BU HAFTA

BU HAFTA


Şimdilerde çok rastladığımız seri kitaplara seri filmler de eklendi. Bunlardan bazıları ilgi görmezken özellikle komedi türünde olanlara rağbet çok.


     FİLM
       Sherman ve alt kişiliği Buddy
       Şimdilerde çok rastladığımız seri kitaplara seri filmler de eklendi. Bunlardan bazıları ilgi görmezken özellikle komedi türünde olanlara rağbet çok. Bu seri filmlerden biri de Eddie Murphy’nin “Nutty Professor"ü. “Nutty Professor 2: The Klumps" bu hafta gösterime giriyor. Eddie Murphy’nin dışında filmde Janet Jackson ve John Miller var. Birinci bölümden hatırlayacaksınız, profesör Sherman Klump’un bir ikinci kişiliği vardı; Buddy Love. Sherman’ın bilinçaltına ittiği Buddy, arasıra ortaya çıkıyor ve ortalığı karıştırıyordu. Bu bölümde Sherman’ın Buddy’den kurtulma çabaları devam ediyor: Buddy Love’ın tekrar hayatına girerek özellikle yakında güzel meslektaşı Denise’le evleneceği şu günlerde başına dert olacağından korkan utangaç profesör Sherman, Buddy’den kurtulmanın yollarını aramaktadır. O’ndan kurtulmanın tek yolunu ise Denise’in DNA araştırmalarında bulur. Bu arada Buddy boş durmaz ve yeniden bedenlenip Sherman’ın dünyasına giriş yapar ve Sherman’ın son keşfi gençlik serumunun peşine düşer. Buddy, Sherman’ın çok iyi sakladığını düşündüğü serumu bulmakta gecikmez. Önceleri filmin devamının çekileceği söz konusu değilmiş. Fakat yapımcılar filmin gişede 270 milyon dolarlık bir hasılat topladığını görünce bunun kaçınılmaz olduğunu anlamışlar. Film bu kadar hasılat toplamışsa bir sebebi vardır. Bunu anlamanız için gitmeniz gerekir. Ayrıca sevimli Eddie Murphy ile çok iyi vakit geçirebilirsiniz.

     KİTAP
       Davetsiz dertler
       Bir insanın hayatını alt üst etmek için ne gerekir? Hayatınız rutininde gayet iyi giderken birdenbire nasıl rayından çıkar? Mesela kocanızın eski karısı öldürülür ve cesedi siz bulursunuz. Nasıl? Bence iyi bir yol. “Artık Ağlama" isimli kitabımızın konusu böyle bir olay etrafında dönüyor. Bonnie küçük kızı ve yakışıklı kocasıyla mutlu bir hayat sürerken kocasının eski karısının bir telefonu hayatını alt üst eder. Kocasının eski karısı Joan’ın hayatlarının tehlikede olduğunu söyleyen telefonu ve ardından öldürülmesiyle Bonnie kendisi ve kızı için endişelenmeye başlar. Bir süre sonra etrafındaki karmaşık ilişkilerin farkına varır ve dehşete kapılır. Hikaye cinayet filmlerinin gerilimini aratmayacak nitelikte. Yine de okurken merakınız bir an olsun azalmıyor. Kitabın yazarı Joy Fielding, psikolojik gerilim yaratmada oldukça başarılı bulunuyor. İnsanın başına ne zaman ne geleceği belli olmaz, okuyun.

     TİYATRO
       Birey olmak
       İlk kez 1995 - 96 tiyatro sezonunda sahnelenen “Gergedanlaşma" seyirciyle tekrar buluşuyor. Şahika Tekand tarafından yazılıp yönetilen oyun İstanbul Sanat Merkezi’nde sahnelenecek. Oyun insanın toplum içindeki yerine dair bir takım psikolojik çözümlemeler yapıyor. Seyrederken, toplum içinde bir birey olarak kendinizi sorgularken bir yandan da eğleniyorsunuz. Studio Oyuncuları tarafından sahnelenen “Gergedanlaşma" yurtdışında da sahnelenmiş. 1988 yılında Şahika Tekand’ın kurduğu “Studio Oyuncuları Topluluğu" uluslararası birçok festivale davet edilmiş. “Gergedanlaşmaöyı 6 Kasım’dan itibaren her pazartesi görme olanağınız var. Kaçırmayın.

     SERGİ
       Kırk yıllık sanat birikimi
       Gürol Sözen’in 12 Ekim’de Aksanat Resim Galerisi’nde başlayan “Kırkıncı Yılda Kendimle Hesaplaşmalar" isimli resim ve heykel sergisi devam ediyor. Gürol Sözen’in koleksiyonlarından oluşan sergide sanatçının bugüne kadar sergilediği bronz ve gümüş heykelleri yer alıyor. 1960 yılında ilk sergisini açan Gürol Sözen, kırk yıllık zaman içinde sanatının gelişimini sanatseverlerle paylaşıyor. Koleksiyon ağırlıklı sergide ayrıca sanatçının karakalem, suluboya, yağlıboya, akrilik çalışmaları da yer alıyor. Bugüne kadar 28 kişisel sergi gerçekleştiren Gürol Sözen aynı zamanda bir yazar. Sergiyi 10 Kasım’a kadar pazar ve pazartesi günleri hariç her gün gezebilirsiniz.

       Her galeride bir sergi
       Kış sezonuyla birlikte sergiler çoğaldı. İstanbul’un dört bir yanındaki galerilerde birçok sergi olacak. Yani her hafta birkaç sergi gezebilme olanağınız var. Bu hafta Gürol Sözen sergisiyle birlikte “Rifat Resim Sergisöini de gezin. Rifat Koçak’ın, Girgin Piyano ve Sanat Galerisi’ndeki kişisel resim sergisi 31 Ekim’e kadar devam edecek. Rifat Koçak bugüne kadar 8 kişisel ve 15 tane karma sergide eserlerini sanatseverlere sunmuş. Resime düşkünseniz kış boyu sürecek sergileri kaçırmayın.

     ALBÜM
       Küçük dev kadın
       Kylie Minogue’u tanımayan yoktur. Dinlemeseniz de duymuşsunuzdur. Yıllardır gündemden düşmeyen sanatçılardan biridir. Sinema ve moda dünyasındaki çalışmaları sayesinde albümü çıkmasa da varlığını her zaman hissettirir. Minogue’un bugüne kadar 6 albümü piyasaya çıktı. Dünyanın en başarılı prodüktörleriyle çalışarak oluşturduğu Light Years isimli albümü de müzikmarketlerde. Albümde ağırlıklı olarak hareketli, 14 parça bulunuyor. Bugüne kadar Kylie’yi ihya eden olaylar şunlar: Sayısız platin albüm, dünyanın her tarafında 1 numaraya ulaşan onlarca single, müzik endüstrisi tarafından verilen ödüller ve dünyanın saygın sanatçılarının kendisine adadığı çalışmalar. Ve bu son albümü de dinlemesi zevkli kaliteli parçalardan oluşuyor. Bütün bunlar ilginizi çekmediyse şunu ekleyelim; Robbie Williams iki bestesiyle albümüne katkıda bulunmuş ve “Kids" isimli parçasında da kendisiyle düet yapmış.     Kaynak: D&R     Kaynak: D&R     Kaynak: D&R     Kaynak: D&R

Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber