

İşte size önerilerim: Öncelikle kararlı olun, şantajcıya sakın boyun eğmeyin, haklarınızı arayın.

Hak arama özgürlüğünüzü kullanmanızın sadece size değil, topluma da yararı var.

Bu tür olayların artmasının nedenlerinden biri de hak arama özgürlüğünün yeterince kullanılmamasıdır. Herkes hakkını ararsa mutlaka caydırıcı olur. Bir başkasına yapamaz.
***

Yasal haklarınız:
*Değerli okurum, bulunduğunuz ilin Cumhuriyet Savcılığı’na size yapılanları anlatan bir dilekçe ile şikâyetinizi bildirin. Dilekçenize delillerinizi de ekleyin.

*Ayrıca bu şahsa karşı manevi tazminat davası da açın.
***

*Ayrıca bu şahıs hakkında uzaklaştırma kararı da talep edebilirsiniz.

Size yapılanlarla ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri:

Özel hayatın gizliliğini ihlâl
Madde 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) verilecek ceza bir kat artırılır.

(2) (Değişik fıkra: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Şantaj:
TCK: 107 (2) (Ek: 29/6/2005 – 5377/14 md.) Kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadıyla bir kişinin şeref veya saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunulması halinde de birinci fıkraya göre cezaya hükmolunur.
 ***

Her şeyin hayalleriniz gibi olması dileğimle…

Cengiz Hortoğlu

 hortogludorduncubakis@gmail.com

http://twitter.com/cengizhortoglu

 

Yazarlarda Ara
Bul
Üstten sağa doğru eğik olan basım harflerinin adı hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.