Beni imajcıya emanet edin!

Beni imajcıya emanet edin!

Beni imajcıya emanet edin!
9 Ocak 1999 Dilek Sancılı

Beni imajcıya emanet edin
Eski Türk filmlerinde, özellikle de Türkan Şoray ve Ediz Hun'un oynadığı filmlerin çoğunda köyden gelen fakir ve kimsesiz genç kız evin zengin oğluna aşık olur. Ama evin oğlunun gözü sosyetik güzellerdedir. Üstelik arkadaşlarıyla birlikte genç kızın gururuyla oynayacak şekilde dalga geçmiştir. Buna daha fazla dayanamayan kız yatılı bir okula gider. Parlak bir okul hayatı geçirip her şeyi öğrenen kızın eve dönüşü muhteşemdir. Geldiğinin akşamı evde verilen davette daha merdivenlerden inerken hayran bakışları üzerinde toplar. Davetin ilerleyen saatlerinde de konuşmasıyla, dansıyla davette bulunan herkesi büyüler. Tabii, evin zengin oğlunu da.
Erberk Ajans'ın Kişisel İmaj Okulu programının içeriğini gördüğüm anda aklıma bu konuyu işleyen Türk filmleri geldi. Erberk Ajans'ın sahibi Neşe Erberk'e bu fikrimizi söylediğimizde şöyle cevap verdi: "Böyle bir eğitime ihtiyacı olan, farklı bir şehirden İstanbul'a gelip adapte olmak isteyenler için iyi bir kurs olabilir. Ya da orta halli bir ailenin çocuğu olup da iş hayatında başarı sağlayan bir kişi sosyal kuralları bilmeyebilir. Bu tür çok örneğimiz var. Şimdiki gençler çok azimli ve hırslı."
Nelih Akay ve Neşe Erberk uzun süredir düşündükleri bir proje olan Kişisel İmaj Okulu için uygun bir dönemi beklemişler. Erberk bu okulun sadece güzellik yarışmalarına katılan kızları yarışmalara hazırlamaya yönelik olmadığını özellikle vurguluyor. Nitekim Kişisel İmaj Okulu'nda evkadını, işadamı, öğrenci gibi toplumun her kesiminden insana yönelik bir eğitim verilmesi amaçlanıyor.
Eğitim programındaki başlıklar ise şunlar: Vücut dili, davet kuralları, giyim, etkili ve doğru konuşma, iletişim, cilt bakımı, makyaj, saç bakımı, vücut sağlığı, mücevher tanıtımı ve dans. Amaçlarının detaylı bilgi vermek olduğunu söyleyen Erberk, mükemmeliyetin detaylarda gizli olduğunu düşünüyor ve bunu bir örnekle açıklıyor: "Mesela vücut lisanı derken kişinin duruşundan bakışına, el kol hareketlerinden nasıl hitap etmesine kadar tüm detayları biz öğreteceğiz. Ya da bir davette, resepsiyonda nasıl kadeh tutması gerektiğinden başlayarak çatal bıçak kullanımına kadar... Çünkü ağır bir davete alışık olmayan birisi için o kadar çatal bıçak onu bunaltabilir. Bunu bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıp." Tüm bu eğitimin sadece kadınlara yönelik olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü hedef kitlenin önemli bir kısmını da işadamları oluşturuyor. Mesela kademeleri hızla tırmandınız ve üst bir noktaya geldiniz. Ama bir davete veya kokteyle giderken nasıl giyinmeniz gerektiğini, vücudunuzu nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz. İşte Kişisel İmaj Okulu bu aşamadan itibaren size yardımcı oluyor.
Dersleri her biri kendi dalında uzman kuruluşlar ve kişiler verecek. Mücevher tanıtımında De Beers, kılık kıyafette Vakko ve Cemil İpekçi, saç bakımında MOS, makyajda Zübeyde Erdem ve Nelih Akay gibi... Cilt bakımı ve vücut sağlığı konularında Ender Saraç ve Hay Estetik Merkezi, etkili ve doğru konuşmada Esra Ceyhan, dans derslerinde ise Linda Lutsi isimleri var. Bunların dışında vücut lisanı, davet kuralları ve iletişim gibi derslerde de Nelih Akay ve Neşe Erberk birlikte eğitim verecek.
Tüm bu eğitimin içinde ufak imtihanlara tabi tutulacaksınız. Bakalım teoride bildiklerinizi pratikte uygulayabiliyor musunuz? Çünkü okulun en önemli amaçlarından biri verdikleri eğitimin sonunda insanların bunu hayatlarında uygulayabilmesi.
Eğitimin bir kısmını öğrenci olarak seçtiğimiz Eda Albayrak üzerinde denedik. Eda'yı ilk önce makyaj uzmanı Zübeyde Erdem'in ellerine teslim ettik. Erdem, öncelikle Eda'nın cildini temizleyip, kaşlarını düzeltip makyaja başladı. Eda'nın çok genç olmasından dolayı naturel renklerden oluşan bir makyajı tercih eden Erdem, ona yüz - kemik yapısına göre bir makyaj uyguladı. Makyaj tamamlandıktan sonra yine Eda'nın yaşına ve işine uygun bir saç modeli MOS Kuaför'den Murat Kayabaşı tarafından yapıldı. Saç ve makyaj tamamdı. Sıra Eda'ya uygun bir kıyafetin seçilmesine gelmişti. Spor giyimden hoşlanan Eda'ya siyah bir ceket ile şık bir görünüm sağlandı. Bundan sonra devreye Neşe Erberk girdi. Eda'ya nasıl durması ve vücudunu nasıl kullanması gerektiğini, son olarak da yürüyüş stilini anlattı. Sadece bir gün boyunca alınan dersin sonucu ise etkileyiciydi.
Kayıtların hala devam ettiği okulun bu ayın ortalarında açılması planlanmış ama bayramın araya girmesi dolayısıyla dersler bayram ertesinde başlayacak. Maksimum 15 kişilik sınıflar düşünülüyor. Sınıfları da evkadınları, çalışan kadınlar ve gençler gibi birbirine yakın statüdeki insanlara ayıracaklar. İyi bir imaj kazanmanın bedeli ise aylık 40 milyon lira.

Adres: Erberk Ajans, A Blok 80600, Korukent / İstanbul
Tel: 266 34 53 - 274 94 45

Cem Yılmaz’dan 'Karakomik Filmler' eleştirilerine yanıtKomedyen Cem Yılmaz, 'Karakomik Filmler' serisinin ilk filmleri '2 Arad' ve 'Kaçamak'ın Eskişehir’deki gösteriminde sevenleriyle bir araya gelirken, sosyal medyadan yapılan eleştirilere yanıt verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber