Avuç içi sanal dünya

Avuç içi sanal dünya


Dijital dünyaya girmek için önünüzde birçok seçenek var. Öyle ki yakında otomobillerden, hatta buzdolaplarından bile internete girmek mümkün olacak.1980’li yıllardan bu yana oyun makinelerini dahi kol saatlerine taşıyan, teknolojiyi kolay ve taşınabilir hale getiren Casio, gelişen sanal dünyaya kayıtsız kalmadı


       Cassiopeia E - 115 adında bir avuç içi bilgisayar üreten Casio, bu alanın önde gelen firmalarından biri olduğunu gösterdi. Avuç içi bilgisayar, işletim sistemi olarak bilgisayarlarda kullandığımız Windows’un daha küçültülmüş bir sürümü olan Windows CE kullanıyor. Bundan üç sene önce "pahalı" bilgisayarların işlemcisi olan 131 Megahertz’lik bir hıza sahip. 65536 renk destekleyen TFT ekranı olan Cassiopeia, aynı zamanda 32 megabayt’lık bir hafızaya sahip.
       Bu aletin en önemli özelliği ise internette sörf olanağı sağlaması. Bu aletle sörf yapabiliyor, elektronik mektuplarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Bunun yanında yine internetten yükleyeceğiniz video klipleri bu aletinizden seyrederken geçtiğimiz haftalarda tanıttığımız MP3 formatındaki dosyaları da yine bu alet sayesinde dinleme olanağına kavuşuyorsunuz.
       Cassiopeia, işini avucuna almak isteyen kullanıcılar için Excel ve Word gibi programları da çalıştırabilme yeteneğine sahip. Bunun yanında faks, telefon rehberi, şifreli bilgi saklama ve randevu takibi gibi "olmazsa olmaz" özellikleri de bünyesinde barındırıyor.
       Fiyatı: 699 dolar Satış yerleri: Carrefour, Office1 Store, Mayadrome, Beğendik mağazaları

Yakında piyasaya çıkacaklar

     En profesyonel "amatör kamera"
       Her gün televizyonlarımızda seyrettiğimiz yüksek kalitedeki görüntüler, pahalı ve büyük kameralar tarafından çekiliyor. Fiyatı "birkaç bin dolar" olan bu profesyonel kameraları, paranıza kıyıp alsanız bile, betamax adı verilen özel kasetlere çekim yapan bu aletlerin verdiği görüntüleri gönül rahatlığıyla seyredebileceğiniz uygun ortama ulaşamayabilirsiniz.
       Bu noktadan yola çıkan Sony, profesyonel kameralara en yakın görüntü kalitesine sahip mini DV kameraları hayata geçirdi. Gerçek anlamda kendi amatör filmlerinizi çekebileceğiniz, hatta ev yapımı "Blair Witch Project" gibi yapımlara imza atabileceğiniz bu ürünün ABD satış fiyatı yaklaşık 3200 dolar. Henüz Türkiye’de pazara sunulmayan bu ürün, büyük bir ihtimalle 5 bin doların üstünde bir etikete sahip olacak.

     Arabada 476 saat müzik
       Arabada yaşanan en önemli sorunlardan biri de radyoya bağımlı kalmak ya da sadece birkaç CD dinleyebilmek. Yeni çıkan MP3 formatı sayesinde küçük alanlara sığan kaliteli müzik, otomobillerde yeni bir dönemin başlangıcı oluyor.
       Empeg - car isimli alet, 28 gigabyte’a kadar genişleyen bir depolama kapasitesiyle arabaları şenlendiriyor. Yüzlerce saatlik müziği tek bir tuşla aktarabiliyor. Türkiye’de satılmayan ürünün fiyatı 1000 dolar.

     Şirin müzik seti
       Casio’nun Boom Box isimli cihazı, değişik tasarımıyla gençlere yönelik bir ürün olmak için Türkiye’de piyasaya sunuluyor.
       Auto stop kaset mekanizması, 24 kanal program hafızası, tek tuşla işlev gören pratik CD çalıcısı ve özellikle gençlere yönelik hazırlanan Bass Boost sistemiyle piyasada ilginç ürünler yelpazesindeki yerini alıyor. Bu müzik setini yakında piyasaya sürecek olan ERSA İthalat ve Ticaret AŞ, Boom Box’ın taşınabilir olmasının çok önemli bir artısı olduğunu belirtiyor.

     Yolların telefonu
       Motorola’nın yeni çıkaracağı ve 2001 yılında Avrupa piyasasına sunacağı T6300, kendini yollara atan, bir yandan telsiz, bir yandan telefon konuşmalarını yapmak isteyenler için ideal bir çözüm sunuyor. Yollardaki hava ve trafik durumunu bu telefon sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Kronometre ve alarm sistemi de bulunan bu alet, istediğiniz anda, istediğiniz olayı titreşimleriyle size haber veriyor. Bunun yanında stereo kulaklıkla FM kanalından tüm radyo yayınlarını yine telefonunuz sayesinde dinleyebilmek mümkün.

18 Kasım 2019 Magazin Bülteni18 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber