Geri Dön

Bu dolaplar heykel gibi

Bu dolaplar heykel gibi

Bu dolaplar heykel gibi
2 Mayıs 1998Dünyanın ilk ayakkabı dolapları sergisi Akmerkez'deki Bata mağazasında açıldı. 10 mayısa kadar sürecek sergide yer alan eserlerin tasarımcısı Yiğit Yazıcı sergi fikrinin nasıl doğduğunu anlattı. * Bata ile birlikte çalışma projesi nasıl oluştu?
Ayakkabı dolabı yapmak gibi bir projem vardı. Bu projeyi gerçekleştirmek için de sponsor arıyordum. Bunun için birkaç seçeneğim vardı, ancak Bata'nın ayakkabılarını kullandığım için önce onlarla konuştum. Onlar da destek verdi. Ayakkabı bizim için çok önemli ama hep özensiz dolaplar içinde üst üste konuluyor. Halbuki ayakkabı daha şık ve ayakkabının şeklinin bozulmayacağı yerlerde saklanmalı. Ben de tüm bunların sonunda dolapları fonksiyonel olarak düşünüp üç boyutlu heykel haline getirdim.

* Pek çok kişinin ayakkabı takıntısı var. Ayakkabı neden bu kadar önemli?
Ayakkabı bizim uç noktamızdır. Ayakkabılar sayesinde insanlar hakkında bilgi sahibi olabilir, karakterini anlayabiliriz. Ayakkabı bir detaydır. Ancak önemli bir detay. Mesela kötü bir kıyafeti ayakkabı ile kurtarabilirsiniz ama iyi bir kıyafeti çamurlu bir ayakkabı ile mahvedebilirsiniz.

* Çalışmalarınızı yaparken nelerden etkilenirsiniz?
Yaşadıklarıldan, gördüklerimden, hissettiklerimden, yaşamın kendisinden... Genellikle resimlerim önce zihnimde şekillenir, bunları daha sonra eskiz defterime, zamanı gelince de asıl mekana tatbik ederim.

* Ayakkabı dolaplarını çizerken ihtiyaçlar mı ön plandaydı yoksa hayal gücü mü?

Bu dolaplar heykel gibi
İkisinin ortalamasını aldım. İhtiyaçları da göz önünde bulundurdum çünkü bu ayakkabı dolapları fazla yer kaplamıyor ve kapasitesi açısından iki kişinin ayakkabılarını alabilecek nitelikte. Ayrıntıları ve kullanım kolaylıkları var. Mesela ayakkabınızı boyamak istediğinizde ayakkabıyı elinize alıp boyamanız gerekmiyor. Boyama tablasını çektiğinizde ayakkabınızı oraya koyup bakımını yapabilirsiniz. Bunun dışında ayakkabılarınızın boyama malzemelerinin de (boya, fırça, cila sprey gibi) konulacağı bir bölme ile bazı dolaplarda tam dışarı çıkarken unutmamanız gereken evrakları koyabileceğiniz bir kutu bulunuyor. Dolapların içi bu kadar fonksiyonelken dışı tuvale yapılan üç boyutlu resim gibi yapıldı.

* Dolapların her birinin ayrı bir ismi var. İsimlendirmek aklınıza nereden geldi?
Dolapların isimleri Bata'nın kreasyonundan alınma. Dokuzunu seçip inceledim. Onları giydim ve bir süre onlarla yaşadım. Sonra ayakkabılarla tasarladığım dolapları bağdaştırdım.

* Peki dolaplar sadece sergilenme amacıyla mı yapıldı yoksa satılacak mı?
Şimdilik sergileniyor ama sergilenme tarihi bittikten sonra satılacak. Bundan sonra da her sene belki yine böyle bir çalışmaya gidilebilir. Ancak bu seri üretim şeklinde değil en fazla 10 - 15 tane olacak.

* Sergiyi gezenlerin tepkisi ne oldu?
insanlar ayakkabılarını iyi yerlerde saklayamadıklarını bu sergi sayesinde anlıyorlar. Ama daha çok bu sergiyi ilginç ve iyi bir fikir olarak görüyorlar.

* Bundan sonra ne gibi projeleriniz var?
Saat tasarımı yapıyorum, resim devam ediyor, tabii sergiler de. İç ve dış cephe resimlerim de devam edecek. Bunlardan başka ileride mobilya tasarımı, dekorasyon ve mimari ile resmi buluşturacağım şeyler yapmak istiyorum.

Yiğit Yazıcı kimdir?
1969 Bursa doğumlu. 1992'de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirdi Şimdiye kadar kişisel ve karma olmak üzere çeşitli sergilere katıldı. Bu sergilerden sonuncusu olan 4. kişisel sergisi geçtiğimiz ekim ayında AKM'de gerçekleşti. Nergis Air VIP salonunun, Moripek, Persan gibi yerlerin iç cephe duvar resimleri ile çeşitli yapıların dış cephe resimlerini yaptı.

Müge Anlı canlı yayınında tüyler ürperten itiraflar!ATV ekranlarında yayınlanan Müge Anlı'nın programında kızını aramaya gelen Zeynep Ergül, kayıp Mehmet Muharrem Erbay olayını tekrar gündeme gelmesine sebep oldu. Geçen hafta canlı yayında gözaltına alınarak Jandarma'da ifadesi alınan Zeynep Ergül açıklamaları programa damga vurdu. İmam olan ağabey Cahit Ergül'ün itirafı herkesi şoke etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber