Cadılar geçiyor allı yeşilli

Cadılar geçiyor allı yeşilli

Cadılar geçiyor allı yeşilli
26 Aralık 1998

Nora Romi

Yaklaşık 10 gün önce Teşvikiye'de bir ara sokakta rengarenk ve daha önce hiç görmediğimiz türde bir vitrin ortaya çıktı. Burada çeşitli kostümler, Noel Baba veya prenses kıyafetleri vardı. Maskelerle süslü idi.
İlk defa rastladığımız bu yer hem çocuklar hem de büyükler için özel olarak kıyafet balosu kostümleri hazırlayan bir mağaza. Sahibi Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Bölümü 5. sınıf öğrencisi Berrin Politi. Yıllardır şov ve sanat işinin içinde olan Politi (onu yeniden çekilecek "Rüzgar Gibi Geçti"nin Scarlet O'Hara tipi için seçilen adaylardan biri olarak hatırlayabilirsiniz) koreograf ve dans hocalığı yapıyor. Dizi ve reklamlarda oynadı. Hala da "Fındıkkıran" adlı çocuk oyununda başrolde.
Senelerdir gerek iş gerekse eğlence olarak kostüm bulma zorluğu çektiğini söyleyen Politi buna dayanarak böyle bir yer açmış. Ortağı ise kıyafetleri tasarlayan ve diken annesi Viktorya. Annesinin diktiği kostümlerle katıldığı bütün yarışmalarda birinci olmuş Berrin. Bu yüzden de hala onunla çalışıyor.
Karnaval kostümlerinden cadılara, palyaçolara, kontes kıyafetlerinden masal kahramanları tiplemelerine kadar ne isterseniz sipariş verebildiğiniz bu dükkana biz söyleşirken giren ve Süperman kıyafeti sipariş veren 30 yaşlarında bir bey vesilesiyle elyaf gibi materyallerle üçgen vücut yapabildiklerini de öğrenmiş olduk. Yani gerçekten Süperman'e benzeyebiliyorsunuz.
Siparişiniz 3 - 4 gün içinde teslim ediliyor. "Çoğu kıyafeti kendimiz imal ediyoruz. Bir kısmını özellikle şapka, maske gibi aksesuvarları da ithal ediyoruz ve isteğe bağlı olarak getiriyoruz. Onlar da en fazla 4 - 5 günde elinizde olabiliyor," diyen Politiler Show Time'da model sınırlaması olmadığını da vurguluyorlar. Yani bir tip arı veya bir tip İspanyol elbisesi modeli yok. Hatta her biri diğerinden farklı. Dolayısı ile kostümünüz de size özel oluyor ve başka kimsede bulunmuyor.
Bütün bunlar sadece büyükler için geçerli değil. Hatta çocuklara daha da fazla seçenek sunmuşlar. Mesela şu sıralarda çocukların doğum günü partileri çok renkli kutlanıyor. Evlerinde kıyafet partileri veriliyor. "Ayrıca yuva ve ilkokulların müsamereleri, törenleri, 23 Nisan gibi bayram gösterileri için de kıyafetler hazırlıyoruz. Sadece kıyafet değil, şapkaya, ayakkabıya kadar gerekenleri tedarik ediyoruz. Ayrıca bu partilere sihirbaz, palyaço, Sindirella gibi animasyon gösterileri de sağlıyoruz. Beraber çalıştığım bir ekip var. Yüzler boyanıyor, şovlar yapılıyor. Ayrıca dükkanda parti için gerekli Disney kahramanlı kağıt bardak, tabak, peçete gibi parti malzemeleri var. Bir de çocuklara yönelik terlik, yağmurluk, şemsiye, mum gibi hediyelik eşyalar... Ama bunlar da oyuncaklı, hayvanlı desenlere sahip. Klasik, sıradan şeyler yok. Amacımız içeriye giren insanın hem çocuğuna tamamiyle doğum günü partisi organize edebilmesi hem de ona şirin bir hediye alabilmesi. Çünkü üç aylık çocukları için bile kostüm isteyen aileler var artık," diye açıklıyor çocuklara yönelik satışlarını Berrin Politi.
Bu arada firmalarla anlaşıp özel geceler de düzenliyorlar. Burada şov ekibi toparlanıyor. Hatta profesyonel dansçılar bile ayarlanabiliyor. Örneğin Kosifler Oto'yla anlaşmışlar. Eski kostümlerle Ramazan eğlencesi düzenliyorlar. Leblebiciden şerbetçiye, fasıl heyetine kadar pek çok karakter var.
Peki bu eğlenceli kılıklara bürünmenin bedeli ne? Berrin Politi şöyle cevap veriyor: "Bizden önce insanlar kostüme ihtiyaç duyduklarında ya bir yerlerden kiralamaya ya da ordan burdan toplayarak bir kıyafet edinebilmeye çalışıyordu. Ben daha önce bilmem kaç kere giyilmiş bir kıyafeti giymek istemezdim. Kimileri de bir kere giyecekleri bir şeyi satın almaya değmez diye düşünebilir. Biz o yüzden fiyatları düşük tutuyoruz. Kişiye özel en yaratıcı şeyi kiralama fiyatına satıyoruz. 10 - 25 milyon lira arasında kostümler hazırlıyoruz. Ama aksesuvarlar ekstra."

Tercihler neler?
Erkek çocuklar (hala) en çok Batman ve Süperman, kızlar ise Pamuk Prenses ve Sindirella olmak istiyor. Ayrıca "Elm Sokağı'nın Freddy Kruger"ı, çeşitli canavar maskeleri ve goril maskesi en çok satılanlar arasında. Maskeler 4 milyon lira. Müsamerelerde ise midye ve solucan olmak çok modaymış. Şu aralar Noel Baba çok isteniyor.

Cem Yılmaz’dan 'Karakomik Filmler' eleştirilerine yanıtKomedyen Cem Yılmaz, 'Karakomik Filmler' serisinin ilk filmleri '2 Arad' ve 'Kaçamak'ın Eskişehir’deki gösteriminde sevenleriyle bir araya gelirken, sosyal medyadan yapılan eleştirilere yanıt verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber