Ayna ayna söyle bana!

Ayna ayna söyle bana!

Anneannelerinizden kalma eşyalarınızı özellikle de aynalarınızı eskidi diye atmanıza gerek yok. Çünkü onları olduklarından çok daha bakımlı gösterebilecek ustalar sizleri bekliyor.

Hemen hemen bütün eski aynaların sorunudur yaldızlarının dökülmesi. Kimse o güzelim çerçevelerden veya aynalardan vazgeçmek istemez. Ancak yaldızı dökülmüş bir ayna da hiçbir işe yaramaz.
Artık aile yadigarı eski eşyaları yeniden hayata döndürmenin bir yolu var. Ferhat Yamurkaya ve ekibi eşyalarınızın itina ile onarılması garantisini veriyor.
Ferhat Yamurkaya, ilk kez 1981 yılında askerden döndükten sonra bu mesleği yapmaya karar vermiş. Çırak olarak başladığı işe dört yıldır usta olarak devam ediyor. O zamandan beri tek başına çalışan Yamurkaya, "İşimiz yıpranıp hasar görmüş aynaları ve çerçeveleri aslına uygun tamir etmek," diyor. Onarım işlerini esas olarak yılların tecrübesiyle gerçekleştirdiklerini söylüyor. Bununla birlikte bazen eşyanın eskiden çekilmiş bir fotoğrafına bakarak da tamir ettikleri oluyor. Onarım işinin çok dikkat gerektiren ve nazik bir iş olduğunu da vurgulamadan geçemiyor.
Tamir için getirilen eşya önce dikkatlice incelenip hasarı anlaşıldıktan sonra kalıbı çıkartılıyor. Tamir edilecek yerine göre kesilmesi gerekebiliyor. Kesim işlemi bittikten sonra zımparalanarak ilaç dökülüyor ve yaldızlanıyor. Asıl rengine uygun olarak cilalanıyor.
Yamurkaya çalışmaların getirilen eşyaların boyutuna ve hasarına göre üç günden bir aya kadar bir süre içinde tamir edilebileceğini söylüyor. Sadece tamir için gelen müşteriler olduğu gibi özel sipariş vermek için gelen müşterileri de var.
"Müşteriler aynalarını getirip istedikleri aynanın çerçevesini sipariş veriyorlar. Bunun dışında hurdacıdan alarak tamir edip sattığımız çerçevelerimiz de bulunuyor," diyen Ferhat Usta, gelen çerçeveyi muhakkak aslına uygun yenilediklerini de ekliyor.
Yamurkaya müşteri portföyünün daha çok eski İstanbullulardan oluştuğunu vurguluyor. "Bu insanlar el işinden anlıyorlar. Sonradan bu işe merak saranlar arasında detaylarla ilgilenen pek çıkmıyor. Halbuki bizim işimiz detaylarda saklı."
Ferhat Usta ve ekibinin tamir ettikleri çok eski eşyalar da bulunuyor. Örneğin bir seferinde 150 yıllık bir ayna ve koltuk tamiri yapmışlar. İşin en zevkli kısmının antika aynaların içinden çıkan gazete veya takvim yaprakları olduğunu söylüyor. Bir keresinde 1920 yılının İstanbulu'na ait bir takvime bile rastlamışlar.
Ferhat Usta çerçevelere gereken ilginin gösterilmediğini söylüyor. Ona göre bu tür eşyalarda bakım çok önemli. Ayna ve çerçevelerin ıslak ya da nemli bezle silinmemesi gerektiğini vurguluyor. Sadece tozunun alınmasının yeterli olacağını ekliyor.
Çerçevelerin tamir fiyatları, ebatlarına göre ve tamir sırasındaki işçiliğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Ekonomik kriz diğer bütün iş kollarını olduğu gibi onları da olumsuz etkilemiş. Ama Yamurkaya yavaş yavaş piyasanın toparlanmasıyla, işlerin de yoluna gireceğine inanıyor.

Nasıl yapılıyor?
Yaldız çalışması genel olarak yaprak yaldızla (varak) yapılıyor. Düz zemine kırmızı toprak madde serpiliyor. Altın yaldız onun üzerine el değdirmeden yerleştiriliyor. Daha sonra fırça ya da özel bıçağın yardımıyla bu ikisi karıştırılarak 22 ayar altın elde ediliyor. Özel alçı hazırlanıp üzerine yaldız sürülüyor. Daha sonra da cilalanıyor.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber