Bir veli toplantısı

Bir veli toplantısı


ART NİYET / AYŞEGÜL SÖNMEZ


       Magazin Forever’da yenilik var. Ebru Gündeş efendime söyleyeyim Muazzez Ersoy’un görüntüleri ekrana geliyor. Sonra da bu insanların kıyafetleri eleştiriliyor. Bakılıyor olmuş olmamış.Tüm bunlar bir çeşit veli görüşmesini andırıyor. Yani kuyruk. Sonra anneler ve çok az sayıda baba. Ve anneler çok heyacanlı yani niye heyecanlılar hiç anlamam. Yıllardır aynı şeyi yaparlar, yılda alt tarafı bir kere ve heyecanlanırlar.
       Sanki onları onlardan daha az gören bu öğretmenler sayesinde neler öğrenecekler neler... Sanki öğretmenin devlet başkanı gibi hakkında atıp tuttukları, içlerinden çıkardıkları çocukları değilmiş gibi “bak sen ciddi mi" diyecekler sonra da bir daha konuşmayacaklar çocuklarıyla ya da onları öğretmenleri seviyor diye daha çok sevecekler.
       Palavra...
       Veliler ya severler çocuklarını ya severler. Öğretmenlerin söyledikleri onları bağlamaz. Ben bunu gördüm bunu yaşadım. Adı üstünde veli bu insanlar. Okul Aile Birliği değil, veli sadece. Bir de bu veliler yani anneler bir gün evvelden bu dediğim gerçek değilmiş gibi bu fantastik gün yüzünden sizi de heyecanlandırırlar. Siz de o veli toplantısından bir gün evvel anneye, yani veliye az laf gitsin diye birdenbire Ayşecik kesilirsiniz.
       Ayşecik’in annesi Ayten Gökçer’in anlam ve önemini anladıktan yani sevdikten sonraki, yani filmin sonundaki hallerine bürünürsünüz. Sanki tutacakmış gibi. Biri film diğeri gerçek hayat. Yani illa ki Aytaç Arman düşmanlığınız yüzünden açık verirsiniz. Ee ne de olsa üvey baba, Aytaç Arman’a bütün bir yaz boyunca Ayşecik’e katlanması için motorsiklet almıştır. Bir günde öğretmenleri kandırmak... Olacak şey değildir. Hazır veli görüşmesi fantastik bir olay. Bunun en fantastiği Magazin Forever’daydı işte.
       Çok şahane. “Muazzez Hanım, klasik bir çizgiye sahip. Ama aldığı kilolar biraz onun zerafetini engelliyor. Biraz dikkat." Ve ekranda Muazzez Ersoy en katı! el hareketleriyle var olmayan kıvraklığıyla kendini hırpalıyor. Bazı oyuncak bebeklerin dizleri kırılmaz. Eskiden zaten tüm bebekler balmumundandı. Hiçbiri esnek değildi. Muazzez Ersoy, bu balmumu bebeklerin Türkçe şarkı söyleyeni. Adı üstünde nostalji 10,11 ,12.
       Fantastik veli görüşmesine devam. Şimdi söz velinin ta kendisinde. Yani izleyicide. Yani bende. Yani ne önemi var ki?
       Veli, Muazzez Ersoy gibi gül gibi kızını, üç gündür hatta o an tanıştığı bu öğretmene uyuyor ve satıyor.
       “Hiç çalışmıyor, hiç bu Muazzez var ya yedikçe yiyor bir de o ne ses nasıl detone ben diyorum senden şarkıcı olmaz. Ondan iyi ev kadını olur, mutfakta pilavını ateşe vermiş bir şarkı söyleyivereyim sonra işim var mutfakta daha zeytinyağı yapıcam gibi şu haliyle. Otursa evinde paşa paşa. Fasulye ayıklarken söylediği şarkılar neyine yetmiyor. Yok illa esneyeceğim, şarkı söyleyeceğim, ekstraya gideceğim."
       Kuyruk uzun. Gülben’in, Ebru’nun, Demet’in, Hülya’nın annesi hepsi bekliyor daha. Öğretmenin elinde küçük çizelgeli not defteri. Kelle fotoğrafların fonunda hep aynı renk var. Kırmızı.

     Yazara e-mail


Cem Yılmaz’dan 'Karakomik Filmler' eleştirilerine yanıtKomedyen Cem Yılmaz, 'Karakomik Filmler' serisinin ilk filmleri '2 Arad' ve 'Kaçamak'ın Eskişehir’deki gösteriminde sevenleriyle bir araya gelirken, sosyal medyadan yapılan eleştirilere yanıt verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber