‘Ayşeler’ Günü!

‘Ayşeler’ Günü!


AYŞEGÜL SÖNMEZ


       Deliye her gün bayram. Bana her gün zaten Anneler Günü. İçim dışım, sağım solum Ayşe. Ayşe’ye göre bu günün hiçbir anlamı yok. Ama yine de ona aldığım çantaya bayıldı. Ama şöyle de eklemeyi ihmal etmedi, “Yok anneler günü, yok sevgililer günü, Seattle’da millet işte bunun hesabını sordu." “Olabilir. Sen çantayı beğendin mi beğenmedin mi, ondan haber ver." Beğendi tabii, bayıldı hatta. Şimdi bir kitabı tanıtacağım. Hıncal Uluç’un “önce oku, sonra tanıt" özdeyişine uymadan. Bir okuyucumun bana hediyesi. Bundan çok önce yollamıştı. Şimdi “fırsattır" dedim, “süper okazyon". Bu emlakçı dilidir. “Lebiderya, fırsattır kaçmaz..." Okuyucum, “Ayşe’yle baş etmenin yolları bu kitapta, benden sana kolay gelsin" demiş. Teşekkürler ama zor dostum.
       Kitabın ismi “Kızlarını Deli Eden Anneler", alt başlığı ise şöyle: “İmkânsız Annelerin On Tipi ve Bu Annelerle Başa Çıkma Yolları". Yazarı Susan Simon Cohen ve Edward M. Cohen. Çeviren ise Gülder Tümer. HYB Yayıncılık.
       Yazarların soyadlarından anlaşıldığı gibi Edward ve Susan karı - koca bir çift. Tam otuz yıldır evliler. Ve Edward, karısıyla iyi bir çift olmadıklarını söyleyecek kadar alçakgönüllü, karısıyla beraber oturup bir kitap yazacak kadar da cesaretli. Evli olduğumu zaten düşünemiyorum, ama oturup kocamla bir kitap yazdığımı hiç düşünemiyorum. Kâbusun tam karşılığı.

Sizin anneniz hangisi?

       Susan, psikanalist bir eğitmen. Edward ise önce aktör, sonra tiyatro yazarı ve en son da Cosmopolitan yazarı. Yani Susan ne kadar analitikse, Edward o kadar bohem bu anlamda. Edward’ı karısıyla bu kitabı yazmaya iten neden ise, imkânsız annelerin kızlarını nasıl yıprattıklarını, saçmalattıklarını kavraması. Kavradıktan sonra da imkânsız anneleri 10’a ayırıyor Cohenler.
 • Narsisist anne
       
 • Titiz anne
 • Dedikoducu anne
 • Boğucu anne
 • Özdeşleştiren anne
 • Ayartıcı anne
 • Eleştiren anne
 • Devekuşu anne
 • Rakip anne
 • Suçluluk duygusuna neden olan anne
         Şimdi gelelim annenizin hangisi olduğunu belirlemeye. Ya da, siz annenizin hiçbiri olduğunu, onun mükemmel olduğunu mu düşünüyorsunuz? Karar vermek için henüz erken.

  Narsisist annenin kızı faredir

         Narsisist anne. Yani Wendy’nin annesi. Wendy, yeni bir iş teklifi almıştır. Bu haberi vermek için nişanlısıyla birlikte annesini ziyarete gider. Annesi iş teklifine sevinir sevinmesine, ama hemen şu cümleyi kurar: “İlk işimiz alışverişe çıkmak, bu kılıkla işe gidemezsin." Yani Wendy’nin annesi kendine hayran ve bu yüzden Wendy’ye çok zarar veriyor. Kızının başka biri, Wendy olduğunu değil, kızı olduğunu düşünüyor. Ona göre kılığı kötü, ona göre evleneceği adam Andy de adam değil. Yani narsisist işte. Böyle bir imkânsız kadının kızının ne hissettiğine gelince... Narsisistin kızı faredir. Yani “kapana kısılmış gibidir." Sürekli kendini aşağılanmış hisseder. Annesinin hükmettiği hayatında ise en çok zararı kendisine, varsa sevgilisine, kocasına ya da çocuklarına verir. Yani Wendy, Andy’ye bazı günleri zehir eder sırf bu yüzden.

  Over - ütülüymüş yani

         İkinci annemiz ise titiz annedir. Ki bence hepsi titizdir. Neyse, kitaba sadık ilerleyim. Francesca’nın annesinin arkadaşları anlatır. O, kızının saatlerce saçlarını tararmış, pek güzel giydirirmiş. Giysileri kırışıksızmış. Over - ütülüymüş yani. Francesca’nın anneden yırtış hikâyesi ise harika. Büyümüş, büyür büyümez saçlarını kısacık kestirmiş. Titiz anneler hep, aslında titiz olmadıkları, sadece sizin için öyle özenli, takıntılı davrandıkları yalanını söylüyorlar. Kırışık alerjisinin nedeni de kızına ütülü, terbiyeli kıyafetler giydirmek yani. Başka bir şey değil. Titiz anne, dolayısıyla mutsuz ve rahatsız bir kadın.
         Üç: Dedikoducu anne. Böyle bir anneye sahip olup olmadığınızı anlamak için şu cümleyi kurup kurmadığnızı düşünün; cümleyi söylüyorum: “Annem benim farkında değil." Eğer kuruyorsanız ve anneniz hâlâ başkalarının sizin için ne düşündüğüne önem veriyorsa, sadece başarılı olduğunuzda yanınızdaysa, başarısızsanız sizin yanınızda yer almıyorsa.... Hemen öneri bölümüne geçelim. Çünkü bu biraz vahim bir durum. Bir seferliğine. Dr. Amurdsky böyle annelerle baş etme yolu olarak şunu gösteriyor. Çok komik. “Her gün fıstık ezmesi ve reçel yemek yerine tavuklu sandviç yemeye başlayın." Benden alıntılaması.
         Dört: Boğucu anne. O da kitapta şöyle anlatılıyor. Sizin için kaygılanır. Sizi koruma konusunda aşırıya kaçar. Bu anneler, adları üstünde boğuyorlar, o kadar çok sizi seviyorlar ve bunu dile getiriyorlar ki, boğuluyorsunuz. Onlar böylece nefes alıyor. Özeti bu, bölümün. Boğucu annelerle baş etme yollarından biri ise hayli ilginç: (Bu son) “Onlarla tartışmak yerine çıkıp yürüyüş yapın."

  Onu böylece çıldırtın

         Beşe gelelim: Özdeşleştiren anne. “On beş ya da yirmi kilo daha zayıf olsam annem dünyanın en mutlu insanı olur, çünkü o her gün erken kalkar, spor merkezine gider, iki saat jimnastik yapar, eve gelir, üstünü değiştirir, sonra işe gider." Yani bu kadar mükemmel vücutlu bir kadının şişko kızıysanız, işiniz iş. Ona her şeyinizi anlatmaktan vazgeçin. Onu böylece çıldırtın. Kitaptaki tavsiye işte böyle...
         Altı, yedi, sekiz, dokuz ve onu merak mı ettiniz? Alın kardeşim kitabı da okuyun. Benim yerim kalmadı. Filmin sonunu anlatmaya benzemez bu. Bu kitap üstelik, roman da değil işte. Yalnız Öykü, üzülerek söylüyorum bu kitap bana uydu uymasına da, bütün bu yolları nasıl uygularım?
         Hem tavuklu sandviç yerim, hem kavga etmek yerine yürüyüşe çıkarım, hem ona hiçbir şey anlatmam. Dedim ya, Ayşe bu on kadının hepsi. Yani imkânsızın dik âlâsı. Hepsi, artı fazlası da var. Bu yazıyı okur okumaz yapacağı yorumu duyar gibi oluyorum: “Kızım sen boşver bu kitapları. Bunlar Amerikalılar için, biz Anadolu kadınıyız. Kybele’yiz Kybele. Bize uymaz bu kitaplar."
         Nasıl, bomba di’ mi? • Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber